Jak cukrzyca niszczy nasz wzrok?

cukrzyca wzrok

Cukrzyca uznana została za największą, niezakaźną epidemię XXI wieku. Szacuje się, że każdego roku umiera na nią 4 miliony ludzi na całym świecie. W Polsce ponad milion osób choruje na nią i o tym nie wie. Problemy ze wzrokiem mogą być jednym z pierwszych objawów choroby. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że 15 milionów osób straciło wzrok w wyniku tzw. powikłań cukrzycy. Od lat w listopadzie prowadzone są działania związane z walką z tą zagrażającą ludziom chorobą. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy – przypadającego 14 listopada, kliniki Optegra zapraszają osoby ze zdiagnozowaną chorobą, na badania wzroku. Zapisywać można się dzwoniąc pod numer 222 426 260.

Alarmujące dane

Polska znajduje się w gronie dziesięciu krajów, w których odsetek ludzi dotkniętych nieprawidłową tolerancją glukozy (IGT – stan poprzedzający rozwiniecie się cukrzycy typu 2), należy do najwyższych na świecie.

Świadomość powikłań, jakie może dawać cukrzyca, jest w Polsce na bardzo niskim poziomie. A ryzyko utraty wzroku u chorych na cukrzycę jest ponad 25 razy wyższe niż u osób zdrowych. Wśród osób aktywnych zawodowo zaniedbanie albo nieodpowiednie leczenie jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty.

Wg danych Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą, po 20 latach choroby u ponad 75% pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą rozwinie się tzw. retinopatia cukrzycowa. Powikłaniem, które przysparza najwięcej kłopotów, jest cukrzycowy obrzęk plamki (DME) i to on właśnie najczęściej odpowiada za utratę lub upośledzenie wzroku u pacjentów cukrzyków.

Jak wysoki poziom cukru pozbawia nas widzenia?

– Cukrzyca jest schorzeniem, które nieleczone może uszkadzać różne narządy, w tym oko. Najważniejszym czynnikiem uszkadzającym jest zbyt wysoki poziom cukru. Wahania glikemii (poziomu glukozy w krwi) mogą powodować okresowe zaburzenia widzenia związane ze zmianą stanu soczewki. Zarówno niedocukrzenie, jak i zbyt duża ilość cukru we krwi wpływają na zmiany wady wzroku, a przez to gorsze widzenie, ponieważ okresowo pacjent staje się „nadzwzroczny” lub „krótkowzroczny”. Zdarza się, że pierwszym objawem cukrzycy może być opadnięcie powieki i ustawienie oka w zezie. Cukrzyca przyspiesza też rozwój zaćmy starczej – mówi dr Agnieszka Jamrozy – Witkowska, lekarz okulista z kliniki Optegra.

Masz cukrzycę? Idź do okulisty!

– Często uszkodzenia wzroku postępują u chorych na cukrzycę bez ich świadomości. Zdarza się, że występujące objawy nie wzbudzają niepokoju osoby chorej, gdyż zrzuca je ona np. na karb wieku. A są one nieodwracalne! Dlatego, tak ważne jest, by każdy pacjent ze świeżo rozpoznaną cukrzycą obowiązkowo zgłaszał się na konsultację okulistyczną. Na podstawie badania dna oka, a także badań dodatkowych takich jak OCT (tomografia siatkówki) czy AF (angiografia fluoresceinowa) lekarz będzie w stanie ustalić stopień uszkodzenia siatkówki przez cukrzycę. Nieprawidłowy poziom glikemii ma bardzo destrukcyjny wpływ na tę część oka, doprowadzając do rozwoju choroby zwanej retinopatią cukrzycową. Może ona obejmować siatkówkę centralną, czyli plamkę lub siatkówkę obwodową. Nieuregulowana glikemia stymuluje rozrost nieprawidłowych naczyń siatkówki, które pękając, powodują wylew krwi do wnętrza oka lub generują powstanie jaskry wtórnej z wysokim ciśnieniem w gałce ocznej. Cukrzyca może również nasilać objawy suchego oka, dając uczucie piasku pod powiekami, oraz przemijające niewyraźne widzenie – dodaje dr Agnieszka Jamrozy – Witkowska, lekarz okulista z kliniki Optegra.

Jeśli chcemy zachować dobre widzenie w cukrzycy, należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza diabetologa. Ważne są regularne kontrole okulistyczne przynajmniej raz w roku, a także dieta i ruch. Osoba z cukrzycą powinna mieć zbilansowaną dietę i regularnie, najlepiej codziennie podejmować jakąś aktywność fizyczną, np. spacery.