Weekend Księgarń Kameralnych

księgarnia kameralna

Już po raz drugi z okazji Światowego Dnia Książki w całej Polsce odbędzie się Weekend Księgarń Kameralnych. W tym roku pod hasłem: „Odkryj to, czego nie szukasz”. We Wrocławiu w jego organizację włączyły się trzy księgarnie.

Kameralne, niezależne księgarnie w Polsce powoli odchodzą do lamusa. W całej Polsce działa ich tylko ok. 150, a wszystkie można znaleźć na mapie na blogu Rezerwaty Książek. Czytelnicy wolą, kierując się ceną, kupować książki w internecie lub supermarketach. Księgarze postanowili więc wziąć sprawy w swoje ręce i przypomnieć o sobie w najfajniejszy z możliwych sposobów. Od dwóch lat organizują kilkudniowe święto księgarń, podczas którego w całym kraju odbywają się bezpłatne wydarzenia dla dzieci, dorosłych i niedorosłych. W tym roku do działania włączyły się trzy wrocławskie księgarnie: Tajne Komplety, Cocofli – books art cafe wine bar i Chmurdalia, które zorganizują wyjątkowe wydarzenia dla swoich gości.

W, położonych w Rynku, Tajnych Kompletach w piątek odbędą się dwa spotkania: z Jackiem Gutorowem, tłumaczem i autorem opracowania antologii poezji brytyjskiej „Wygnani z raju” oraz autorem książki “Monaten” oraz spotkanie poświęcone zbiorowej publikacji „Dolny Śląsk. Pamiętam Powódź”. W sobotę Iga Zakrzewska – Morawek opowie o swojej debiutanckiej powieści „Wstyd”, której akcja rozgrywa się na wrocławskim blokowisku, a w niedzielę zapraszamy na Obrazy filozofii: warsztaty filozoficzne dla dzieci w wieku 6-12 lat (spotkanie płatne). W Chmurdalii (ul. Lakiernicza 21) w sobotę odbędą się warsztaty czytelniczo-plastyczne dla dzieci związane z książką „Szopięta” Ewy Kozyry-Pawlak, a w niedzielę “Ignaś Kitek – architekt” zaprosi do budowania własnych konstrukcji z kartonów. Cocofli – books art cafe wine bar (ul. Włodkowica 9) zaprosi na wielką loterię książkową oraz na niedzielne warsztaty dla najmłodszych. Po szczegółowe informacje zapraszamy na strony księgarń.

Pogoda w weekend ma być piękna, więc warto wybrać się na spacer z przystankiem w kameralnej księgarni. I to nie tylko dla samych wydarzeń, bo lokalne księgarnie warto wspierać przez cały rok.

Wrocławskie wydarzenia są częścią ogólnopolskiego Weekendu Księgarń Kameralnych w ramach którego od piątku 20 kwietnia do poniedziałku 23 kwietnia (Światowy Dzień Książki) w blisko 80 księgarniach w kraju odbędą się darmowe wydarzenia: spacery, spotkania z pisarzami, warsztaty, pokazy filmów, animacje dla dzieci, dyskusje dla młodzieży i debaty dla dorosłych.

Wydarzeń w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych 2018 należy szukać na Facebooku Książki Kupuję Kameralnie i na blogu Rezerwaty Książek oraz na stronach księgarń.