W grudniu profilaktyka schodzi na drugi plan, a w styczniu rosną kolejki do przychodni

profilaktyka

Pod koniec roku jesteśmy zazwyczaj zabiegani w związku z okresem świąteczno-noworocznym. Nic więc dziwnego, że w grudniu nie zawsze możemy poświęcić czas na wykonanie badań profilaktycznych. Z drugiej strony przełom roku skłania nas do refleksji, a jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest lepsze dbanie o kondycję fizyczną i poprawę stanu zdrowia. W związku z tym w styczniu intensyfikujemy działania prozdrowotne.

– Jak wynika z naszych statystyk, grudzień jest miesiącem, w którym najrzadziej korzystamy ze świadczeń medycznych w całym roku. Z kolei w styczniu liczba wykonywanych badań laboratoryjnych rośnie gwałtownie, aż o 24%. Jest to zazwyczaj związane z postanowieniami noworocznymi. Udajemy się zatem do przychodni, żeby sprawdzić stan zdrowia i na podstawie wyników podjąć dalsze działania. Przykładowo, w tym czasie wykonywanych jest najwięcej badań hormonalnych w porównaniu z innymi miesiącami – zauważa Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

Nie odkładaj zdrowia na później

Część badań warto wykonać jeszcze pod koniec roku, żeby uniknąć styczniowych kolejek. W katalogu podstawowych badań, które powinniśmy regularnie wykonywać, znajdują się ogólne analizy moczu i krwi wraz z lipidogramem, kontrola ciśnienia tętniczego oraz EKG, które pozwala wykryć nieprawidłowości pracy serca czy chorobę wieńcową. Bardzo istotną rolę odgrywają też próby wątrobowe oraz analiza hormonów tarczycy. Ponadto warto również pamiętać o profilaktyce onkologicznej. Panie powinny cyklicznie wykonywać test za pomocą antygenu CA 125 pod kątem zmian nowotworowych jajników lub szyjki macicy, a także mammografię oraz badanie markerem nowotworowym CA 15-3 pod kątem raka piersi. Panowie z kolei muszą regularnie sprawdzać poziom PSA całkowitego, którego celem jest wykrycie raka prostaty.

Profilaktyczne wykonywanie badań diagnostycznych ułatwiają ubezpieczenia zdrowotne. Zazwyczaj z tego typu ochrony korzystamy w ramach polis grupowych oferowanych przez pracodawców. Warto zauważyć, że zapewnianie opieki zdrowotnej pracownikom służy nie tylko kreowanie wizerunku przyjaznej organizacji, ale przekłada się też na codzienne funkcjonowanie firmy.
 
– Dobre samopoczucie ma duży wpływ na efektywność i zadowolenie pracownika z wykonywanych obowiązków. W związku z tym pracodawcy powinni zachęcać zatrudnionych do systematycznego wykonywania badań, a grudzień jest na to dobrym momentem. W okresie pomiędzy Świętami a Sylwestrem wiele firm ogranicza swoją działalność. Warto zatem wykorzystać ten czas na zadbanie o zdrowie. To dobry moment także ze względu na mniejsze kolejki w przychodniach lub ich brak. Zwłaszcza że jak pokazują nasze dane, w styczniu ilość osób, które kontrolują swój stan zdrowia, lawinowo rośnie – dodaje Małgorzata Jackiewicz z SALTUS Ubezpieczenia.
 
Zazwyczaj ze świadczeń grupowych ubezpieczeń zdrowotnych mogą korzystać nie tylko osoby bezpośrednio zatrudnione w firmie. Ochronę można często rozszerzyć na dzieci oraz małżonków bądź partnerów.

5 badań, które warto wykonywać cyklicznie

•    Ogólne badania moczu i krwi wraz z lipidogramem
•    Kontrola ciśnienia tętniczego i EKG
•    Kontrola hormonów tarczycy
•    Próby wątrobowe
•    Markery nowotworowe