Bazylia, królowa włoskiej kuchni

bazylia właściwości

Bazylia (Ocimum basilicum) to roślina pochodząca z Azji Południowej, znana jest jednak głównie jako jedna z podstawowych przypraw kuchni śródziemnomorskiej. Występuje w wielu odmianach, wśród których najpopularniejsza jest bazylia właściwa, cytrynowa, grecka oraz tajska. Znana i podziwiana już w starożytności, nazywana była przez Greków „królową wszystkich ziół”, a we Włoszech noszona w klapie przez mężczyzn, w celu przyspieszenia znalezienia partnerki.

Bazylia – wygląd, smak i zapach

Bazylia jest rośliną roczną osiągającą wysokość od 15 do 60 cm. Ma wznoszącą się, rozgałęzioną łodygę z podłużnymi owalnymi liśćmi o zielonej lub czerwono fioletowej barwie. Kwiatki bazylii są niewielkie, o białym lub różowym kolorze, a owoce ciemnobrązowe lub czarne.

Smak tej przyprawy zależy od konkretnego gatunku, przy najpopularniejszych jest gorzkawo-słony. Zapach jest intensywny, świeży, orzeźwiający, korzenno-goździkowy.

Bazylia – właściwości zdrowotne

Bazylia jest przyprawą o bardzo korzystnym działaniu na organizm, o czym świadczą jej liczne funkcje prozdrowotne:

  • Ma pozytywny wpływ na procesy trawienia, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, pobudza apetyt, jest pomocna przy niestrawności, kolkach, wzdęciach, działa rozkurczowo i przeciwzapalnie, jest stosowana przy zapaleniach wątroby, żołądka i jelit.
  • Zwiększa przyswajanie składników odżywczych z pożywienia.
  • Działa korzystnie na system nerwowy, uspokaja, poprawia nastrój, działa relaksująco. Łagodzi nadmierną pobudliwość, pomaga przy problemach z bezsennością, wspomaga koncentrację.
  • Wpływa pozytywnie na pracę nerek, jest często polecana przy stanach zapalnych nerek i pęcherza moczowego.
  • Działa korzystnie na układ krążenia, zapobiega miażdżycy.
  • Stosowana przy przeziębieniach działa przeciwkaszlowo, antybakteryjnie, łagodzi gorączkę i katar.
  • Ma właściwości przeciwutleniające, przeciwbólowe, wzmacniające,
  • Stosowana zewnętrznie, na przykład w postaci olejowych ciepłych okładów łagodzi użądlenia owadów i zmiany skórne na twarzy. Olejek bazyliowy odstrasza także komary i kleszcze.

Bazylia – zastosowanie w kuchni

Bazylia jest jedną z najpopularniejszych przypraw w kuchni śródziemnomorskiej, ale nie tylko. Zdecydowanie polepsza smak i aromat rozmaitych przygotowywanych potraw.

Jest wspaniałym dodatkiem do sałatek, potraw z pomidorów, zup, pasztetów, sosów, mięsa, ryb, owoców morza, pizzy, a także orzeźwiających drinków. Jest jednym z głównych składników sałatki caprese i sosu pesto.

Bazylię najlepiej jest dodawać do potraw pod koniec gotowania. Im mniejsze listki, tym jej smak i aromat będą silniejsze.

Wybierać powinniśmy liście o intensywnej, zielonej barwie, bez brązowych i żółtych plam.

Świeże liście bazylii możemy zamrozić (np. w pojemniczkach do lodu lub między warstwami pergaminu), wysuszyć (ułożoną cienką warstwą w ciemnym i przewiewnym miejscu) lub zamarynować.

Obcięte gałązki możemy przechowywać w pojemniku z wodą na parapecie, a listki przez kilka dni w lodówce.