W dobie ogólnodostępnych środków transportu coraz trudniej zmobilizować się do stawiania kroków. Ten problem w głównej mierze dotyczy mieszkańców miast. Chociaż jesteśmy świadomi, jak ważny jest ruch, często lenistwo bierze górę i po zakończeniu dnia w pracy wsiadamy w zaparkowany jak najbliżej pojazd, aby pokonać może tylko kilka metrów jakie dzielą nas do mieszkania.
Jeśli nabieramy ochoty na ruch, często kierujemy się w stronę siłowni lub na zajęcia fitness, a przecież każdego dnia mamy możliwość spacerowania bez konieczności ponoszenia dużych kosztów. Z domu do pracy, z pracy do sklepu, ze sklepu do domu. Wystarczy zmiana trybu życia, przyzwyczajeń i samozaparcie. Jednym ze sportów, w których można z korzyścią dla zdrowia wykorzystać właśnie chodzenie jest Nordic Walking.
Nordic walking – czym jest?
Ten sport to nic innego, jak połączenie tradycyjnego marszu z technikami narciartwa biegowego, ale bez użycia nart 🙂 Dzięki temu, że dużą rolę odgrywa tu posługiwanie się kijkami, do pracy włącza się górna część tułowia. Ogromnym plusem wykonywania tej dyscypliny jest fakt, że spędzamy czas na świeżym powietrzu, co niewątpliwie dobrze wpłynie na nasze zdrowie.
Niech nas nie zmyli jednak pozorna prostota chodzenia z kijkami – aby sport był bezpieczny dla naszego organizmu musimy przed rozpoczęciem treningów zaznajomić się z techniką nordic walking.
Podstawowe zasady nordic walking
1. Podobnie jak każdy rodzaj treningu i ten należy rozpocząć rozgrzewką. Jej ominięcie to prosta droga do kontuzji.
2. Pierwsze kroki wykonujemy bez użycia kijków, zwracając uwagę na długość kroków i właściwą postawę. W kolejnym etapie możemy wziąć kijki, ale nie wbijamy ich jeszcze w ziemię tylko poruszamy nimi lekko robiąc wymachy ramionami. Po krótkim treningu możemy przejść do właściwego marszu.
3. Kroki jakie stawiamy są trochę dłuższe niż te, jakie stawiamy na codzień, zaczynamy je od pięty, poprzez śródstopie aż do palców, od których odbijamy się do kolejnego kroku.
4. Kijki w trakcie marszu są skierowane ukośnie w tył, a kij dotyka ziemi, gdy stawiamy na niej przeciwległą piętę.
5. Przy wysunięciu ręki do przodu nie przekracza ona linii bioder.
Zalety nordic walking
– Prezentowany sport jest dla każdego i może wyć uprawiany w każdym miejscu. Nieważne też, w jakim wieku jesteśmy.
– Podczas spaceru z kijami nordic walking odciążamy i prostujemy kręgosłup.
– Pozbywamy się wad postawy.
– Podnosimy sprawność naszego ciała.
– Do pracy angażujemy 90% mięśni.
– Możemy przemierzać szlaki o każdej porze dnia i nocy.
– Kije ochronią nas przed upadkiem, kiedy stąpamy po śliskim podłożu.
– Nordic walking jest świetnym sposobem na walkę z nadwagą.
– W wielu miejscach organizuje się imprezy, aby zachęcić do uprawiania tego sportu, a więc jest również sposobem na pozyskiwanie nowych znajomych.
– Pozwala spalić o 40% więcej kalorii niż zwykły spacer.
– Nie obciąża za bardzo naszego portfela.
Przeciwwskazań do uprawiania nordic walking nie jest wiele, dotyczy to zwłaszcza osób z ograniczeniami ruchu, z urazami lub bezpośrednio po nich (złamania, zwichnięcia) lub osób w ostrych stanach przewlekłych schorzeń. Zawsze jednak przed podjęciem nowej aktywności fizycznej warto poradzić się lekarza.
Jaki sprzęt wybrać?
Jeśli chodzi o strój to nie ma tu wielkich wymagań. Wygodny strój sportowy, sportowe buty, najlepiej o pół numeru większe, żeby stopa mogła swobodnie się przesuwać. Przydadzą się rekawiczki, szczególnie jeśli mamy delikatną skórę, ale są one często dodatkiem do kijków. Jeśli dysponujemy większymi funduszami możemy zaopatrzyć się w krokomierz, który pokaże nam jak długą drogę przeszliśmy i ile spaliliśmy kalorii.
Niezbędnym sprzętem przy rozpoczynaniu przygody z nordic walking są kijki. Ich długość powinna stanowić ok. 65% naszego wzrostu, jedynie u osób początkujących zalecane są nieco krótsze.
Jeśli jesteśmy znużeni treningami na siłowni i spoglądaniem na wciąż ten sam krajobraz… jest tylko jedno wyjście. To znak, że nadszedł czas na NORDIC WALKING.
Agnieszka Miśkowiec