Borówka czernica | Vaccinimum myrtillus

borówka właściwości

Roślina powszechnie występująca w lasach, znana również pod nazwami: czarna jagoda, czarna borówka, borowina, jagodzina czy czernica.

Występuje w środkowej i wschodniej Europie, można ją także spotkać na północy Azji i Ameryki. Rośnie w lasach, na polanach, na wrzosowiskach.

Jest jednym z najstarszych leków wykorzystywanych w medycynie ludowej.

Jak wygląda borówka czernica

To mały krzew osiągający wysokość do 50 cm, o niewielkich liściach i małych zielono-różowych kwiatkach. Owoce borówki to małe, czarne kulki o woskowym nalocie i nieco cierpkim smaku. Okres dojrzewania to czerwiec – wrzesień.

Co w niej znajdziemy?

Borówka czernica jest dobrym źródłem pektyn i włókna roślinnego, zawiera cukry, garbniki, kwasy organiczne, składniki mineralne (np. rzadki mangan), a także witaminy A, C, B1, B2 i PP.

Borówka jako surowiec zielarski

Dla celów leczniczych stosuje się owoce i liście borówki czernicy. Zbiera się je ręcznie, owoce w lipcu i sierpniu, natomiast listki pod koniec owocowania (połowę listków zostawia się na roślinie). Owoce suszy się na słońcu, a potem dosusza w podwyższonej temperaturze 30-30 stopni, np. w piekarniku. Liście suszy się w warunkach naturalnych w cieniu.

Borówka – właściwości zdrowotne

Wpływa bardzo korzystnie na stan naczyń krwionośnych, poprawia ich kondycję, zapobiega stwardnieniu, pozytywnie wpływa na krążenie. Jest polecana przy zwężeniu naczyń, hemoroidach, żylakach czy często występujących siniakach. Przeciwdziała miażdżycy, nadciśnieniu i chorobom serca.

Borówka czernica jest skutecznym środkiem przeciwdziałającym biegunkom, niszczy wiele bakterii w układzie pokarmowym, spowalnia ruchy jelit i nadmierną fermentację.

Jest również polecana w przypadku problemów ze wzrokiem, takich jak zaćma, ślepota nocna, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej czy retinopatia cukrzycowa. Pomaga także przy przemęczeniu wzroku.

Ma działanie antyseptyczne, przeciwutleniające i przeciwzapalne, dzięki czemu jest stosowana wspomagająco przy chorobach jamy ustnej i gardła, paradontozie oraz przy schorzeniach dróg moczowych, zwłaszcza pęcherza i nerek.

Dzięki zawartości flawonoidów o silnym działaniu antyutleniającym, spowalnia procesy starzenia i przeciwdziała chorobom nowotworowym.

Jak stosować borówkę czernicę?

Najczęstszą formą spożywania borówek jest ich bezpośrednie jedzenie, samodzielnie lub jako dodatek do potraw. Z jagód można również przyrządzać soki, przetwory, nalewki czy napary. Występują też one w postaci tabletek i kapsułek, czasem standaryzowanych na konkretną zawartość antyutleniających antocyjanozydów.

Borówka czernica – na co uważać?

Borówki mogą czasami wchodzić w niepożądane interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, niekiedy powodują też problemy żołądkowe, bóle i zawroty głowy.

Kilka inspiracji – borówki w nalewkach i naparach

Napar z liści borówki czernicy

Do szklanki wrzącej wody wrzucić 1 łyżkę stołową suszonych liści borówki, gotować ok. minuty i odstawić pod przykryciem do zaparzenia. Odcedzić i pić 3 razy dziennie po 1/3 szklanki.

Przepis pochodzi z książki „Apteka domowa”

Nalewka jagodzianka

1kg przebranych, umytych i osuszonych jagód wsypać do słoja i dodać 50 dag cukru. Wlać 1/2l spirytusu, 1/2l wódki, dokładnie zamknąć i odstawić na miesiąc w słonecznym miejscu. Po tym czasie przefiltrować, rozlać do butelek, zakorkować i odstawić na miesiąc w chłodne miejsce.

Przepis pochodzi z książki „Apteczka domowa”

Okłady na zapalenia dziąseł

Sproszkowane jagody wymieszać z wodą do uzyskania konsystencji pasty, a następnie nakładać ją przy pomocy wacika na chore miejsca. Po 5-10 minutach wypłukać usta i wyczyścić dziąsła nicią dentystyczną.

Przepis pochodzi z książki „Lecznicza moc natury”