Przesilenie wiosenne – jak je bezboleśnie przetrwać?

Przesilenie wiosenne dopadło dziewczynę podczas pracy przy biurku

Z utęsknieniem wypatrujemy ciepłych dni. Po trudnych zimowych miesiącach chcemy w końcu pożegnać się z puchowymi kurtkami i niezbędnymi w tym czasie dodatkami. Jednak zanim to nastąpi przyjdzie nam jeszcze uporać się z stanem organizmu określanym jako przesilenie wiosenne, nazywane także zmęczeniem wiosennym, które potrafi być bardzo uciążliwe.

Co to jest przesilenie wiosenne i jakie ma objawy?

Mianem przesilenia wiosennego określa się taki stan naszego organizmu, w którym występuje uczucie zmęczenia, brak koncentracji i motywacji. Dlaczego tak się dzieje? Nasze ciało potrzebuje czasu, żeby przebudzić się z zimowego snu i dostosować do szybszego tempa życia. W zależności od trybu naszego życia w okresie zimy, będziemy inaczej odczuwać podane wyżej objawy. Zależy to także od tego, w jakiej jesteśmy kondycji fizycznej. Im mniej aktywności fizycznej w czasie zimy, tym trudniejsza aklimatyzacja na wiosnę. Kiedy robi się ciepło na dworze, to nasz metabolizm przyspiesza, a ciągle „zimujący” organizm ma problem, żeby dostosować się do nowych warunków.

Kiedy jest przesilenie wiosenne?

Wiele zależy od długości trwania zimy. Im ten czas się rozciąga, tym silniej odczuwalny okaże się skok w kolejną porę roku. Przyjęło się, że przesilenie może być naszym towarzyszem od marca do kwietnia. Jego objawy mogą utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Warto wtedy uzbroić się w cierpliwość i odpuścić trochę samemu sobie.

Jak sobie z nim radzić?

Właściwa dieta

Niezbędną w tym czasie może okazać się odpowiednia dieta. Po zimie, podczas której nie dostarczamy organizmowi wystarczających ilości witamin, teraz należy właśnie o to w pierwszej kolejności zadbać. Należy ograniczyć śmieciowe jedzenie takie jak fast foody, słodycze, ale także białe pieczywo. Warto natomiast sięgać po warzywa i owoce, a szczególnie te świeże, sezonowe. Jeśli chleb, to pełnoziarnisty. Do tego kasze, ryby i orzechy. Wiosną warto zjadać od trzech do pięciu niewielkich posiłków w ciągu dnia. W głównej mierze powinny to być potrawy lekkostrawne.

Herbatki ziołowe

Warto w tym czasie pamiętać o naparach ziołowych. Herbaty owocowe bądź ziołowe z dodatkiem jarzębiny, głogu, mięty, melisy pozytywnie zadziałają na napięcie i stres.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu

Kolejnym sposobem na uporanie się z ciągłym zmęczeniem jest aktywności fizyczna, ruch na świeżym powietrzu, sport. Spacer, bieganie, jazda na rowerze. Wszystko będzie odpowiednie i organizm na pewno szybko podziękuje nam za tą dawkę ruchu na świeżym powietrzu.

Więcej snu

Dobrze też jest wygospodarować więcej czasu na odpoczynek. Przyjęło się, że osiem godzin snu to minimum, by wypocząć. W czasie wiosennego zmęczenia organizm może upominać się o wydłużenie tego czasu bądź drzemki w środku dnia.

Autor: Agnieszka Miśkowiec