Pomarańcza w odwrocie, czyli jak walczyć z cellulitem

Jak walczyć ze skórką pomarańczy?

Czym jest cellulit wie chyba każda kobieta, choć pewnie niejedna z nas dużo by dała, żeby nigdy się o nim nie dowiedzieć. Cellulit (nazwa medyczna lipodystrofia) inaczej zwany jest skórką pomarańczową. Komórki tłuszczowe, między którymi zaburzone jest mikrokrążenie, tworzą w miejscach krytycznych – zazwyczaj na udach, biodrach, ramionach i pośladkach – nierówną, pomarszczoną skórę z licznymi wgłębieniami, które czasem mogą powodować ból. Cellulit powstaje wtedy, gdy podskórna tkanka łączna, która utrzymuje tłuszcz w prawidłowej strukturze, staje się słaba i zdeformowana. Zmiany występują przede wszystkim wśród kobiet i młodych dziewcząt, a ich przyczyną jest również nadmiar estrogenów, blokujący równomierny rozkład tłuszczu.

Przyczyny

Nieprawdą jest, że dotyka głównie ludzi z nadwagą lub otyłością. Skłonność do powstawania cellulitu jest uwarunkowana genetycznie, a nasila się pod wpływem zaburzeń hormonalnych i nieprawidłowego sposobu odżywiania. Na niekorzyść działa również brak ruchu, stres i przemęczenie. I choć najczęściej pojawia się po 30. roku życia, znane są również przypadki widocznego cellulitu u kilkunastoletnich dziewczyn. Co ciekawe temperatura skóry o nieregularnej powierzchni jest obniżona, a wyglądem przypomina skórkę pomarańczy lub w skrajnych przypadkach „pikowany materac”. Wyróżnia się cztery stopnie zaawansowania cellulitu i to w zależności od niego dobierany jest sposób walki z tym niechcianym przez nas defektem.

Preparaty na cellulit

Dostępnych jest bardzo wiele różnych terapii oraz środków, które mają pomóc nam – jeśli nie zlikwidować – to chociaż zmniejszyć widoczność pofałdowanej skóry. Reklamy w prasie i telewizji zachęcają do stosowania suplementów diety, których skład specjalnie dobrany jest dla osób walczących z tą niedoskonałością. W związku ze złożonym mechanizmem powstawania cellulitu, preparaty przeznaczone do walki z tą przypadłością powinny wykazywać wielokierunkowe działanie: wpływać na poprawę metabolizmu komórkowego skóry, stymulować przemianę materii oraz spalać tkankę tłuszczową. Dodatkowo powinny też działać antyoksydacyjnie, dotleniać, odżywiać skórę oraz nadawać jej elastyczność, bo wszystko to bardzo poprawia wygląd zewnętrzny skóry.

Najskuteczniejszy jest ruch

Czy łykanie takich środków zagwarantuje nam sukces? Niekoniecznie. Poza tabletkami i kapsułkami warto się ruszać. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, jak duże znaczenie dla naszego wyglądu ma ruch. Wszelaki. Jazda na rowerze, bieganie, spacery, a także basen, który rewelacyjnie działa na poprawę jędrności i wyszczuplanie naszego ciała. Za jeden z najbardziej skutecznych sposobów przeciwdziałania cellulitowi uznaje się aktywność fizyczną.

Właściwa dieta

Co jeszcze może nam pomóc? Odpowiednia dieta, czyli takie składniki pokarmowe, które:

  1. Regulują gospodarkę tłuszczową i działają przeciwmiażdżycowo, czyli kwasy omega-3. Znaleźć je można w  rybach, orzechach i olejach roślinnych.
  2. Pomagają ograniczać przyswajanie tłuszczów i wpływają na wydalanie toksyn z organizmu – błonnik (obecny jest w pełnoziarnistym pieczywie, suszonych owocach).
  3. Pomagają w spalaniu tłuszczu, czyli niezastąpione białko, które znajdziemy w przetworach mlecznych i białym mięsie.
  4. Warzywa i owoce – źródło witamin, antyoksydantów i składników mineralnych, dobroczynnie wpływające na naszą skórę.

W salonach kosmetycznych wiele jest zabiegów kosmetycznych, które reklamowane jako szybkie, bezbolesne i co najważniejsze skuteczne mają raz na zawsze wygładzić naszą skórę. Bańka chińska, mezoterapia, promowane ultradźwięki, drenaż limfatyczny, to tylko kilka z nich. Minusem z pewnością jest cena i niekoniecznie udowodnione działanie.

Co zatem robić, żeby skóra naszych ud, ramion, pośladek była jędrna, gładka atrakcyjna? Na pewno nie zaszkodzi zdrowy tryb życia, czyli jak najwięcej ruchu na świeżym powietrzu, odpowiednia dieta oraz optymizm. W końcu cellulit ma prawie każda z nas.

Autor: Katarzyna Marusiak