„Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta. Jak świadomie wyćwiczyć ciało i umysł” Anders Hansen, Carl Johan Sundberg.

projekt zdrowie

Zdrowy tryb życia pozwala zachować kondycję i prawidłowe funkcjonowanie organizmu przez wiele lat. Bez tego ani rusz. Takie stwierdzenia docierają do naszych uszu zewsząd. Ten, kto chce porzucić złe nawyki i poszukuje wskazówek jak to osiągnąć, bez problemu odnajdzie szereg poradników, a w nich garść niezbędnych porad w zakresie zdrowego odżywiania, bądź odpowiedniego trybu życia. Zdrowie to jednak także geny, a jak uaktywnić te korzystne objaśniają w swoim poradniku Carl Johan Sunberg i Anders Hansen.

Postanowili oni podzielić się swoją wiedzą medyczną, zawierając ją w książce „Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta”, który to ma posłużyć jako drogowskaz i przekonać nas, że odmłodzenie wieku biologicznego jest w zasięgu naszej ręki.

Regularny wysiłek fizyczny ma znaczący wpływ nie tylko na kondycję, ale również na samopoczucie, pracę mózgu, zdrowie oraz wszystkie narządy ciała. Codzienna gimnastyka zwiększa też kreatywność, poprawia inteligencję i zmniejsza ryzyko demencji. Autorzy jednogłośnie przekonują, że ruch wpływa kojąco na lęki, niepokoje, ataki fobii. W przypadku depresji może zadziałać podobnie jak leki.

Ważny jest czas. Ćwiczenia powinny trwać co najmniej 30 minut. Może to być na przykład szybki spacer, gdyż najważniejsze jest zmęczenie organizmu. Autorzy przestrzegają nas przed siedzącym trybem życia. W książce przedstawiają badania, które pokazują, że osoby siedzące 11 godzin dziennie charakteryzuje zwiększone ryzyko przedwczesnego zgonu. Jednak jest na to rada, należy większość czasu spędzać na nogach, dzięki czemu zaobserwujemy poprawę zdrowia i samopoczucia. Poradnik skrywa dużą ilość interesujących wskazówek i rad, poza tym skutecznie motywuje do rozpoczęcia regularnego treningu.

 

Agnieszka Miśkowiec