Cztery najczęstsze powody żółknięcia liści

Dlaczego żółkną liście?

Liście są częścią rośliny niezbędną do jej prawidłowego rozwoju. To dzięki liściom roślina absorbuje energię słoneczną konieczną do przeprowadzania procesu fotosyntezy.

Niedorozwinięte lub chore liście hamują fazę wegetatywną roślin, dlatego ważne jest by obserwować stan liści naszych upraw i reagować w sytuacjach, gdy zauważymy na nich jakieś zmiany. Jednym z najczęściej powtarzających się problemów spotykających growerów są żółkniejące liście. Przyczyn tego stanu mogą być różne. Jak znaleźć odpowiednią przyczynę i jak poradzić sobie z problemem żółkniejących liści? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Zbyt częste podlewanie

Jedną z najczęstszych przyczyn żółknięcia liści jest zbyt obfite nawadnianie roślin. Przelana gleba, czy podłoże z włókna kokosowego skutecznie utrudnia przenikanie tlenu utrudniając jego absorbowanie przez korzenie. Długotrwałe przebywanie roślin w zbyt wilgotnym podłożu może doprowadzić do gnicia ich korzeni. Gdy zauważymy u naszych roślin pożółkłe liście, sprawdźmy w pierwszej kolejności, czy nie mają one zbyt mokro. Jeśli tak jest, trzeba koniecznie zredukowanie ilości wody w podłożu i zastosowanie po pewnym czasie nawozu oraz stymulatorów wzrostu korzeni.

Niedobór substancji odżywczych

Żółte liście mogą być również oznaką zbyt małej ilości substancji odżywczych w podłożu roślin. Nie dostarczając odpowiedniej ilości mikroelementów do systemu, sprawiamy, ze roślina zużywa wszystkie substancje odżywcze zawarte w medium, a następnie brakujące składniki pobiega z liści, doprowadzając je tym samym do utraty koloru. Kontrolując poziom EC i PPM będziemy w stanie określić jakiego nawożenia wymaga nasza uprawa.

Pojawienie się szkodników

Kolejnym powodem żółknięcia liści może być pojawienie się szkodników. Szkodnikami, których działanie skutkuje żółknięciem liści najczęściej są przędziorki, skoczki oraz nicienie. Szkodniki mogą atakować różne partie roślin, sporadycznie żerują na korzeniach, lecz najczęściej możemy zauważyć je po spodniej stronie liści. W przypadku zaatakowania rośliny przez szkodniki należy użyć środków owadobójczych. Warto również zabezpieczać swoje uprawy przed szkodnikami, stosując odpowiednie preparaty ochronne.

Starzenie się liści

Żółta barwa liści jest efektem naturalnego procesem starzenia się roślin. Jak długo ilość żółtych liści nie przekracza 10% wszystkich liści rośliny, nie powinno to przynosić nam powodów do zmartwień. Dobrym nawykiem jest usuwanie pożółkłych ze starości liści, zanim zacznie pokrywać je pleśń. Jak łatwo zauważyć kluczem do uniknięcia pojawiania się żółtych liści, jak i w ogóle sukcesu w uprawie jest stałe doglądanie roślin. Kontrolowanie odpowiedniej wilgotności podłoża, dbanie o dobry dostęp do światła i dwutlenku węgla oraz zapewnienie roślinom wymaganej ilości składników odżywczych pozwoli nam cieszyć się zdrową i pięknie rozwijającą się roślinnością.

Źródło: Growtent – Mierniki PH