Jak bez stresu przetrwać sezon grzewczy?

ogrzewanie

Na zewnątrz panują coraz cięższe warunki, temperatura spada coraz niżej. Sezon grzewczy rozpoczął się już kilka tygodni temu. Trwa właśnie okres, w którym najprzyjemniejszym miejscem do spędzania wolnego czasu jest mieszkanie. Warto zastanowić się więc, jaki sposób ogrzewania będzie przynosił największe korzyści, a także co zrobić, żeby koszty ogrzewania były jak najmniejsze.

Z kominem za pan brat!

Mieszkając w domach, bądź kamienicach, na których jest komin można wziąć pod uwagę ogrzewanie czterech ścian za pomocą piecyka na drewno lub kaflowego. Wystarczy je podłączyć do komina. Ten drugi posiada znacznie więcej wkładu szamotowego i jest obudowany ceramicznymi kaflami. Mają one za zadanie zatrzymanie ciepła i oddanie go dopiero, kiedy w palenisku ogień wygaśnie. W marketach budowlanych dostępne są także piecyki kominkowe: przed użyciem wystarczy je tylko podłączyć do komina. Nie można zapomnieć o metalowym piecyku. On nie potrzebuje zabudowy a bardzo dobrze ogrzewa pomieszczenie. Dobrym rozwiązaniem są również piecyki naftowe z palnikiem z knotem tradycyjnym lub elektroniczne, gdzie palnik działa jak wtrysk paliwa.

A może gaz?

Chcąc zapewnić ciepło w mieszkaniu, warto również rozważyć możliwość dogrzewania piecem gazowym. Jest to dobra opcja dla małych i większych mieszkań, jednak ma ona wiele ryzykownych czynników. Płomień może skutkować pożarem, a ogrzewane gazem mieszkanie dla bezpieczeństwa powinno posiadać sprawną wentylację.

Elektryczność kosztowna…

Istnieje także możliwość zainstalowania w mieszkaniu grzejników zasilanych energią elektryczną. Pomimo, iż jest to duży wydatek w tym wypadku zalety ogrzewania elektrycznego zdecydowanie przykrywają wady. System nie sprawia trudności i jest bezobsługowy.

Termowentylator

Czyli tzw. farelka. Jest to urządzenie, którego moc rozpoczyna się od 1000 W. Termowentylatory zazwyczaj posiadają dwa stopnie grzania: 1000 W i termostat włączający się, kiedy temperatura w pomieszczeniu osiągnie pożądany poziom. Na rynku są dostępne w wielu kolorach, formach, leżące lub stojące.

Oszczędności przy ogrzewaniu

1. Nawet w chłodne dni należy wywietrzyć mieszkanie, wpuścić do niego świeże powietrze. Przy tym zabiegu trzeba pamiętać, aby zakręcić grzejniki.

2. Należy wiedzieć, że zasłonięcie kaloryfera będzie skutkowało niższą temperaturą w pomieszczeniu.

3. Na zimę warto uszczelnić okna oraz inne otwory.

4. Gdy w mieszkaniu znajdują się piony grzewcze, nie należy zakrywać rur, ponieważ od nich wydobywają się duże pokłady ciepła.

5. Warto pamiętać o zakręcaniu grzejników, gdy mieszkanie pozostaje puste.

6. Znacznie przyjemniej śpi się w chłodniejszej sypialni. Można spróbować zakręcić kaloryfery na noc i sprawdzić, czy w takich warunkach sen nie przyjdzie szybciej i łatwiej.

7. W chłodne dni opłaci się zamykanie drzwi pomiędzy pomieszczeniami, w celu uniknięcia przeciągów.

8. W przypadku gdy grzejnik nie oddaje tyle ciepła, ile powinien, należy go odpowietrzyć.

 

Autor: Agnieszka Miśkowiec