Dla większości z nas oregano kojarzy się przede wszystkim jako dodatek do pizzy, najczęściej używany w tandemie z bazylią. Bardziej wyrafinowani smakosze używają oregano jako przyprawy kuchennej do różnych potraw. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę jak wielkie bogactwo prozdrowotnych właściwości tkwi w tej maleńkiej roślince. W dobie antybiotyków i wszelkich cudownych medykamentów nie zwracamy uwagi na naturalne środki lecznicze, tak doskonale znane i doceniane w minionych wiekach.
Lebiodka pospolita – znana powszechnie właśnie jako oregano – wykorzystywana była już w Babilonie 3000 lat p.n.e. jako lek na schorzenia układu oddechowego. Egipcjanie konserwowali nią żywność i używali do pielęgnacji skóry. Lekarze Hellady traktowali lebiodkę jako panaceum na większość ówczesnych chorób. Nostradamus natomiast przekładał ją ponad inne zioła przy wszelkich stanach zapalnych organizmu. Nawet w medycynie chińskiej odnajdujemy wzmianki o dobroczynnym działaniu lebiodki. Ponownie odkryta w XX wieku i wciąż badana odsłania przed nami coraz to nowsze drogocenne właściwości.
Oregano jest silnym, naturalnym antybiotykiem o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, oraz antywirusowym. Hamuje i eliminuje bakterie E. coli, salmonelli, pałeczki jelitowej, paciorkowców, gronkowców oraz wirusów grypy. Zabija drożdżaki np. Candida jak również jest w stanie zapobiegać rozwojowi grzybów będących przyczynom problemów skórnych takich jak łuszczyca czy egzema. Wspomaga pozytywne działanie naturalnych szczepów bakterii w naszym układzie pokarmowym. Usprawnia trawienie poprzez zwiększanie wytwarzania śliny i soków żółciowych oraz pobudza apetyt. Oregano działa przeciwzapalnie przy problemach górnych dróg oddechowych, wzmaga wydzielanie śluzu przez co łagodzi objawy chorobowe. Wzmacnia system nerwowy, działa uspokajająco oraz zwiększa wchłanianie dobroczynnego żelaza.
Co najważniejsze Oregano ma właściwości antyoksydacyjne poprzez zawarte w nim tymol, kwas rozmarynowy, flawonoidy i witaminy. Chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia i są przyczyną wielu poważnych chorób układu krążenia a nawet nowotworów. Jego działanie przeciwutleniające określa się jako 42 razy większe niż działanie jabłek czy 12 razy większe niż pomarańczy. Obecnie na wielu uniwersytetach na świecie badane są możliwości wykorzystywania Oregano w profilaktyce chorób serca i nowotworów. Dobroczynne flawonoidy z Oregano rozkurczają mięśnie gładkie oskrzeli, jelit, dróg żółciowych , moczowodów oraz łagodzą bóle miesiączkowe. Lebiodka może pomagać w przypadku biegunki, wzdęć, również jako środek moczopędny i antyseptyczny do mycia rąk.
Olejki z Oregano są doskonałe do inhalacji, poprawiają samopoczucie oraz opóźniają procesy starzenia. Świetnie nadają się do masażu ciała. Bogate w witaminy oraz sole mineralne przyciągają zapachem. Jeden gram Oregano to 8% dziennego zapotrzebowania na witaminę K, 3% kwasów omega-3, 2% żelaza, 1% witaminy A i E oraz mangan, wapno i błonnik pokarmowy. Według najnowszych badań Oregano normalizuje również poziom cukru we krwi, co otwiera drogę do jego wykorzystywania w profilaktyce chorób cukrzycowych.
Oregano jest uprawiane w wielu miejscach na świecie jednak najwartościowsze gatunki pozostają te śródziemnomorskie, które charakteryzują się bardzo intensywnym smakiem. Warto sięgnąć na półki sklepów zielarskich czy dobrych aptek po wyciągi z wyselekcjonowanych odmian tej rośliny zwanych H97- Oregasept. Klika kropli Oregaseptu dodanych do herbaty skutecznie będzie nas chronić przed chorobami, szczególnie w okresie jesiennego przesilenia i niejednokrotnie przyda się w domowej apteczne na różne dolegliwości.
Podczas następnej wizycie w supermarkecie spójrzmy również przychylnym okiem na niewinnie stojące wśród przypraw oregano, które nada naszym potrawom ciekawy smak oraz zapach.
Przy dzisiejszej różnorodności chemicznych leków, sztucznych balsamów i wymyślnych dodatków do potraw warto sięgnąć po coś naturalnego z czego korzystali z powodzeniem nasi przodkowie, a co my dopiero odkrywamy…
Autor: Sabina Słowińska