Jaskra – czym jest i jak jej zapobiegać?

Jaskra - objawy, profilaktyka i leczenie

Szacuje się, że z jaskrą zmaga się około 70 milionów osób na całym świecie. To bardzo dużo zważywszy na to, że jest ona częstą przyczyną utraty wzroku. Najczęściej dotyka ludzi po 35. roku życia, choć niestety odnotowuje się coraz więcej zachorowań wśród osób w młodszym wieku. Jak rozpoznać tę chorobę? Na czym polega jej leczenie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Co wpływa na rozwój jaskry?

Jaskra to choroba prowadząca do trwałego uszkodzenia nerwów wzrokowych, co skutkuje pogorszeniem się wzroku, a niejednokrotnie nawet jego całkowitą utratą. Ryzyko zachorowania na tę chorobę znacznie wzrasta, jeżeli ktoś z członków naszej rodziny wcześniej się z nią zmagał – udowodniono, że sporą rolę w rozwoju jaskry odgrywa czynnik genetyczny. Spore znaczenie ma również stres, krótkowzroczność, migreny oraz niskie ciśnienie krwi. Bezpośrednią przyczyną jaskry jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej, które wywołuje ucisk na nerw wzrokowy.

Objawy jaskry

Na samym początku jaskra nie daje żadnych wyraźnych objawów, dlatego najczęściej wykrywa się ją podczas kontrolnych badań wzroku. Po pewnym czasie zaczyna występować charakterystyczne widzenie okręgów wokół źródeł światła, światłowstręt, a także zaczerwienienie oczu i trudności z widzeniem w ciemności. Niektórzy chorzy cierpią na ostre napady jaskry, które objawiają się zaburzeniami widzenia (widzeniem tunelowym), bólami oczu i głowy, nudnościami i wymiotami, a także zaburzeniami pracy serca.

Jaskra - jakie są objawy tej choroby oczu?

Leczenie jaskry – na czym polega?

Leczenie polega na zahamowaniu rozwoju choroby i zapewnienie pacjentowi optymalnej ostrości wzroku, która pozwoli mu na komfortowe funkcjonowanie. Bez względu na to, jaką metodę się stosuje, jej celem jest wyrównanie i utrzymanie stałego ciśnienia wewnątrz oka. W zależności od stopnia zaawansowania choroby można osiągnąć taki stan rzeczy za pomocą podawania kropli do oczu lub zabiegu, który wykonuje się przy użyciu lasera. Polega on na stworzeniu w oku nowej drogi odpływu cieczy wodnistej, dzięki czemu zmniejsza się ciśnienie. Zabieg jest w pełni bezpieczny i wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Profilaktyka – co robić, żeby nie zachorować jaskrę?

Najważniejsze w profilaktyce jaskry są badania kontrolne. Poddawać się im powinny zwłaszcza osoby, w których rodzinie ktoś zmagał się z tą chorobą. Warto także używać odpowiednich kropli do oczu – radzimy zapytać o nie lekarza. Bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej diety – wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do rozwoju jaskry. Mogą się przyczynić do tego także mechaniczne uszkodzenia oczu, dlatego podczas wykonywania prac wiążących się z ryzykiem urazu należy nosić okulary ochronne.