Bardzo aromatyczna roślina, o dużej zwartości olejków zapachowych, wywodząca się z Australii. Eukaliptus, tworząc ogromną sieć korzeni wchłania sporą ilość wody, a także zakwasza podłoże i z tego też powodu początkowo sprowadzono go do Europy – te właściwości pomagały zdrenować tereny bagienne.
Aktualnie rośnie na ziemiach wilgotnych i bagiennych w umiarkowanych rejonach Europy i Ameryki.
Jak wygląda eukaliptus
Eukaliptus jest wysokim drzewem (należy do najwyższych drzew na świecie), które w Europie sięga do wysokości 30 metrów, natomiast w Australii czy Ameryce nawet do 100m. Drzewo ma gładki, niebieskawo-biały pień, zielone gałęzie oraz lancetowate liście zaopatrzone w wiele gruczołów wydzielających olejki eteryczne.
Co w nim znajdziemy?
Tym co jest najistotniejsze ze zdrowotnego punktu widzenia są zawarte w eukaliptusie olejki eteryczne. Jest on też źródłem flawonoidów, kwasów fenolowych, tanin i triterpenów.
Głównym składnikiem olejku eukaliptusowego jest cyneol o silnych właściwościach antybakteryjnych.
Eukaliptus jako surowiec zielarski
Częścią eukaliptusa stosowaną w celach zdrowotnych są liście, zbierane ze starych gałęzi przez cały rok.
Olejek eteryczny uzyskuje się w wyniku destylacji liści parą wodną.
Eukaliptus – właściwości zdrowotne
Jest niezastąpiony przy chorobach dróg oddechowych. Ma działanie wykrztuśnie, antyseptyczne, rozrzedzające wydzielinę przy kaszlu, pobudzające ruchy rzęsek płuc. Doskonale sprawdza się przy chorobach gardła, katarze, zapaleniu oskrzeli i płuc. Ma lekkie działanie przeciwgorączkowe, a zawarte w nim taniny działają ściągająco na rozpulchnione gardło.
Jego właściwości antyseptyczne są również stosowane przy leczeniu zapalenia dróg moczowych.
Stosowany zewnętrznie łagodzi bóle mięśniowe i stawowe, a płukanki zmniejszają ból gardła i jamy ustnej.
Olejek eteryczny z eukaliptusa, zastosowany w formie inhalacji, jest bardzo pomocny przy leczeniu zapalenia płuc – działa wykrztuśnie, przeciwobrzękowo i antyseptycznie.
Olejek eukaliptusowy można stosować również do masażu, złagodzi on napięcie, zmniejszy bóle głowy, mięśni czy bóle reumatyczne, jest także bardzo skutecznym środkiem rozgrzewającym przy infekcjach górnych dróg oddechowych.
Aromaterapia z jego użyciem podziała relaksująco, rozluźniająco, zmniejszy napięcie nerwowe. Takie zastosowanie olejku eukaliptusowego poprawi również koncentrację, a jego działanie bakteriobójcze sprawi, że w pomieszczeniu będzie mniej unoszących się zarazków.
Jak stosować eukaliptus?
Eukaliptus można stosować w formie naparu lub olejku eterycznego, używanego do inhalacji, jako dodatek do kąpieli lub do kominków aromaterapeutycznych.
Aby przygotować napar wykrztuśny należy zalać łyżeczkę suchych liści filiżanką wrzącej wody, przykryć i odstawić na 10 minut do zaparzenia. Przecedzić i pić do 3 filiżanek dziennie świeżo sporządzonego napoju. Można go posłodzić miodem lub cukrem.
Eukaliptus – na co uważać?
Przeciwwskazaniem do stosowania eukaliptusa są wrzody układu pokarmowego, zapalenie żołądka, ciężkie choroby wątroby i dróg żółciowych.
Eukaliptusa nie powinny też spożywać kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Olejek eteryczny eukaliptusowy powinien być używany jedynie w dopuszczalnych dawkach, nie powinno się go stosować nieprzerwanie przez dłuższy czas. Należy również uważać z podawaniem go małym dzieciom i w tym przypadku zachować szczególną ostrożność.
W przypadku stosowanie olejku w zbyt dużych ilościach mogą pojawić się objawy niepożądane: bóle i zawroty głowy, problemy z oddychaniem, nudności, wymioty, zmiany skórne.
Kilka inspiracji – eukaliptus w naparach i inhalacjach
Mieszanka na katar
Wymieszać równe części eukaliptusa, tymianku, babki zwyczajnej i dziewanny drobnokwiatowej. Łyżeczkę takiej mieszanki zalać filiżanką wrzątku i zostawić na 10 minut pod przykryciem do zaparzenia. Przecedzić i pić gorący napar co 8 godzin.
Inhalacje z eukaliptusa na kaszel i katar
Kilka liści eukaliptusa zagotować w wodzie i wdychać opary przez 10-15 minut. Inhalacje udrożnią nos i złagodzą kaszel.
Przepisy pochodzą z książki „Zioła. Naturalne sposoby na różne dolegliwości”
Masaż z olejkiem eukaliptusowym
5 kropli olejku mieszamy z 20-30 ml oleju roślinnego (oleju migdałowego, winogronowego, oliwy z oliwek) i używamy do masażu.
Płukanka na bolące gardło
5 kropli olejku eukaliptusowego rozpuszczamy w szklance ciepłej, przegotowanej wody i płuczemy gardło 2-3 razy dziennie.