Zabudowany taras to nie tylko designerskie, ale też praktyczne rozwiązanie. Jeśli chcesz korzystać z niego przez cały rok, skorzystaj z popularnego rozwiązania, jakim jest zimowy ogród. Zobacz, jakie to proste i co możesz zyskać, stosując tak minimalistyczną zabudowę.
Zimowe ogrody stają się coraz popularniejsze. Nic dziwnego, bo jest to doskonały sposób na zabudowanie przydomowego tarasu. Otwiera możliwość do korzystania z tej przestrzeni przez cały rok, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na dodatkowe ogrzewanie.
Ogród zimowy. Piękny i funkcjonalny
Przeszklony taras wygląda naprawdę pięknie – nie ma co do tego wątpliwości. Stanowi przedłużenie domu, dzięki czemu zyskujemy dodatkową przestrzeń do wypoczynku. Poranna kawa przed domem czy popołudniowe spotkanie z przyjaciółmi nie musi być już uzależnione od pogody, bo zabudowa ochroni przed deszczem, wiatrem czy chłodem. Przy okazji nie odgradzając nas od tego, co na zewnątrz, bo przeszklone ściany dają wrażenie, jakby ogród wchodził do środka.
Komfortowy wypoczynek to nie wszystko, co oferuje ogród zimowy. Zabudowany taras może stać się uroczą oranżerią, w której hodowanie roślin (nawet tych egzotycznych i wymagających dużo słońca) będzie prawdziwą przyjemnością. Takie miejsce z łatwością zamienimy też w strefę relaksu, miejsce do medytacji lub uprawiania jogi, a w czasach pandemii może stać się idealnym biurem (prawie) na świeżym powietrzu.
Czy potrzebujesz pozwolenia na zabudowę tarasu?
Marzysz o ogrodzie zimowym, ale obawiasz się ewentualnych formalności? Zabudowę tarasu możesz wykonać bez pozwolenia. Jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2, wystarczy zgłoszenie – cała „papierologia” ograniczy się jedynie do złożenia stosownego dokumentu w starostwie powiatowym, pod które podlegamy. Określamy rodzaj zabudowy, którą chcemy wykonać, sposób jej montażu i termin rozpoczęcia pracy, a już po 30 dniach od złożenia pisma możemy działać (o ile urząd nie wniesie sprzeciwu).
Rodzaje ogrodów zimowych – materiały
Ogrody zimowe kojarzą się niektórym ze szklarniami zmontowanymi z dziesiątek szyb. Dziś zabudowa tarasu może być całkowicie bezramowa, a samych opcji z ramami jest kilka. Wystarczy wejść na ogrodosfera.pl, żeby przekonać się, że wśród ofert ogrodów zimowych każdy znajdzie coś dla siebie.
Najpopularniejsze są zabudowy z ramami aluminiowymi, w których znaleźć się mogą panele PCV, pleksi lub szkło. Te same wypełnienia dostępne są też w ramach drewnianych lub stalowych malowanych proszkowo. Warto zwrócić uwagę na wybór materiału – niektóre połączenia (np. drewna lub stali ze szkłem) sprawiają, że zabudowana jest cięższa i wymaga już profesjonalnego montażu. Choć może mieć lepszą termoizolację, zwłaszcza gdy będzie wykonana w systemie dwuszybowym.
Montaż, z którym poradzi sobie każdy!
Lekkość dostępnych od ręki zabudów tarasowych sprawia, że każdy z nas poradzi sobie ze stworzeniem ogrodu zimowego przy swoim domu. Dzięki wykorzystaniu złącz typu Smart Pin & Lock zamówione panele zmontujemy w kilka godzin, zyskując efektowną, funkcjonalną i elegancką przydomową oranżerię. Oczywiście sposób montażu zależy od wybranego modelu ogrodu zimowego.
Ogrzewanie ogrodu zimowego. Jakie wybrać?
Jeśli chcemy cieszyć się swoim tarasem przed 12 miesięcy w roku, nie wystarczy odpowiednia zabudowa. Zimą potrzebne jest też ogrzewanie, dzięki któremu temperatura w oranżerii będzie na optymalnym poziomie – zarówno dla nas, jak i dla hodowanych pod szkłem roślin.
Sposobów na zapewnienie ciepła jest wiele. W ogrodach zimowych, które planuje się już na etapie budowy domu, ogrzewanie mogą zapewnić niskie grzejniki konwektorowe zamontowane wzdłuż przeszklonych ścian. Jeśli jednak taras zabudowujemy później, musimy wykorzystać inne sposoby np. ogrzewanie elektryczne lub gazowe. Możesz wykorzystać promienniki podczerwieni (wolnostojące lub wieszane), gazowe parasole grzewcze albo biokominki. Grunt to dopasowanie jego wydajności do powierzchni tarasu, naszych potrzeb i możliwości, również finansowych.