„Nareszcie mam czas. Jak dobrze żyć w epoce nadmiaru” Tony Crabbe

nareszcie mam czas

Kiedy chcemy realizować się w pracy zawodowej, pracować na wysokich obrotach, pokazać sobie oraz zwierzchnikowi, że można na nas polegać, a przy tym niczego nie zaniedbać w domu, możemy w pewnym momencie poczuć frustrację, gdy sytuacja zacznie wymykać nam się z rąk. Mogą pojawić się pretensje do siebie samych, że nie potrafimy wszystkiemu podołać.

Uświadamiamy sobie wtedy, że na jakiejś płaszczyźnie zawodzimy, czy to jako pracownik, czy rodzic. A to wszystko przez nadmiar zajęć, zadań, którym chcemy sprostać. Otacza nas nadmiar wszystkiego: niepewności, konkurencji, informacji, bodźców, a my chcielibyśmy mieć nad wszystkim kontrolę. Niestety, szybko dochodzimy do wniosku, że by rzeczywiście cieszyć się harmonią, musimy z czegoś zrezygnować, coś wybrać a inne odrzucić. Jak się odnaleźć w takiej rzeczywistości, zachować względną równowagę i przestać biegać za materialnymi dobrami tylko zacząć żyć?

Na pewno pomocne będzie zdanie eksperta w tej dziedzinie. Tony Crabbe napisał książkę po przeanalizowaniu własnych doświadczeń z zakresu zarówno psychologii, jak i pracy ze znanymi firmami: Microsoft i News International. Pozbawił w niej swoich czytelników złudzeń: satysfakcja nie bierze się z faktu, iż zakończone zostaną sprawy, z jakimi mieliśmy się uporać. Przekonuje, że tylko w odzyskaniu panowania nad swoim życiem można znaleźć radość, spokój i harmonię. Autor mówi, że to, co najistotniejsze to kontakt z drugim człowiekiem, dbanie o relacje.

To pozycja, która pomoże złapać dystans i ułożyć życie na nowo w taki sposób, aby częściej na naszych twarzach gościł uśmiech i zadowolenie. Dzięki niej mamy szansę przypomnieć sobie, co tak naprawdę jest istotne, warte wysiłku oraz uwagi.

 

Agnieszka Miśkowiec