Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy

Wiele razy czytałam o tym, że ocet jabłkowy jest wyjątkowy. W końcu postanowiłam sama taki przygotować. Nie było to ani trudne, ani czasochłonne. Wprawdzie na sam ocet musiałam trochę poczekać, ale warto było. Przekonałam się do niego od razu i dlatego postanowiłam i Was, drodzy czytelnicy, również zachęcić do spożywania octu jabłkowego.

Zalety octu jabłkowego

Ocet jabłkowy ma wiele zalet. Charakteryzuje się m.in. tym, że:

  • pozytywnie wpływa na trawienie,
  • delikatnie obniża poziom glukozy,
  • tonizuje skórę,
  • wspomaga odchudzanie,
  • poprawia stan włosów,
  • zawiera wiele witamin i mikroelementów,
  • poprawia kondycję fizyczną,
  • wzmacnia system odpornościowy organizmu,
  • zapobiega infekcjom układu moczowego,
  • wspomaga trawienie,
  • wspomaga leczenie zaparć,
  • obniża poziom cholesterolu.

Zastosowanie octu jabłkowego

Ocet jabłkowy może być stosowany i wewnętrznie, i zewnętrznie. Możemy go używać jako dodatek do sałatek albo też pić rozcieńczony w wodzie (3 łyżeczki octu na 1 szklankę wody lub 2 łyżeczki octu i 1 łyżeczka miodu na 1 szklankę wody). Woda z octem wypijana rano na czczo wspomaga pracę naszego układu trawiennego. Ocet jabłkowy możemy także stosować zewnętrznie pod postacią płukanki do włosów, toniku na twarz okładów na stawy i stłuczone miejsca.

Samodzielne przygotowanie octu jabłkowego

Dobry ocet jabłkowy możemy oczywiście kupić, np. w sklepach ze zdrową żywnością albo przygotować go samodzielnie w domu. Nie jest to trudne, wystarczy przygotować jabłka i później przechowywać je w odpowiednich warunkach. Na co musimy zwrócić uwagę? Ocet ma być zdrowy, a więc i jabłka powinny być zdrowe, czyli takie, które nie miały kontaktu ze środkami chemicznymi. W moim przypadku jabłka zerwałam z naszego sadu, więc mam pewność co do tego, że nie były pryskane. Jeśli nie macie takiej możliwości, to kupcie jabłka ekologiczne lub lepiej popytajcie przyjaciół i znajomych, czy nie znają kogoś z własnym, przydomowym sadem.

Co nam potrzeba?

Do przygotowania octu jabłkowego niezbędne są:

  • jabłka (ok. 1,5 kg),
  • woda (ok. 1.5 litra),
  • miód naturalny (ok. 5 łyżeczek).

Przygotowanie octu – krok po kroku

  1. Jabłka (np. papierówki) myjemy, usuwamy z nich gniazda nasienne, drobno kroimy.
  2. Tak przygotowane jabłka wkładamy do dość dużego słoja.
  3. Wodę gotujemy z dodatkiem miodu, a później ją studzimy.
  4. Ostudzoną wodą zalewamy jabłka.
  5. Słój z jabłkami zalanymi wodą z miodem przykrywamy czystą ściereczką, ustawiamy w ciepłym miejscu i pozostawiamy na około 4 tygodnie.
  6. Co jakiś czas zdejmujemy ściereczkę i wszystko mieszamy (najlepiej drewnianą łyżką).
  7. Sprawdzamy, czy ocet jest gotowy: jeśli przestał się pienić, a fermentacja się zakończyła, to wtedy jest gotowy.
  8. Na koniec przelewamy ocet przez gazę do butelek.
  9. Ocet w butelce odstawiamy w chłodne miejsce i używamy wedle upodobań i potrzeb.

Jeśli podczas przygotowywania na occie pojawiła się pleśń, to oznacza, iż popełniliśmy jakiś błąd (np. użyliśmy złych jabłek, trzymaliśmy ocet w nieodpowiednich warunkach) i ten ocet nie nadaje się już do spożycia.

Czasami może się zdarzyć, że nie możemy się doczekać i zbyt szybko przelejemy ocet do butelek. W takiej sytuacji ocet będzie jeszcze w tych butelkach fermentował. Co wtedy? Musimy odlać część octu, a resztę pozostawić po to, aby nabrała mocy. Po jakimś czasie będzie gotowy.

Niektórzy nie lubią octu jabłkowego. Nie każdy musi lubić ten smak czy zapach. Na pewno jednak osoby, które mają kłopoty zdrowotne związane z żołądkiem czy wrzodami, powinny uważać na ocet i przed jego spożyciem powinny porozmawiać ze swoim lekarzem i w ten sposób rozwiać wszelkie wątpliwości. Warto jednak pamiętać o tym, że takie lekarstwo znajduje się w naszym sadzie.

Autor: Sabina Sosnowska