Czakramy – źródła ziemskiej energii

Czakramy Ziemi - miejsca mocy na naszej planecie - poglądowa grafika

William Shakespeare napisał w swojej słynnej sztuce pt. “Hamlet”: “Są dziwy na niebie i ziemi, o których ani się śniło waszym filozofom”. Parafrazując można powiedzieć, że istnieją miejsca na ziemi, których działania nie rozumiemy, ale za to czujemy. Znane od tysięcy lat punkty na globie, połączone na kształt sieci energetycznej, wypełnionej ziemską mocą określane jako czakramy (miejsca mocy). To tereny rozsiane na całej Ziemi, w których skoncentrowane jest szczególnie mocne oddziaływanie sił przyrody. Mimo wielu badań do dzisiaj nie udało się jednoznacznie określić źródła i przyczyny ich powstawania.

Miejsca mocy na Ziemi i ich działanie

Zdarza się czasem, że przebywając w jakimś miejscu, z zupełnie nieznanych nam przyczyn, czujemy się tam szczególnie dobrze. Odczuwamy większy spokój, odprężenie i wewnętrzną harmonie. Tak właśnie działają czakramy.

Przebywając w pewnych punktach energetycznych Ziemi chory organizm szybciej się regeneruje, wycisza się i napełnia pozytywną energią. Ziemskie miejsca mocy działają kojąco i mówi się, że wpływają na rozwój potencjału umysłowego i duchowego człowieka. Stanowią doskonałe miejsca do medytacji i modlitwy, a także rozwiązywania problemów.

Wpływ korzystnej energii działa inspirująco i otwiera umysł na nowe pomysły. Pozwala nabrać dystansu i odnaleźć nową perspektywę. Oddziaływanie takich punktów energetycznych należy do bardzo silnych. Pozytywną energię i dobre samopoczucie odczuwamy czasem nawet jeszcze przez parę tygodni, po kontakcie z punktem mocy.

Ludzie od wieków wyczuwali dobroczynną moc takich ośrodków energetycznych, wykorzystując je do celów szamańskich, duchowych i terapeutycznych. Bardziej instynktownie, niż świadomie budowali w tych właśnie miejscach pogańskie świątynie, a nawet chrześcijańskie kościoły.

7 czakramów ziemi?

Czakramy odnajdujemy w różnych zakątkach naszego globu. Jedna z legend głosi nawet, że Bóg Sziwa rzucił siedem magicznych kamieni w siedem różnych stron świata. W miejscach, gdzie wylądowały kamienie wydobywa się boska energia, z której mogą korzystać ludzie.

Czakramy w Polsce

Kraków

Do jednego z najsłynniejszych centrum energetycznych w Polsce należy ten usytuowany na krakowskim Wawelu, określany jako czakram wawelski. To najsilniejszy punkt energetyczny  naszym kraju. Według wspomnianej wyżej legendy to jeden z kamieni Sziwy, który spadł właśnie do Krakowa. Inna legenda wspomina proroka, jasnowidza Apoloniusza z Tiany, który akurat tutaj zakopał magiczny kamień o silnych właściwościach.

Czakram wawelski znajduje się na zamku na Wawelu w Krakowie
Zamek na Wawelu w Krakowie

Nie zapominajmy również, że to w Krakowie zamieszkiwał smok, a według feng-shui smoki zamieszkują zawsze miejsca mocy. Słynny polski zielarz i jasnowidz ojciec Klimuszko w swojej książce “Moje widzenie świata” wspomina o mocy płynącej z Wawelu o działaniu mocno pobudzającym i oczyszczającym ludzki organizm. Czakram wawelski ma pozytywnie wpływać na całą Europę Wschodnią.

Góra Ślęża na Dolnym Śląsku

Drugie najsilniej energetyczne miejsce po Wawelu to Góra Ślęża ok. 30 km od Wrocławia. Niegdyś zwana „Śląskim Olimpem” stanowi pierwsze znane miejsce kultów pogańskich (najstarsze wzmianki pochodzą z 1300 rok p.n.e.). Według legendy góra powstała podczas wojny aniołów i diabłów, które obrzucając się wzajemnie wielkimi głazami stworzyły górę, zamykając tym samym wejście do piekła.

Wrocław

Kolejny czakram w Polsce znajduje się w najstarszej świątyni we Wrocławiu, pod niewielkim kościółkiem świętego Michała. Mówi się że sama katedra Wrocławska, usytuowana ok. 200 metrów od kościółka ma dobroczynną moc. W tym samym mieście znajduję się również punkt mocy, który wzmacnia procesy myślowe, analizowanie i wyciąganie wniosków. To miejsce przy wewnętrznym północnym wyjściu z kościoła św. Elżbiety (inaczej kościół garnizonowy).

Widok na Ostrów Tumski we Wrocławiu, gdzie znajduje się kolejne miejsce mocy w Polsce
Ostrów Tumski we Wrocławiu

Ostrów Lednicki

W miejscu gdzie Mieszko I przyjmował chrzest, w Ostrowie Lednickim (pow. gnieźnieński) znajduje się mocny punkt energetyczny sprzyjający rozwojowi duchowemu i kojący nerwy. Według radiestetów badających to miejsce, najsilniejszą energię odczuwa się w pobliżu chrzcielnic.

Błędne Skały (Bukowina Kłodzka)

W sercu Gór Stołowych na Dolnym Śląsku istnieje urokliwe miejsce zwane Błędne Skały (Bukowina Kłodzka). Przytulając się do dowolnie wybranej skały odczujemy silne wibracje energetyczne.

Rapa i grobowiec rodziny Farenheidów

W Rapie w woj. warmińsko-mazurskim znajduje się grobowiec rodziny Farenheidów. Miejsce to jest wyjątkowo mocno naenergetyzowane, bowiem stanowi skrzyżowanie trzech linii promieniowania. Co ciekawe dodatkową siłą tego ośrodka energetycznego jest sam kształt grobowca w kształcie piramidy, która posiada ten sam kąt nachylenia do podłoża, co ściany piramidy Cheopsa.

Kamienne kręgi w powiecie chojnickim

Według podań około 2 tysiące lat temu plemiona Gotów stworzyły największe w Polsce kamienne kręgi na terenach dzisiejszej Odry w woj. pomorskim (pow. chojnicki). Stojąc we wnętrzu 30 kurhanów i 10 kamiennych kręgów odczuwa się specyficzną energię ziemi. Podobno potrafi ona rozbudzić zdolności telepatii i jasnowidzenia.

Święta Woda

W miejscowości Święta Woda w woj. podlaskim (pow. białostocki) według legend niewidomy szlachcic, przecierając oczy wodą ze źródła, odzyskał wzrok. Obecnie istnieje tam grota z figurką Matki Boskiej i stanowi również miejsce szczególnej mocy.

Wymienione czakramy w Polsce to tylko kilka z najbardziej znanych takich punktów energetycznych w naszym kraju.

Na świecie istnieje mnóstwo punktów mocy. W 1974 rosyjski uczony Gonczarow wysunął hipotezę, iż kula ziemska jest jak struktura kryształu, pokryta siecią z aktywnymi węzłami, czyli owymi punktami energetycznymi. Łącząc miejsca na globie, w których zrodziły się najstarsze cywilizacje zauważył, że wyznaczają one sieć regularnych pięciokątów. Najbardziej zaskakujące jest to, że wierzchołki owych pięciokątów wyznaczają miejsca o szczególnie mocnej energii – omawiane tu miejsca mocy.

Najsłynniejsze czakramy na świecie

Egipt – piramida w Gizie

Wielkim wzmacniaczem energii na Ziemi jest piramida w Gizie (Egipt). Woda pozostawiona we jej wnętrzu nabiera właściwości mineralnych, a jedzenie potrafi zachować świeżość przez długi okres czasu.

Piramidy w Giza - centrum energetyczne w Egipcie
Piramidy w Gizie (Egipt)

Kamienny krąg Stonehenge w Anglii

Jednym z siedmiu najsilniejszych punktów energetycznych na świecie jest również kamienny krąg Stonehenge w Anglii. Miejsce powstało ok. 3500 lat temu i według podań stanowiło miejsce kultu. Podobną energię wyzwala wyspa Wielkanocna z jej tajemniczymi kamiennymi posągami.

Kolejne miejsce mocy w Stonehenge w południowej Angli
Stonehenge w Anglii

 

Machu Picchu w Peru

Inny silny punkt energetyczny na mapie Ziemi umiejscowiony jest na terenie dzisiejszego Peru w starożytnym mieście Inków – Machu Picchu, gdzie znajdują się olbrzymie piramidy Słońca i Księżyca. Podobnie słynne, megalityczne budowle na terenie Francji w Carnac emanują silną energią.

Punkt energetyczny w Machu Picchu w Peru
Machu Picchu w Peru

Inne miejsca mocy na świecie

Z innych miejsc warto wymienić Mekkę, Jerozolimę, Płaskowyż Nasca z gigantycznymi rysunkami, Velehrad oraz Ayers Rock i Olgas w Australii, miejsce kultu Aborygenów. Co ciekawe, jedna z linii energetycznych Ziemi przebiega również przez miejsce znane jako Trójkąt Bermudzki.

Miejsca mocy, czyli energia i naturalna siła przyrody

W dobie rozwijającej się w zastraszającym tempie techniki i zmechanizowania świata ziemskie ośrodki energetyczne oraz ich moc stanowią z pewnością wielką naturalną wartość. Pełne magii i mistycyzmu skrywają wciąż intrygującą i nieodgadnioną tajemnicę. Warto dla odzyskania równowagi ciała i ducha oraz wewnętrznego zdrowia i odprężenia przystanąć czasem w magicznym punkcie, by poczuć energię i naturalną siłę przyrody. Bez względu na to, czy wierzymy w zbawienną moc takich miejsc, czy podchodzimy do tego sceptycznie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu to zweryfikować, odwiedzając osobiście miejsca mocy w Polsce, a nawet na świecie. Do czego wszystkich gorąco zachęcam.

Autor: Sabina Słowińska