Jak dbać o dziąsła

zdrowe dziąsła

Na co dzień wszyscy dbamy o zęby, codziennie je szczotkujemy, czyścimy, staramy się regularnie odwiedzać stomatologa. Jednak bardzo często zapominamy o dziąsłach, a one również mogą powodować wiele, często bolesnych, problemów. Jak dbać o dziąsła tak, aby cieszyć się ich dobrym zdrowiem przez wiele lat?

Tkanki przyzębia, otaczające nasze zęby, są odpowiedzialne za utrzymanie ich w zdrowiu i dobrej formie. Jedną z najczęstszych przyczyn chorób przyzębia jest płytka nazębna, która odkłada się na zębach, powodując stany zapalne i w konsekwencji choroby dziąseł.

Nieleczone choroby dziąseł mogą prowadzić do paradontozy, ale nie tylko. Przewlekły stan zapalny może powodować namnażanie się bakterii, które przenikają do krwiobiegu i mogą wywoływać schorzenia układu krążenia, nerek, układu oddechowego lub cukrzycę.

Jakie są pierwsze objawy chorób dziąseł?

  • krwawiące dziąsła w czasie szczotkowania lub czyszczenia nicią dentystyczną,
  • zaczerwienione, opuchnięte, bolesne dziąsła,
  • nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy,
  • widoczne cofnięcie się dziąsła (dłuższy ząb),
  • nieświeży oddech.

Po pierwsze dokładne czyszczenie zębów

Podstawową rzeczą jest oczywiście regularne i dokładne mycie zębów, tak aby ograniczyć osadzanie się na nich płytki nazębnej. To ona jest pierwszym czynnikiem, który może prowadzić do stanów zapalnych dziąseł.

Szczotkować zęby powinniśmy dwa razy dziennie przez 2-3 minuty ruchami okrężnymi i wymiatającymi od strony dziąseł. Trzeba również zwrócić uwagę na odpowiednią dla nas szczoteczkę i o tym, żeby wymieniać ją co 2-3 miesiące.

Myjąc zęby nie można zapominać o ich nitkowaniu. Stosowanie nici dentystycznej pomaga w dokładnym oczyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, usunięciu resztek jedzenia i pozbyciu się bakterii. Przestrzenie międzyzębowe możemy również oczyścić używając po myciu zębów płynu do płukania o działaniu bakteriobójczym.

Odpowiednia dieta

Bardzo ważne jest dbanie o prawidłową dietę, dostarczającą organizmowi odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. Szczególną uwagę należy zwrócić na witaminy z grupy B, a także witaminę C, A, D i E.

Witamina C, oprócz pozytywnego wpływu na odporność, zapobiega też zapaleniu dziąseł, pomaga przy ich krwawieniu i wspomaga proces tworzenia szkliwa.

Witamina A pomaga w utrzymaniu zdrowych dziąseł i błon śluzowych, przyspiesza również gojenie się rozwiniętego już zapalenia.

Witamina D zwiększa wchłanianie wapnia, który jest niezbędnym składnikiem do utrzymania zdrowych, mocnych zębów.

Witamina E działa łagodząco przy występującym bólu dziąseł, przyspiesza również proces gojenia się ran.

Witaminy z grupy B przeciwdziałają chorobom dziąseł, języka, zespołowi spękanych warg.

Dbając o zdrowe dziąsła warto również ograniczyć spożycie alkoholu. Alkohol działa wysuszająco na jamę ustną, a przez mniejszą ilość śliny bakterie mają większe pole do rozwoju. Jeśli już mamy ochotę na coś z procentami, to warto wybrać lampkę czerwonego wina, które zawiera substancje walczące z bakteriami próchnicowymi.

W kontekście diety nie trzeba chyba wspominać o ograniczeniu spożycia cukru, ale nie dotyczy to tylko słodkości, ale też owoców, soków czy dżemów.

Zmiana stylu życia

Poza odpowiednią dietą warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka czynników, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób dziąseł.

Zrezygnujmy z palenia – palenie papierosów wpływa negatywnie nie tylko na stan naszych płuc, ale także powoduje niedobry witaminy C, pogarsza jakość śliny i wpływa na rozwój bakterii.

Zastanówmy się nad poziomem stresu w naszym życiu – zaobserwowano, że choroby dziąseł o wiele częściej występują u osób, które żyją w przewlekłym stresie.

Zapaleniu dziąseł sprzyjają także wady zgryzu, zgrzytanie zębami czy nieprawidłowo założone wypełnienia i uzupełnienia protetyczne.

Pamiętajmy więc przede wszystkim o regularnych wizytach u stomatologa w celu kontroli zębów i usunięcia kamienia nazębnego.