Pracuje nieustannie przez 24 godziny na dobę, tłocząc krew i zapewniając jej przepływ przez wszystkie tkanki – serce to najważniejszy element naszego układu krwionośnego. Z okazji Tygodnia dla Serca warto zrobić zdrowotny rachunek sumienia i poznać 10 przykazań, dzięki którym zmniejszone zostanie ryzyko nadciśnienia i zawału.
Aż 46% Polaków każdego roku umiera właśnie z powodu chorób serca. Dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce wskazują również na to, że coraz częściej zaczynają chorować młodzi ludzie. Dlaczego tak się dzieje? – Choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, miażdżyca to najpopularniejsze schorzenia cywilizacyjne występujące w Polsce. Główne czynniki wpływające na ich występowanie to zbyt mała aktywność fizyczna, siedzący tryb życia i pracy oraz nieracjonalny sposób odżywiania – nadmierne spożywanie produktów wysokoprzetworzonych, z dużą zawartością tłuszczów nasyconych, cukrów prostych i soli – w konsekwencji prowadzący do rozwoju nadwagi i otyłości, a później cukrzycy. Rosnące tempo życia, ciągłe narażenie na stres i napięcie nerwowe, a także zażywanie używek również prowadzi do zwiększonego napięcia układu nerwowego i nadmiernej aktywności adrenergicznej, co pogarsza funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego – wyjaśnia dr n. med. Beata Goleniewska, kardiolog z poradni specjalistycznych Salve w Łodzi.
Poniżej prezentujemy dziesięć przykazań zdrowego serca, czyli czego unikać, aby serce biło jak najdłużej w zdrowiu.
1. Nie będziesz jadł tłustych rzeczy
Zdrowa i zbilansowana dieta przede wszystkim! Otyłość to wielki wróg nie tylko zdrowego serca, ale także innych narządów, dlatego należy pamiętać o tym, by unikać przede wszystkim złego cholesterolu, tłuszczów nasyconych i soli. Świeże i zdrowe posiłki 4-5 razy dziennie; owoce i warzywa, zioła, chude mięso, produkty pełnoziarniste, ryby, oliwa z oliwek. Unikanie jedzenia fast food’ów, to podstawa.
2. Nie będziesz się migał od aktywności fizycznej
Przynajmniej 30 minut aktywności fizycznej każdego dnia pozwala na utrzymanie elastyczności naczyń krwionośnych. Niech ruch i aktywność fizyczna stanie się codzienną rutyną. Bieganie, długie spacery, jazda na rowerze czy pływanie – opcji jest naprawdę wiele. Serce pokocha każdą z nich.
3. Pamiętaj, aby używkom mówić NIE
Ludzie sięgają po używki, aby poprawić sobie nastrój, samopoczucie czy zredukować stres. Uzależnienie, czyli regularne sięganie po szkodliwe substancje, prowadzi do poważnych chorób, w tym także tych związanych z sercem. Najpopularniejszym narkotykiem naszych czasów jest alkohol, który obniża ciśnienie. Częste picie znacznie osłabia mięsień sercowy. Z kolei nałogowe palenie papierosów powoduje utrudnienia w przepływie krwi, niedotlenienie serca a także groźną miażdżycę.
4. Dbaj o swoje BMI
BMI, czyli wskaźnik masy ciała to współczynnik, który pozwala ocenić, czy twoja waga jest prawidłowa. Możesz go wyliczyć na podstawie prostego wzoru matematycznego: podziel masę swojego ciała (w kilogramach) przez wzrost (w metrach). Tabele z odpowiednimi wartościami można bez problemu znaleźć w Internecie. Warto dbać o prawidłowe BMI, aby uniknąć problemów związanych z nadwagą lub niedowagą. Otyłość jest niezwykle niebezpieczna dla serca, ponieważ prowadzi do miażdżycy.
5. Nie denerwuj się
Przewlekły stres to zabójca zdrowia. Aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu warto poświęcić kilka-kilkanaście minut dziennie na wyciszenie. Pomocne mogą okazać się techniki relaksacyjne, joga i kontrolowanie oddechu. W nerwowych sytuacjach zadaj sobie pytanie: „czy naprawdę chcę na to tracić zdrowie?” i popracuj nad opanowaniem negatywnych emocji.
6. Nie wychodź z łóżka w czasie choroby
Nie bagatelizuj choroby! Nieleczona infekcja wirusowa (na przykład grypa) może skutkować zapaleniem mięśnia sercowego. Nawet z pozoru drobne przeziębienie, które zostanie zignorowane, może prowadzić do poważnych konsekwencji. Gdy czujesz się gorzej, zostań w domu i się nie przemęczaj. Dzięki temu, twój organizm skoncentruje się na zwalczaniu choroby, szybciej wrócisz do zdrowia, a dodatkowo uchronisz swoich znajomych przed zarażeniem się. Pamiętaj o wizycie u lekarza, który zaleci odpowiednie leczenie.
7. Nie zaniedbuj snu swego
Sen to czas, w którym organizm się regeneruje; gdy śpisz, tętno spada co oznacza, że serce także odpoczywa. Optymalna ilość snu to około 8 godzin na dobę. Osoby, które mają problemy z zasypianiem powinny zrezygnować z kawy oraz unikać przed snem sztucznego światła emitowanego np. przez ekran telefonu lub telewizora. Lekka aktywność w ciągu dnia oraz regularna dieta także dobrze wpłyną na jakość snu. Zdrowy sen to zdrowe serce!
8. Nie mów nie badaniom kontrolnym
W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć wykonuj podstawowe badania kontrolne. Przynajmniej raz w roku zbadaj swój cholesterol i poziom cukru we krwi, zrób badania EKG oraz EKG wysiłkowe, EKG metodą Holtera. Oprócz tego badaj ciśnienie tętnicze krwi. Możesz zrobić to w swojej poradni lub kupić ciśnieniomierz do własnego użytku.
9. Nie zaniechaj higieny jamy ustnej
Próchnica, przed którą od najmłodszych lat przestrzegali cię rodzice i nauczyciele to naprawdę poważna choroba. Nieleczona próchnica może spowodować przedostanie się do organizmu bakterii, które prowadzą do zapalenia mięśnia sercowego lub zwężenia naczyń krwionośnych co z kolei jest przyczyną zawału. Pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej; myj zęby minimum 2 razy dziennie, ograniczaj spożywanie słodyczy i zgłaszaj się na regularne wizyty kontrolne do stomatologa.
10. Ani odpoczynku, który ważny jest
Odpoczynek stanowi ważny element dnia i musisz znaleźć na niego czas. Pozwól swojemu sercu odetchnąć, a ono odwdzięczy ci się długim zdrowiem. Przepracowanie i ogólne przemęczenie prowadzą do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Być może jesteś młodą osobą, która na razie nie odczuwa dyskomfortu zdrowotnego mimo przeciążeń – to nie potrwa długo, jeśli nie zwolnisz! Znajdź czas tylko dla siebie i czerp z niego przyjemność. Poczytaj książkę, obejrzyj ulubiony serial albo pobaw się ze swoim zwierzakiem. Wszystko to dla zdrowia.