Katar kojarzy się przede wszystkim z przeziębieniem, dokucza przez kilka dni, a następnie przechodzi. Jednak sporo osób skarży się na permanentny katar, który skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Głównie cierpią na niego alergicy, jednak chroniczny nieżyt nosa może mieć inne przyczyny. Czym jest naczynioruchowy katar i jak radzić sobie z podrażnioną śluzówką nosa nim spowodowaną?
Definicja i rozpoznanie choroby
Przyczyną naczynioruchowego kataru jest patologiczna reakcja błony śluzowej nosa na bodźce. Przypadłość jest powiązana z nieprawidłowościami w regulacji naczyniowo-nerwowej. Patologia może być spowodowana niedostatecznym przystosowaniem układu nerwowego do warunków zewnętrznych, np. pyłów czy drażniących substancji.
Naczynioruchowy katar często mylony jest z alergią, ponieważ objawia się w podobny sposób. Chory skarży się na regularne kichanie i obecność wydzieliny w nosie, które prowadzą do podrażnienia śluzówki. Choroba uaktywnia się w wyniku zewnętrznych bodźców, może to być spożycie alkoholu, obecność drażniących zapachów i niska temperatura. Powodem bywa niekiedy silny stres, który zwiększa aktywność nerwów zlokalizowanych m.in. w okolicach naczyń krwionośnych w obrębie nosa.
Leczenie naczynioruchowego kataru
W przypadku tej choroby najlepiej sprawdza się leczenie doraźne. W chwilach nasilenia się kataru śluzówka nosa może być podrażniona i wysuszona. Do jej nawilżenia warto zastosować maść Rinozine, środek hipoalergiczny, który szybko ukoi podrażnione miejsca. W trakcie kataru ulgę przyniesie również spray do nosa z aloesem z tej samej serii. Bazą preparatu jest sól morska, która szybko odetka nos, nie powodując efektów ubocznych w postaci podrażnienia śluzówki.
Jednak choroba nadal pozostaje ukryta i może uaktywnić się w każdej chwili. Dlatego lekarze zalecają terapię z użyciem kapsaicyny, roztworu azotanu srebra, lub toksyny botulinowej A. W niektórych przypadkach może być wskazana interwencja chirurgiczna. W trakcie operacji lekarz zmniejsza dolne małżowiny nosowe.