Czarny bez to powszechnie znana i popularna roślina pomagająca walczyć z przeziębieniem i grypą. Rośnie w większej części Europy, jest spotykany również w zachodniej Azji i północnej Afryce. Najczęściej spotkać go możemy w lasach, na skrajach dróg i przy brzegach rzek. Jest również uprawiany w celach handlowych, głównie dla jego owoców.
Jak wygląda czarny bez
Jest to duży, rozłożysty krzew o niewielkich, karbowanych liściach. Może urosnąć do 7 metrów wysokości. Ma białe kwiaty, które tworzą baldachy i czarne lub ciemnofioletowe owoce.
Co w nim znajdziemy
W składzie bzu czarnego znajdziemy między innymi flawonoidy, triterpeny, kwasy foliowe, pektyny, sole mineralne, taniny czy olejki eteryczne.
Bez czarny jako surowiec zielarski
Częściami rośliny , które najczęściej wykorzystuje się w celach leczniczych są dojrzałe owoce, kwiaty, kora, liście czy korzeń bzu. Najczęściej przerabiane są owoce.
Czarny bez – działanie zdrowotne
Preparaty z czarnego bzu są niezastąpione przy przeziębieniu i grypie. Działają silnie rozgrzewająco i napotnie, łagodzą stany gorączkowe, a dzięki temu, że zmniejszają przekrwienie śluzówki, łagodzą katar. Pomagają również przy suchym kaszlu i zapaleniu oskrzeli, gdyż zwiększają ilość wydzieliny, zarazem ją upłynniając, co powoduje łatwiejsze jej usuwanie.
Bez czarny ma także działanie moczopędne, przez co jest stosowany przy chorobach dróg moczowych, a jego owoce, dzięki lekkiemu oddziaływaniu przeczyszczającemu, pomagają w walce z zaparciami.
Sok z owoców bzu czarnego, najlepiej świeżo wyciskany, bywa używany przy leczeniu reumatyzmu, rwy kulszowej oraz innych chorób stawów. Owoce działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwreumatycznie.
Czarny bez ma również działanie oczyszczające, wspomaga organizm w usuwaniu toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii.
Ma pozytywny wpływ na układ trawienny, pomaga przy wzdęciach, niestrawności, ma działanie łagodzące przy stanach zapalnych żołądka i chorobach wątroby.
Stosowany zewnętrznie pomaga przy chorobach skóry, wzmacnia tkankę łączną, jest również skutecznym środkiem do walki z cellulitem.
Jak stosować czarny bez?
Czarny bez można przyjmować w postaci soków, naparów, nalewek, syropów, tabletek, kapsułek czy mieszanek. Z jego owoców można również przyrządzać pyszne marmolady i dżemy, a świeże kwiaty dodawać do potraw.
Herbatka napotna z czarnego bzu: 10g bzu zalać zimną wodą i zostawić na kilka minut. Potem gotować krótko na wolnym ogniu, odstawić na 10 minut do zaparzenia i przecedzić. Pić filiżankę herbatki co 8 godzin.
Czarny bez – na co uważać?
Badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania bzu czarnego nie obejmują kobiet w ciąży i karmiących piersią, więc powinny one unikać tego typu preparatów lub przed spożyciem poradzić się lekarza.
Czarny bez ma działanie moczopędne, lepiej nie stosować go gdy organizm jest odwodniony.
Spożywanie niedojrzałych i surowych owoców może mieć szkodliwe działanie i powodować nudności.
Kilka inspiracji – bez czarny w nalewkach i naparach
Odwar z kwiatów czarnego bzu pomocny przy grypie
1 łyżkę suszonych kwiatów czarnego bzu zagotować ze szklanką wody i gotować przez 5-10 minut bez przykrycia. Po ostudzeniu przecedzić i pić 2-3 razy dziennie.
Przepis pochodzi z książki „Apteczka domowa”
Napar z kwiatów czarnego bzu z lipowym kwiatem
Wymieszać 1 łyżkę czarnego bzu z 1 łyżką kwiatu lipowego i mieszaninę zalać szklanką wrzątku. Odstawić na 15 minut do zaparzenia i odcedzić. Pić pół szklanki co 2 godziny.
Przepis pochodzi z książki „Apteczka domowa”
Wino moczopędne z czarnego bzu
100g białego rdzenia bzu zalać 1l białego wina i przez 2 dni macerować. Pić około 100ml dziennie. Wino ma działanie moczopędne.