Jesień w ogrodzie – jakie prace ogrodowe warto przeprowadzić?

Jesień w ogrodzie to grabienie liści, ale także wiele innych prac przygotowujących ogród na zimę

Jesień w ogrodzie stanowi czas na określone prace ogrodowe – dokładne uporządkowanie, zarządzanie glebami, przygotowanie darni i zminimalizowanie problemów w nowym okresie wegetacji. Ogród jesienią oznacza właściwą porę do sadzenia kwitnących sadzonek wiosną i pozbycia się tych, którym nie udało się dostatecznie rozwinąć przez lato.

Sprzątanie ogrodu jesienią nie wymaga od nas arsenału narzędzi, a może zagwarantować piękne plony w następnym sezonie. Warto więc wziąć się do pracy już teraz, kiedy jeszcze sprzyja nam pogoda. Dowiedz się, jakie prace ogrodowe należy przeprowadzić właśnie w tym czasie!

Dlaczego warto zadbać o ogród jesienią?

Jesień w ogrodzie stanowi specyficzny okres, który posiada określone cechy czyniącym go bardzo korzystnym dla upraw preferujących chłodniejsze temperatury lub warunki wilgotności. Poza tym warto wspomnieć jeszcze o następujących zaletach tej pory roku:

  • Pogoda jest łagodniejsza.
  • Wiele szkodników opuściło ogród, przygotowując się do przezimowania.
  • Chłodne powietrze przepędziło latające owady.
  • Gleba staje się bardziej przyjazna dla upraw.

Piękny widok - ogród jesienią - leżące na ziemi jabłka do zebrania

Pomimo tego, że wiele warzyw oraz owoców rozwija się i dojrzewa do jesieni, większość z nich potrzebuje nadal naszej pomocy, by wydać dobre plony. Choć temperatury w ogrodzie jesienią w ciągu dnia utrzymują się na wysokim poziomie, w nocy mogą sięgać zera, a dodatkowo ilość światła dziennego maleje.

Jesień w ogrodzie – co zrobić, żeby się na nią dobrze przygotować i jakie prace ogrodowe warto przeprowadzić?

1. Oczyść ogród

  • Chwasty – jeśli ukrywają się pod roślinami, pozbądźmy się ich teraz i zróbmy to, zanim dojdą do nasion.
  • Usuwanie rośliny – pozbądźmy się wszystkiego. Możemy zostawić pomidory i paprykę, ale wiele innych roślin, takich jak fasola, ogórki i sałata, staje się pożywkami dla chorób i pasożytów. Martwe rośliny usuwajmy przy pomocy niewielkiej motyki.
  • Spadające owoce – jeśli nie udało nam się zebrać wszystkiego, to upewnijmy się, że na glebie nie pozostały żadne małe owoce. Przyciągają one owady, które mogą zaszkodzić całemu ogrodowi.

2. Przenieś ściółkę

Odśwież glebę w ogrodzie i najprostszym na to sposobem jest usunięcie wierzchniej ściółki. Jeśli nadal jest w dobrym stanie, możemy ponownie użyć ją na jesień. Jednak najprawdopodobniej wiele części uległo rozkładowi i trzeba będzie dodać trochę więcej warstw. Świetnie sprawdzi się tutaj torf lub zrębki drewniane, które ochronią rośliny przed zbliżającymi się przymrozkami. Suche podłoża, takie jak np. kora sosnowa, stanowią wspaniały dom dla pająków, które pomogą w kontroli populacji szkodników.

3. Poluzuj i zmień glebę

Jeśli w ciągu lata mieliśmy do czynienia z wielkimi upałami, to ogród jesienią wymaga przywrócenia właściwej gospodarki w glebie. Wystarczy do tego celu użyć grabi z szeroko rozstawionymi zębami, by woda była w stanie przebić się do korzeni. W niektórych ekstremalnych przypadkach konieczna będzie wymiana gleby, a wtedy należy posłużyć się nową ziemią ogrodniczą.

Prace ogrodowe jesienią z wykorzystaniem taczki, łopaty i grabi

4. Przesadź rośliny

Okres jesienny należy do takich pór roku, które sprzyjają przesadzaniu różnych roślin, a szczególnie krzewów oraz bylin. Wierzchnia warstwa gleby wciąż jest ciepła po okresie letnim, a to pozwala dobrze ukorzenić się nowym roślinom. To dobry czas na aklimatyzację roślin w nowym miejscu. Pamiętaj, żeby dobrze podlać roślinę po przesadzeniu co pomoże jej „zadomowić” się na nowym kawałku ziemi.

5. Przygotuj kompost i użyźnij glebę

W tym okresie warto również użyźnić glebę w ogrodzie. Wykorzystaj resztki roślin, liście, a nawet pozostałości po warzywach do tworzenia kompostu. Wiosną stanie się on doskonałym nawozem. Poza tym użyźnij ziemię, stosują na przykład nawozy organiczne, które rozkładają się przez zimę, wiosną dostarczą Twoim ogrodowym roślinom cennych składników odżywczych.

6. Przytnij drzewa i krzewy

Jesień w ogrodzie warto również wykorzystać do przycięcia krzewów i drzew. Pozwoli to utrzymać ich zdrowie i estetyczny wygląd. Jeśli usuniesz martwe, chore czy uszkodzone gałęzie, to rośliny przetrwają zimę w lepszej kondycji. Takie formowanie krzewów da im zastrzyk energii do wytwarzania nowych pędów i bardziej intensywnego  rozwijania się wiosną. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzić z przycinaniem, szczególnie w przypadku nowych roślin. Zachowaj umiar.

Przycinanie krzewów jesienią dobrze im się przysłuży na wiosnę

7. Chroń rośliny przed mrozem

Delikatne rośliny i takie, które są mniej odporne na mróz należy odpowiednio zabezpieczyć. Owiń rośliny agrowłókniną lub słomą, co ochroni je przed niskimi temperaturami. Poza tym rośliny w donicach przenieś do miejsc osłoniętych, taki jak przykładowo garaż czy weranda. W tych miejscach łatwiej przetrwają zimowe warunki atmosferyczne.

8. Przygotuj trawnik na zimę

Nie zapomnij o przygotowaniu trawnika! Wymaga on właściwej pielęgnacji przed zimą. Regularne grabienie liści zapobiega gniciu trawy, a także ułatwia dostęp powietrza i światła do darni. Nie koś zbyt krótko trawy, nieco wyższa niż zwykle wysokość trawnika uchroni go przed mrozem.

Jesień w ogrodzie to okazja do przygotowania rozkwitu na wiosnę

Okres jesienny powinien stanowić czas intensywnych prac ogrodowych, ponieważ przyniesie to korzyści na cały kolejny rok. Prawidłowo wykonane prac w ogrodzie zapewnią nam piękny ogród wiosną, w którym zakwitną kwiaty, krzewy i drzewa. Jesień to okres, kiedy przyroda wycofuje się i przygotowuje na zimę, ale jeśli dobrze ja wykorzystamy, to nasz ogród  jesienią będzie cieszyć nasze oczy pięknem flory w następnym sezonie.