8 najgorszych nawyków żywieniowych

nawyki żywieniowe

Zdrowe odżywianie to nie tylko wybór odpowiednich składników odżywczych, ilość przyswajanych kalorii, witamin i minerałów. To także odpowiednie zwyczaje żywieniowe. Mogą one wpływać korzystnie na nasz organizm lub wręcz przeciwnie, działać destrukcyjnie. Poniżej przedstawiamy 8 nawyków żywieniowych, które mogą zaprzepaścić nasze próby odchudzania i wprowadzania zdrowej diety.

Unikanie śniadań

Ciągły pośpiech, wczesne wstawanie, brak apetytu z rana – to najpopularniejsze usprawiedliwienia pomijanego śniadania. Jest ono najczęściej pomijanym posiłkiem, a przecież najważniejszym dla naszego organizmu.

Jeśli nie zjemy rano wartościowego śniadania, organizm nie ma energii do działania, zaburza się metabolizm i pracujemy mniej wydajnie. Rozwiązaniem nie jest szybkie śniadanie w formie batonika i kawy, powoduje ono nagły wzrost cukru we krwi, przez co czujemy siłę do działania, ale równie szybko następuje jego spadek i zmęczenie organizmu.

Jeśli rano nie mamy czasu i pomysłu na śniadanie, rozwiązaniem może być przygotowanie produktów dzień wcześniej, jest wtedy duża szansa, że zjemy coś wartościowego.

Podjadanie między posiłkami

Nawyk, który rujnuje nam zdrowie, a przede wszystkim zgrabną sylwetkę. Do podjadania wybieramy najczęściej niezdrowe przekąski, które dostarczają nam niepotrzebnych kalorii, nadmiernych ilości cukru lub soli. Zaburzamy przy tym apetyt i często po niezdrowej przekąsce nie mamy już ochoty na właściwy posiłek, nie dostarczając naszemu organizmowi wystarczającej ilości witamin i składników mineralnych.

Szczególnie szkodliwe jest wieczorne podjadanie przed telewizorem lub komputerem, ponieważ wciągając się w to, co oglądamy, nie kontrolujemy ilości spożywanych produktów.

Jeśli mamy silną potrzebą przegryzienia czegoś między posiłkami, postarajmy się, żeby były to warzywa, świeże lub suszone owoce czy orzechy.

Nadmierne spożywanie niektórych produktów

Słodycze – wpływają negatywnie nie tylko na naszą wagę, ale powodują też wiele problemów zdrowotnych i kłopotów z cerą.

Sól – nadmierne dosalanie potraw może powodować obrzęki, a w dłuższej perspektywie chorobę nadciśnieniową. Sól, przynajmniej w części, warto zastąpić świeżymi lub suszonymi ziołami, które poza walorami smakowymi mają też wiele wartości zdrowotnych.

Alkohol – codzienne picie alkoholu nadweręża wątrobę, działa też niekorzystnie na stan całego organizmu. Alkohol pity przed snem, zaburza jego jakość i na drugi dzień może powodować problemy z koncentracją. Pamiętajmy też, że alkohol to spory zastrzyk kalorii.

Mięso – według ostatnich raportów Światowej Organizacji Zdrowia, nadmierne jedzenie mięsa może mieć działanie kancerogenne, szczególnie dotyczy to mięsa czerwonego i wędlin.

Kawa – nadmierne jej ilości mogą podrażniać żołądek i działać odwadniająco na organizm. Kawa, działając moczopędnie, wypłukuje także wiele składników mineralnych, szczególnie wapnia i potasu. Może powodować rozdrażnienie, pogorszenie nastroju, kłopoty ze snem.

Słodziki – korzyści zdrowotne z zamiany cukru na słodzik są tylko pozorne. Sztuczne słodziki zawierają dużo niezdrowych dodatków i nie są korzystne dla zdrowia.

Fast foody – ich jedzenie to dostarczanie organizmowi pustych kalorii, co więcej z dodatkiem nadmiernej ilości cukru, soli i niezdrowych dodatków. Jeśli już musimy zjeść coś „na szybko” poszukajmy barów szybkiej obsługi ze zdrowym jedzeniem, jest ich już na szczęście coraz więcej.

Produkty, których spożywamy zbyt mało

Warzywa

To wciąż największa bolączka naszych jadłospisów. Warzywa są bardzo ważnym elementem naszej diety, dostarczają witamin, składników mineralnych, wspomagają prawidłową przemianę materii. Trzy porcje warzyw dziennie to absolutne minimum.

Woda

Organizm potrzebuje płynów do prawidłowego funkcjonowania. Niestety często zamiast wody dostarczamy mu kawy, herbaty czy słodzonych napojów. Dla organizmu najważniejsza jest woda i powinniśmy dostarczać jej co najmniej 2 litry dziennie.

Nieregularne posiłki

Spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu jest korzystne nie tylko ze względu na zdrowie, ale i odchudzanie. Kiedy zaplanujemy sobie 4-5 posiłków dziennie, nasz organizm jest cały czas syty i nie kuszą nas tak bardzo niezdrowe przekąski. W przestrzeganiu tej zasady pomoże nam planowanie jadłospisu, ułatwi to zakupy i nie będzie wymagać od nas szybkiego wymyślania potraw.

Zajadanie problemów

Kiedy jesteśmy w sytuacji stresowej, zjedzenie czegoś dobrego i słodkiego może chwilowo poprawić nastrój, jednak w dłuższej perspektywie powoduje wyrzuty sumienia z powodu niedotrzymania postanowień, a wzrost wagi może wywołać jeszcze większe problemy. Kiedy jesteśmy zdenerwowani spróbujmy rozładować to aktywnością fizyczną, spacerem czy spotkaniem z przyjaciółmi.

Późne jedzenie

To kolejny z grzechów, który wpływa negatywnie na zdrowie i wagę. Wieczorem metabolizm zwalnia i jest duża szansa, że dostarczone kalorie zostaną odłożone w postaci tkanki tłuszczowej. Ostatni posiłek najlepiej zjeść na 2-3 godziny przed snem.

Jedzenie w pośpiechu

Szybkie jedzenie, „połykanie” posiłków może spowodować problemy z trawieniem. Jedząc szybko, nie przeżuwamy dokładnie pokarmu, przez co nie jest od odpowiednio trawiony, połykamy też dużo powietrza, co może być przyczyną wzdęć i kłopotów żołądkowych.

Wyeliminowanie tych kilku negatywnych nawyków żywieniowych z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, a jeśli mamy problemy z nadwagą, znacząco przyspieszy proces odchudzania.

 

Ewa Zawidzka