Krwawnik pospolity | Achillea millefolium

krwawnik właściwości

Znany także pod nazwami: krwawnica, stolist, tysiąclist, trzawik, złotnia czy pokrętnik. Rośnie powszechnie w klimacie umiarkowanym, na łąkach, poboczach, pastwiskach, nieużytkach. Spotyka się wiele rozmaitych gatunków krwawnika, które wykorzystywane są w celach leczniczych.

Jak wygląda krwawnik

Krwawnik to bylina, która osiąga wysokość do ok. 50cm, z rozległymi pędami, na szczytach których występują niewielkie, biało-różowe kwiatki. Cechą charakterystyczną krwawnika jest mocny, balsamiczny zapach. Okres kwitnienia to maj – październik.

Co w nim znajdziemy?

Krwawnik zawiera olejek eteryczny o działaniu rozkurczowym, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, triterpeny, sole mineralne, cholinę.

Krwawnik jako surowiec zielarski

Do celów leczniczych stosuje się kwiatostany krwawnika, czasami wraz z wierzchołkami pędów. Zioło zbiera się na początku kwitnienia w nasłonecznionych miejscach. Surowiec suszy się w przewiewnym miejscu, pod dachem i przeciera przez sito. Okres zbiorów to czerwiec – sierpień. Jeśli planujemy przyrządzić sok, macerat z liści lub użyć ich jako dodatku do sałatek, wtedy wykorzystujemy świeże listki.

Krwawnik – właściwości zdrowotne

Ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne, dlatego jest często stosowany w przypadku schorzeń dróg żółciowych, moczowych i układu pokarmowego oraz bolesnych skurczów jelit.

Dzięki właściwościom napotnym, antybakteryjnym i przeciwzapalnym jest polecany wspomagająco przy grypie i przeziębieniu, a także przy podrażnieniach i chorobach oczu.

Jest również pomocny przy chorobach układu krążenia, chorobie wieńcowej i podwyższonym poziomie cholesterolu, gdyż poszerza i wzmacnia naczynia krwionośne.

Krwawnik jest znanym środkiem łagodzącym bóle miesiączkowe oraz zmniejszającym obfite krwawienia.

Stwierdzono również jego skuteczność przy endometriozie, zmniejsza stan zapalny, łagodzi krwawienia i bolesne skurcze.

Stosowany zewnętrznie jest pomocny przy leczeniu stanów zapalnych i chorób skóry, np. pokrzywki. Przy uporczywym swędzeniu skóry, świeżo przygotowany napar możemy schłodzić w lodówce, a następnie robić z niego okłady na miejsca objęte wysypką. Napar z krwawnika (ok. 4l) możemy również dodać do letniej kąpieli.

Jak stosować krwawnik?

Zioło możemy stosować w postaci naparów, maceratów, soków lub jako dodatek do sałatek.

Aby przygotować napar z krwawnika należy zalać szklanką gorącej wody 1 łyżeczkę suszonego kwiatostanu i odstawić do zaparzenia na 10 minut. Pić 3-4 szklanek dziennie.

Krwawnik – na co uważać?

Krwawnika nie powinny stosować kobiety w ciąży i starające się o dziecko.

Unikać go powinny również osoby uczulone na inne rośliny z rodziny astrowatych – w takiej sytuacji uczulać może również krwawnik. Jeśli chcemy stosować go zewnętrznie, należy wetrzeć odrobinę naparu w skórę i odczekać 24-48 godzin, żeby sprawdzić czy nie wystąpi reakcja alergiczna.

Krwawnika nie powinno się również nadużywać, ponieważ w większych ilościach może powodować bóle głowy i oszołomienie.

Kilka inspiracji – krwawnik w naparach i potrawach

Napar z krwawnika pomagający przy nudnościach

1 łyżkę suszu krwawnika zalać szklanką wrzątku i odstawić do zaparzenia na 15 minut. Po tym czasie odcedzić i pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

Sok z krwawnika na wzmocnienie

Wycisnąć w sokowirówce lub maszynce do mielenia świeżo posiekane liście krwawnika. Rozcieńczyć 2 łyżeczki soku w połowie szklanki wody lub mleka i pić 2-3 razy dziennie.

Świeżo posiekane liście krwawnika mogą stanowić dodatek do letnich sałatek, można je także jeść na chlebie z masłem.