Współcześnie coraz więcej polek sięga po kosmetyki naturalne. Dlaczego? Ekologiczne produkty do pielęgnacji skóry stanowią o niebo zdrowsze i bezpieczniejsze alternatywy dla syntetycznych produktów dostępnych na rynku. Jednak czy faktycznie? Czy obietnice producentów mają pokrycie w rzeczywistości? Jakie składniki zawierają owe eko kosmetyki organiczne? Na co warto zwrócić uwagę, wybierając produkty z etykietą „naturalne”? Artykuł porusza kwestię produktów pielęgnacyjnych na bazie natury. Jakie właściwości mogą mieć poszczególne składniki? Dowiedz się, które z nich naprawdę działają, a które mogą być jedynie marketingowym chwytem.
Co to znaczy kosmetyki naturalne?
Zdrowy styl życia to świadomy wybór. Oprócz prawidłowego odżywiania organizmu od wewnątrz, powinniśmy również dbać o prawidłową pielęgnację na zewnątrz. Drogeryjne półki uginają się pod ciężarem kosmetyków syntetycznych, ale czy znalezienie odpowiedniego jest tak banalne, jak się wydaje? Niestety nie.
Przy wyborze preparatu do pielęgnacji należy kierować się indywidualnymi zapotrzebowaniami, co wiąże się ze znajomością potrzeb skóry oraz minimalną znajomością podstawowych składników kosmetycznych. Warto zwrócić uwagę na kosmetyki naturalne, do których produkcji wykorzystywane są surowce nieprzetworzone chemicznie. Dzięki temu nie powodują reakcji alergicznych i nie podrażniają skóry.
Istnieje kilka wytycznych pozwalających określić czy dany preparat upiększający jest naturalny. Przede wszystkim produkt musi być otrzymany ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego bądź mineralnego), uzyskanych przy użyciu metod fizycznych (tłoczenie, destylacja, ekstrakcja, filtracja, suszenie). Składniki nie powinny zawierać żadnych zanieczyszczeń, które zagrażałyby zdrowiu. Ponadto do produkcji kosmetyków organicznych należy wykorzystywać ekologiczne opakowania i metody produkcji.
Z czego składają się kosmetyki naturalne, czyli podstawowe składniki organicznych preparatów do pielęgnacji skóry
W kosmetykach bio najczęściej wykorzystuje się oleje roślinne. Są one bardzo dobrze tolerowane przez skórę, mogą być używane samodzielnie. Pielęgnacyjne właściwości olejów znano już w starożytności. Mają właściwości nawilżające, natłuszczające, redukują podrażnienia i poprawiają jędrność skóry.
Do najczęściej stosowanych olejów roślinnych w bio kosmetyce należą:
- olej sojowy – ma wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Głównie przeznaczony do skóry tłustej, mieszanej, zanieczyszczonej oraz wrażliwej. Poprawia nawilżenie skóry (dzięki zawartości kwasu linolowego), jest dobrym przeciwutleniaczem (zawiera witaminę E).
- olej jojoba – zawiera dużo witaminy A i E.
Swoją budową chemiczną jest zbliżony do sebum (łoju skórnego). Dzięki temu polecany jest do każdego typu cery. Zastąpi niedobór sebum przy suchej cerze, natomiast w przypadku skóry tłustej – ureguluje wydzielanie łoju. Dodatkowo pomaga w walce z łuszczycą i łupieżem, łagodzi stany zapalne.
- olej z pestek winogron – cechuje go wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E oraz flawonoidów.
Idealny do cery tłustej, ponieważ szybko się wchłania i ma działanie tonizujące (przywraca skórze naturalne pH).
- olej rokitnikowy – zawiera dużo witaminy C i karotenoidów.
Posiada charakterystyczny pomarańczowy kolor. Stosuje się go w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej i wrażliwej. Ma właściwości odżywcze, przeciwzmarszczkowe, ochronne i przeciwzapalne. Stosowany również do leczenia oparzeń (wykorzystywano go do leczenia oparzeń popromiennych po katastrofie w Czarnobylu).
Jakie substancje czynne zawierają kosmetyki bio?
Do najpopularniejszych substancji czynny występujących w preparatach naturalnego pochodzenia przyjaznych środowisku należą: kwas hialuronowy, aloes, alantoina.
1. Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy ze względu na wielkocząsteczkową budowę nie wnika do głębszych warstw skóry, jednak jest idealnym promotorem dla innych substancji. Uelastycznia i ujędrnia skórę.
2. Aloes
Właściwości pielęgnacyjne aloesu znane są od wieków. Stosowany do miejscowego leczenia ran, przyspiesza regenerację. Łagodzi zmiany trądzikowe. Zmiękcza i nawilża skórę.
3. Alantoina
Alantoina to pochodna mocznika, naturalnie występująca w żywokoście. Alantoina posiada właściwości silnie nawilżające, wspomaga regenerację naskórka. Łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
W kosmetykach bio znajdziemy również masło shea, które natłuszcza i nawilża skórę. Przyspiesza również gojenie się ran i poparzeń słonecznych.
Kosmetyki naturalne a bezpieczeństwo ich stosowania
Warto zwrócić uwagę na zastosowane w bio produktach pielęgnacyjnych konserwanty. Substancje konserwujące przedłużają trwałość kosmetyków i zapobiegają rozwojowi bakterii, a zatem ich użycie jest czasem koniecznie.
W przypadku kosmetyków organicznych zabronione jest stosowanie parabenów. W kosmetykach ekologicznych można używać konserwantów określonych mianem „pseudo-naturalnych”, czyli substancji syntetycznych, ale nieszkodliwych dla zdrowia ludzkiego. Najczęściej możemy spotkać się z kwasem benzoesowym i jego solami (zazwyczaj jest to benzoesan sodu). Benzoesan sodu występuje naturalnie m.in. w żurawinie, śliwkach, cynamonie i grzybach. Nie wywołuje długofalowych efektów stosowania, ponieważ nie kumuluje się w organizmie. Jest więc jedną z bezpieczniejszych alternatyw.
Eko kosmetyki organiczne stanowią idealny wybór kiedy chcemy uniknąć reakcji alergicznych i dostarczyć naszej skórze cennych substancji organicznych. Istotne jest też poszanowanie środowiska przy produkcji eko kosmetyków. Należy analizować swoje potrzeby i zwracać uwagę na skład preparatów upiększających, ponieważ pomoże nam to uniknąć niedopasowania produktu.
Bio kosmetyki organiczne to doskonały wybór dla skóry, ale…
Kosmetyki naturalne zyskują na popularności nie bez powodu. Produkowane są na bazie łagodniejszych formuł, najczęściej w oparciu o roślinne składniki. Organiczne pochodzące z natury składniki lepiej współpracują z naszą skórą i zmniejszają ryzyko jakichkolwiek podrażnień.
Jednak, jak w przypadku każdego produktu, pamiętajmy o sprawdzeniu etykiety. Należy wiedzieć i rozumieć co nakładamy na swoje ciało. Wybieraj środki upiększające, kierując się nie tylko modą, ale przede wszystkim potrzebami naszej skóry oraz rzeczywistymi korzyściami, jakie mogą przynieść.
Autor: Ada Cytryniak