Warzywa to niezbędny element zdrowej diety. Planując konkretne produkty w jadłospisie, nie można zapominać o warzywach strączkowych. Są one bardzo wartościowym źródłem białka roślinnego, dzięki czemu możemy zmniejszyć zawartość mięsa w diecie, a także całej gamy witamin i składników mineralnych wspierających nasze zdrowie. Jakie konkretne właściwości mają poszczególne ich rodzaje i dla kogo przede wszystkim są wskazane?
Fasola biała Jaś
Jest dobrym źródłem błonnika, który usprawnia procesy trawienia, wspomaga pracę jelit, a także utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków. Jest dobrym źródłem białka, ma także niski indeks glikemiczny. Wskazana jest dla osób na dietach odchudzających oraz tych ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi, gdyż powoli podnosi jego poziom.
Fasola czerwona
Jest bardzo dobrym źródłem białka i witamin z grupy B, które mają korzystny wpływ na koncentrację, prawidłowe myślenie i nastrój. Dzięki zawartości cynku wzmacnia system odpornościowy, a zawarte w niej flawonoidy działają antyoksydacyjnie. Polecana jest zwłaszcza osobom narażonym na nadmierny stres, mieszkańcom zanieczyszczonych miast i mężczyznom (zawiera substancje chroniące przed rakiem prostaty i zwiększające płodność).
Groch
Zawiera dużo białka i aminokwasów egzogennych, jest więc często stosowany w dietach wegetariańskich. Dzięki dużym ilościom błonnika usprawnia pracę jelit, a niski indeks glikemiczny sprawia, że jest korzystnym produktem w diecie cukrzyków.
Fasola mung
Ma działanie oczyszczające i odtruwające, wpływa pozytywnie na pracę wątroby i woreczka żółciowego. Kwas foliowy w niej zawarty zapobiega wadom układu nerwowego płodu, a magnez działa antystresowo, poprawia pamięć i koncentrację. Zalecana jest dla osób z problemami trawiennymi, kobiet w ciąży, a także osób żyjących w permanentnym stresie.
Ciecierzyca
Jest bogatym źródłem białka o wysokiej wartości aminokwasowej, wspomaga trawienie, pomaga w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu, a zawarty w niej potas działa korzystnie na ciśnienie krwi. Jest polecana dla osób z problemami układu krążenia, przy spowolnieniu metabolizmu, a także wspomagająco przy występowaniu niedokrwistości.
Fasola Adzuki
Zawarte w niej żelazo zapobiega wystąpieniu niedokrwistości, zmniejsza obrzęki oraz działa odtruwająco na organizm. Jest polecana kobietom, które obficie miesiączkują, osobom borykającym się z nadmiarem wody w organizmie, a także pracującym fizycznie lub intensywnie trenującym.
Bób
Jest dobrym źródłem kwasu foliowego, który zapobiega powstawaniu wad układu nerwowego u płodu, bogaty w białko i potas, który chroni nas przed chorobami układu krążenia. Jest polecany dla kobiet w ciąży, osób ze schorzeniami kardiologicznymi, a także osobom na diecie, gdyż mimo dość wysokiej wartości kalorycznej, zawiera też sporo błonnika, usprawniającego trawienie.
Soczewica
Stanowi bogate źródło białka, potasu i kwasu foliowego, dzięki czemu przeciwdziała chorobom układu krążenia i układu nerwowego, zapobiega nadciśnieniu i miażdżycy. Zawiera taniny, które mają działanie antynowotworowe. Pomaga w walce z podwyższonym poziomem cholesterolu. Wskazana jest dla osób zmagających się z chorobami serca, z nadciśnieniem, podwyższonym poziomem cholesterolu, a także dla wegetarian.
Fasola czarna
Jest bogata w błonnik, białko i kwas foliowy, a także we flawonoidy, które mają silne właściwości antyoksydacyjne, dzięki czemu opóźniają procesy starzenia i zapobiegają chorobom nowotworowym. Jest dobrym źródłem rzadkiego pierwiastka – molibdenu oraz kwasów tłuszczowych omega-3, które są pomocne przy problemach z układem krążenia i podwyższonym poziomem cholesterolu.
Warzywa strączkowe stanowią bardzo ważną grupę warzyw w zbilansowanym jadłospisie. Są dobrym źródłem białka, witamin z grupy B i błonnika, a dodatkowo każde z nich, ma jeszcze odrębne, prozdrowotne właściwości. Warto je wszystkie włączyć do naszej diety, zadbamy wtedy o zdrowie kompleksowo.
Ewa Zawidzka