Południowy sposób na zdrowie

Taniec, sport, zdrowie

Dbałość o zdrowy styl życia to nie tylko zdrowa dieta, ale również wiele innych czynników jak np. aktywność fizyczna. Kobiety pragnące zachować szczupłą sylwetkę stosują najróżniejsze diety, które nie zawsze są odpowiednie dla naszego organizmu czy trybu życia.

Wybierając powszechnie dostępne diety odchudzające, możemy osłabić nasz organizm, począwszy od zawrotów głowy, braku energii, wypadania włosów, rozdwajania paznokci, aż po różnego rodzaju choroby. Jeśli marzymy o szczupłej sylwetce, należy wprowadzić kilka zmian do naszego codziennego życia.

Wypoczynek

Długość snu stanowi sprawę indywidualną, zależną od trybu życia, wykonywanej pracy, ilości stresu, predyspozycji konkretnego organizmu, ale powinna wynosić przynajmniej siedem godzin, gdzie trzy pierwsze godziny snu są najważniejsze – zapadamy wtedy w głęboki sen i w tym czasie nasz organizm najbardziej się regeneruje. Co ciekawe, osoby, które nie mają pracy, potrzebują na ogół więcej snu, niż osoby aktywne i pracujące regularnie.

Sjesta

W krajach południowych np. Hiszpanii, gdzie temperatury są bardzo wysokie latem większość osób spędza cały dzień w domu, a dopiero wieczorem wychodzi na zewnątrz.

Osoby pracujące w godzinach największego upału, również zamykają swoje sklepy i stoiska. Godziny pracy to 10.00-14.00 i 17.00-19.00. Ta przerwa w pracy nazywa się „sjestą”. Nie jest ona spowodowana lenistwem, ale temperaturami panującymi na ulicach. Kupcy i klienci wychodzą z domu tylko w godzinach porannych lub wieczornych.

Mimo takiego trybu życia mieszkańcy południowej Europy znajdują czas na sport i to zwykle codziennie. Jest to zdumiewające zjawisko – w ciągu dnia ulice zapełnione są jedynie zwiedzającymi turystami, a stają się pełne miejscowego życia dopiero wieczorem.

Siłownia

Siłownia stanowi świetne miejsca, aby odreagować po stresującym dniu. Zamiast dusić w sobie silne emocje czy pozbywać się napięcia wyładowując je na swoich najbliższych, lepiej zmęczyć fizycznie swoje ciało. Wbrew pozorom taka aktywność pozwala nam bardziej odpocząć niż się zmęczyć.

Jeśli jednak nie masz ochoty zamykać się w pomieszczeniu zawsze można spróbować innych rodzajów aktywności: jazdy na rowerze, rolkach, spacerów, pływania.  

Park – centrum rekreacji

W Madrycie oprócz głównych parków takich jak Casa de Campo, Retiro czy Juan Carlos, znajdują się także małe skwery, wyposażone w kilka prostych urządzeń, które ludzie wykorzystują do ćwiczeń. Jednak najbardziej popularnym tu sposobem dbania o sylwetkę jest bieganie. Wieczorem osoby po pracy przebierają się w luźny strój, włączają muzykę, zakładają słuchawki i robią kilka okrążeń w pobliskim parku.

Niedaleko mnie, w centrum Madrytu znajduję się mały stadion z boiskami do piłki nożnej, tenisa, golfa i bieżnią na około. Codziennie rano czy wieczorem na tej bieżni jest tak tłoczno, że czasami ciężko znaleźć miejsce dla siebie. Znajduje się tam również mały skrawek piasku z kilkoma rurami jak na placu zabaw i ludzie wykonują ćwiczenia jakby byli na siłowni.

W moich pierwszych miesiącach pobytu w tym mieście byłam zdumiona aktywnością osób niezależnie od wieku. W Polsce mało kto stosuje taki tryb życia, jednak po czasie widok tych wszystkich osób sprawił, że poczułam się zawstydzona, że nie uprawiam żadnego sportu, dlatego chwyciłam mój zestaw muzyczny i ruszyłam do parku.

Dzisiaj po kilku latach przebywania w Hiszpanii, kilka razy w tygodniu chodzę na siłownię, gdzie znajduje się również basen, a w miesiącach chłodniejszych codziennie biegam, z przyjaciółmi bądź sama.

Najlepsze w tym wszystkim jest to, że nie trzeba wydawać pieniędzy, aby mieć piękne i jędrne ciało. Można wykorzystać dostępne publiczne miejsca do ćwiczeń.

Taniec

Będąc na Dominikanie, mieszkałam niedaleko morza. Każdego wieczoru, kiedy słońce zachodziło, wychodziłam z domu i biegłam wzdłuż morza. Po około 30 minutach biegu docierałam do plaży, obok której również znajdowały się urządzenia do ćwiczeń, które były ustawione naokoło dużego boiska.

Na tym placu każdego wieczora przychodził inny tancerz, włączał głośno muzykę i w jej rytm rozpoczynał tańczący fitness. To był niesamowity widok. Codziennie zbierało się bardzo dużo osób. Mężczyźni ćwiczący na maszynach i kobiety tańczące po środku. Uwielbiałam to miejsce.

Dominikanie słynną z miłości do tańca, tańcząca Polka obok nich wyglądała marnie, ale mieszkańcy tej wyspy tworzą taką wspaniałą atmosferę, że czujesz się lekko i pewnie. Nie przejmujesz się niczym, tylko bawisz się i cieszysz chwilą. Nikt nie zwraca na Ciebie uwagi, więc zapominasz o wszystkim i wszystkich.     Warto kilka z tych południowych wzorców wprowadzić do naszego codziennego życia. Dzięki aktywności fizycznej zadbamy o nasz wygląd, rozluźnimy się i odreagujemy stres, a dodatkowo będziemy się świetnie bawić.

Wokół nas znajduje się wiele miejsc zapewniających ciekawe spędzenie czasu. Wystarczy tylko rozejrzeć się i wybrać co będzie odpowiednie dla nas. Nie musi to kosztować fortuny, czasami jedyny wymóg to zmuszenie siebie do wyjścia z domu.

Autor: Marta Wirska