Ksylitol, nazywany również cukrem brzozowym, stanowi świetną alternatywę dla zwyczajnego białego cukru. Zaleca się jego spożywanie przede wszystkim osobom walczącym z otyłością, jak również chorym na cukrzycę. Jego główną zaletą jest to, że bardzo powoli podnosi poziom cukru we krwi. Ma bardzo zbliżony smak do cukru tradycyjnego, z leciutkim miętowym posmakiem. Z powodzeniem można słodzić nim nie tylko gorące napoje ale również dodawać do słodkich deserów.
Właściwości cukru brzozowego
Ksylitol jest odpowiedni nie tylko dla cukrzyków czy osób będących na diecie. Warto abyśmy wszyscy zastąpili nim cukier. To przyniesie wiele korzyści dla naszego organizmu.
Cukier brzozowy bowiem ma działanie:
- bakteriobójcze i przeciwgrzybicze – dzięki temu jest tak bardzo cenny w płynach do płukania jamy ustnej, pastach do zębów oraz gumach do żucia
- skutecznie zwalcza zapalenie dziąseł oraz próchnicę
- wspiera odporność organizmu
- ma wpływ na przyswajalność wapnia w diecie, zalecany jest osobom zagrożonym osteoporozą i osteopenią
- hamuje rozwój drożdżaków i grzybów co jest szczególnie istotne dla chorych na grzybicę
- jest dużo mniej kaloryczny niż cukier biały, ma też kilkukrotnie niższy indeks glikemiczny, przez co jest polecany osobom zmagającym się z cukrzycą pierwszego i drugiego typu
- płukanie nosa ksylitolem redukuje zgromadzone w nim bakterie i infekcje.
Ksylitol – działania niepożądane
Jak każdy produkt, ksylitol stosowany w nadmiarze może mieć niekorzystny wpływ na organizm. Z niepożądanych skutków ubocznych, możemy wymienić między innymi:
- Nie można go stosować w zbyt dużej ilości. Formalnie nie ustalono górnej, bezpiecznej granicy spożycia, przyjmuje się jednak, że nie powinno się przekraczać 40g dziennie, a u części osób już po przekroczeniu 15g mogą pojawić się objawy uboczne. Nadmiar może skutkować bólami brzucha, biegunkami, gromadzeniem nadmiernej ilości gazów, wzdęciami, nudnościami czy gorszym samopoczuciem.
- W niektórych przypadkach może powodować lekkie działanie przeczyszczające.
- Z obszarów pozazdrowotnych – ma dość wysoką cenę i ograniczoną dostępność w tradycyjnych sklepach.
Najkorzystniej dla organizmu byłoby oczywiście zrezygnować z dosładzania potraw. Ksylitol, mimo że jakościowo korzystniejszy dla zdrowia, jest jednak tylko niepotrzebnym dodatkiem. Jeśli jednak nie potrafimy oprzeć się słodkościom, warto w pierwszej kolejności sięgnąć właśnie po niego.
Agnieszka Miśkowiec