Większość z nas mieszka w blokach, ale wielu marzy o własnych czterech ścianach – na łonie natury i z ogrodem – w których każdego ranka będziemy jeść śniadanie a wieczorem obserwować rozgwieżdżone niebo. Jednak koszty związane z budową domu odstraszają od rozpoczynania tegoż przedsięwzięcia. Czy jednak takie nietypowe rozwiązanie, jak dom z gliny i słomy może okazać się przełomem w naszym dążeniu do ekologicznego miejsca zamieszkania?
Dom z gliny i słomy, jako nowa opcja ekologicznego mieszkania
W Polsce już od jakiegoś czasu pojawiła się nowa opcja – od lat znana już w wielu innych krajach takich jak USA, Niemcy, Szwecja, Kanada czy Australia – opierająca się na budowie domów z prasowanej słomy i gliny. Spieszę z zapewnieniem, że taka budowla spełnia wszelkie współczesne standardy mieszkaniowe i nie ma nic wspólnego z życiem komiksowych Flinstonów. Pierwszy bio-dom powstał w Nebrasce pod koniec XIX wieku i stoi do dziś nosząc w sobie ponad 100-letnią historię.

Eko dom z glinosłombeli
Technologia glinosłombeli opiera się na budowie z drewnianych beli, kostek prasowanej słomy, gliny oraz żerdzi. Do konstrukcji używa się naturalnych i jak najmniej przetworzonych materiałów pochodzących z naturalnego środowiska. Budowa zalicza się więc do przedsięwięć ekologicznych i niskoenergetycznych.

Nie wymaga specjalistycznych procesów do wytworzenia materiałów, bo są one ogólnodostępne, a co się z tym wiąże odpada daleki transport surowców. Wszystko odbywa się bez emisji dwutlenku węgla czy innych szkodliwych czynników, a tak wykonany eko dom w przyszłości nie zanieczyści środowiska, bo jest w całości biodegradowalny.
Przytulny i energooszczędny
Ściany eko-domów z prasowanej słomy i gliny mają grubość 50-60 cm, co sprawia, że dom jest bardzo ciepły i energooszczędny. Taka izolacja w okresie jesienno-zimowym zużywa tylko 15-30 kilowatogodzin na m2 powierzchni (norma krajowa 90 kwh). Jeśli zastosuje się ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym lub grzejnikami elektrycznymi rachunki za ogrzewanie zmniejszą się nawet 3 krotnie w stosunku do tradycyjnych domów. Grubość ścian stanowi zaletę również podczas letnich upałów, bo doskonale izoluje od wysokich temperatur. Ponadto tworzy doskonały bufor ochronny przed hałasem.

Prosta budowa
Budowa eko-domu jest znacznie bardziej uproszczona od tradycyjnych domów stąd jego wykonanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani technologii. Po krótkim szkoleniu nawet osoba nie zajmująca się zawodowo budownictwem może z powodzeniem rozpocząć prace. Przy dobrej organizacji pracy budowa powinna zając około 2-4 miesięcy pracy.
Eko-dom jest tani
Warto podkreślić niskie koszty budowy. Materiały na dom z gliny i słomy o powierzchni 120 m2 bez przyłączy zamykają się w granicach 50-60 tys. złotych*. Jeśli zlecimy budowę eko-domu odpowiednim wykonawcom cena stanu surowego waha się w granicach 550-700 zł/m2. Duża rolę odgrywają tutaj niskie koszty naturalnych materiałów. Oczywiście cena rośnie, jeśli planujemy artystyczne i luksusowe wykończenia naszego bio-domu.
Mikroklimat eko-budynku
Eko domy naturalnie „oddychają”. Unikalne walory zdrowotne gliny powodują, że we wnętrzach domów panuje specyficzny mikroklimat o stałej wilgotności powietrza. Dom z gliny i słomy posiada zdolność pochłaniania i oddawania pary wodnej – taka paraprzepuszczalność jest doskonała dla alergików. Glina oczyszcza powietrze, neutralizuje zanieczyszczenia np. z dymu papierosów.
Elektrostatycznie obojętne glina nie utrzymuje kurzu, a jej właściwości antyseptyczne hamują rozwój bakterii oraz eliminują pleśń. Według specjalistów naturalna glina ma właściwości antyrakowe. W dawnych czasach to właśnie w glinianych naczyniach przechowywano żywność i wodę przedłużając ich świeżość.
Dom z gliny i słomy – piękny, bo naturalny
Naturalne domy mogą być piękne i estetyczne. Często odznaczają się łagodnymi wykończeniami: bez kantów, najczęściej oparte o łuki i krągłości, przez co wnętrze nabiera ciepła i harmonii, a także ciekawie komponuje się ze środowiskiem.
Technologia glinosłombeli jest jeszcze bardzo mało znana w Polsce. Stereotypy myślowe na temat gliny i słomy często odstraszają potencjalnych chętnych od tych inwestycji. To powoduje, iż naturalne i zdrowe materiały są najczęściej ignorowane i marnują się, a właśnie z nich można zbudować ciepłe, zdrowe i mocne domy. Budowle tanie, a co najważniejsze przyjazne dla środowiska i człowieka. Ekologiczne i naturalne w niczym nie ustępujące tradycyjnym architektonicznym cudom.
Autor: Sabina Słowińska
Zdjęcia pobrano z serwisu Flickre.com na licencji Creative Commons od Red Moon Sanctuary, Peter Blanchard oraz SamBrownSheffield.
* Uwaga – dane w artykule pochodzą z 2017r.