Odpowiednie nawilżenie powietrza w mieszkaniu ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Poziom wilgotności w pomieszczeniach mieszkalnych powinien mieścić się w granicach 45-60%. W nadmiernie suchym powietrzu unosi się ogromna ilość kurzu i roztoczy, które mogą być przyczyną drapania w gardle, kataru, kaszlu, a nawet alergii. Szczególnie uciążliwe jest to w sezonie grzewczym, powietrze staje się wtedy suche i drażniące, powodując kłopoty z oddychaniem, podrażnienia oczu i błon śluzowych. Najistotniejszy jest właściwy poziom nawilżenia w pomieszczeniach gdzie śpimy i pracujemy. Co zrobić, żeby zwiększyć wilgotność powietrza, a zarazem komfort naszego życia?
Bardzo istotną rzeczą jest wietrzenie – poprawia ono cyrkulację powietrza i w efekcie jego nawilżenie. Trzeba tylko pamiętać, że w zimie nadmierne wietrzenie może nie spełnić swojej funkcji – mroźne powietrze jest suche przez co wpadając do mieszkania jeszcze pogarsza sytuację.
Warto na godzinę lub dwie przed snem porządnie wywietrzyć sypialnię. Oprócz tego możemy zastosować tradycyjne nawilżacze na kaloryferach – możemy do nich wlać zwykłą wodę lub użyć wód bogatych w makro- i mikroelementy lub po prostu położyć na kaloryferze mokre ręczniki.
Dobrym sposobem na polepszenie wentylacji w mieszkaniu jest również zamontowanie w oknach specjalnych nawiewników montowanych w oknach lub w ścianie zewnętrznej bezpośrednio nad nim.
Najskuteczniejszą jednak metodą właściwego nawilżenia mieszkania jest kupno profesjonalnego nawilżacza. Wśród nawilżaczy możemy wyszczególnić następujące rodzaje:
– nawilżacze ewaporacyjne – działają na zasadzie parowania, oczyszczają powietrze. Są energooszczędne i nie nawilżają nadmiernie powietrza. Ich negatywną stroną jest niska wydajność i głośna praca, choć zdarzają się też modele wyposażone w cichszy tryb pracy,
– nawilżacze ultradźwiękowe – para wytwarzana jest pod wpływem ultradźwięków, dzięki nim powstaje chłodna mgiełka. Nawilżacze takie są wydajne i cicho pracują, ale trzeba pamiętać o ich regularnym czyszczeniu,
– nawilżacze parowe – woda gotuje się przy pomocy grzałki, gorąca para może poparzyć jeśli nie zachowa się należytej ostrożności. Są to urządzenia dość energochłonne i wymagają bardzo częstego czyszczenia.
Na rynku są również dostępne nawilżacze parowe wyposażone w systemy ochładzania pary wodnej oraz nawilżacze ultradźwiękowe z systemem ogrzewania mgiełki, co przeciwdziała ochładzaniu się powietrza w pomieszczeniach.
Wybierając nawilżacz powinniśmy brać pod uwagę nie tylko jego rodzaj, ale także kilka innych czynników takich jak:
– wydajność urządzenia w odniesieniu do kubatury naszego mieszkania
– pojemność zbiornika na wodę
– poziom zużycia energii
– łatwość obsługi
– częstotliwość wymiany lub czyszczenia filtrów oraz czy są one łatwo dostępne
– potrzeba dodatkowych funkcji np. oczyszczanie powietrza, jonizacja, samowyłączanie itp.
– wielkość kropelek wytwarzanych przez nawilżacz – im mniejsza mgiełka tym mniejsze jest ryzyko że będzie osiadać na meblach i sprzętach domowych.
Przy stosowaniu nawilżacza istotne jest aby ustawiać go możliwie daleko od mebli, ścian z tapetami, boazerią, książek a przede wszystkim kaloryferów.
Należy również pamiętać o tym aby wilgotność nie była zbyt wysoka – może to spowodować występowanie bólów głowy, zmęczenia, chorób górnych dróg oddechowych. Skontrolować to można bardzo prosto – przy użyciu wilgotnościomierza – dzięki jego wskazaniom możemy łatwo dostosować nawilżanie do warunków atmosferycznych oraz tych występujących w naszym mieszkaniu.