Zdrowe mieszkanie dzięki roślinom doniczkowym

Zdrowie i zielone ozdobne rośliny doniczkowe w mieszkaniu, czyli jak poprawić klimat w domu

Bardzo dawno temu, Księżniczka Babilonii – Semiramida zasadziła na balkonach swego pałacu aloes. Wierzyła bowiem, że ta niewinnie wyglądająca roślinka zapewni jej zdrowie i piękno. Jest to jedna z roślin doniczkowych o niezwykle zdrowotnych właściwościach, o czym zdawano sobie sprawę już w starożytności. Dzisiaj, w dobie rozwoju technologii wiemy, iż istnieje znacznie więcej roślin, które nam służą. Stanowią one niezbędny element zdrowego mieszkania, gdyż nie tylko oczyszczają powietrze z niebezpiecznych toksyn, lecz także poprawiają nasze samopoczucie.

Aloes oczyszcza powietrze z trujących grzybów i bakterii

Ta roślina to jeden z najstarszych środków leczniczych, w którego miąższu kąpała się Kleopatra, aby zachować młodość i piękną skórę. Niepozorne, podłużne liście stosuje się jako okłady kojące oparzenia i rany.  Używany jest także w celu oczyszczenia jelit. Jednak najlepiej sprawdza się jako roślina doniczkowa, ze względu na właściwość oczyszczającą powietrze z trujących grzybów i bakterii. Aloes niczym najdokładniejszy odkurzacz pochłania szkodliwe substancje, które dostają się do wnętrza naszego mieszkania. Co więcej pochłania także wydychany przez nas dwutlenek węgla i przerabia go na życiodajny tlen. Właśnie dlatego warto umieszczać aloes blisko łóżka.

Aloes oczyszcza powietrze z trujących grzybów i bakterii. Stosuje się go na oparzenia i rany. Używam się go także w celu oczyszczenia jelit.

Skrzydłokwiat nawilża i filtruje powietrze

Ta roślina to niesamowicie piękny kwiat doniczkowy, który przyciąga spojrzenie dostojnymi, białymi kwiatami o długich łodygach. Jednakże wygląd to nie jego jedyny atut. Skrzydłokwiat to także prozdrowotna roślina doniczkowa ozdobna, której najważniejszą właściwością jest nawilżanie i filtrowanie powietrza (co sprawdza się zwłaszcza w okresie zimy, gdy włączone grzejniki wysuszają atmosferę w pomieszczeniach). Co więcej pochłania on szkodliwe promieniowanie urządzeń elektronicznych takich jak komputer, dlatego najlepiej umieszczać go w pobliżu telewizora lub miejsca naszej pracy.

Kwiat ozdobny skrzydłokwiat nawilża i filtruje powietrze. Pochłania także szkodliwe promieniowanie urządzeń elektronicznych.

Pnący bluszcz pochłania toksyny i oczyszcza powietrze

Ta roślina kojarzona jest z popularnym chwastem ze względu na rozmiary do jakich może dochodzić pnąc się po zgięciach starych budowli. Jej właściwości są jednak niezwykle cenione w medycynie estetycznej oraz dermatologii, gdzie wykorzystuje się ją podczas leczenia problemów z łysieniem oraz przy terapiach wyszczuplających. Co więcej stosuje się ją pomocniczo w leczeniu stanów zapalnych gardła. Jako roślina doniczkowa najlepiej jest umieszczać bluszcz w pokojach dziennych, ponieważ ze względu na duże rozmiary dokładnie oczyszcza powietrze i pochłania wiele toksycznych substancji takich jak formaldehyd.

Bluszcz usuwa toksyny i oczyszcza powietrze

Kaktusy filtrują i oczyszczają powietrze z toksyn

Rośliny z rodziny kaktusowatych urzekły europejskich pasjonatów kwiatowych hodowli swym egzotycznym i oryginalnym wyglądem, a także niezwykłą odpornością na długotrwałą suszę. Stosuje się je jako ozdobne rośliny doniczkowe, które poprawiają nastrój i przywracają pogodne samopoczucie. Swoją popularność kaktusy zyskały dzięki niespotykanej wytrzymałości na suchy klimat, przez co chętnie hodują je nawet osoby zapominalskie, nie pamiętające o regularnym podlewaniu. Wśród dzikich ludów Ameryki zauważyć można również praktyczne zastosowanie tych roślin. W tamtych rejonach wykorzystuje się je do różnego rodzaju potraw, zaś ich miąższ dodaje do popularnych napojów. Ale to nie koniec szerokiego zastosowania kaktusów. Działają one wspomagająco także podczas leczenia reumatyzmu i biegunki. Hodowane w pokoju oczyszczają powietrze z toksyn i filtrują powietrze.

Kaktusy filtrują i oczyszczają powietrze w mieszkaniu z toksyn

Storczyki pochłaniają duże ilości dwutlenku węgla i uwalniają tlen

Storczyki to urocze rośliny o kolorowych i wdzięcznych kwiatach, które bardzo chętnie uprawia się jako ozdobne rośliny doniczkowe, ze względu na ich piękny wygląd. Jednak mają one dużo więcej zalet. Umieszczenie storczyków przy biurku poprawi samopoczucie każdego pracownika i przyniesie ukojenie zmęczonym oczom. Storczyk wpływa korzystnie na podrażnienia błon śluzowych nosa i gardła. Co więcej jest to prawdziwa roślina „filtr”, która w nocy pobiera duże ilości dwutlenku węgla a uwalnia życiodajny tlen, dzięki czemu umieszczenie jej przy łóżku pomoże odpowiednio dotlenić organizm.

Piękne ozdobne rośliny doniczkowe storczyki pochłaniają dwutlenek węgla i uwalniają tlen

Pelargonia odstrasza muszki

Niezwykle popularny, ozdobny kwiat balkonowy. Ze względu na duże i gęste kwiaty bardzo chętnie umieszczana jest w wielkich donicach na polskich tarasach. Pelargonia znana była już w czasach wiktoriańskich, gdzie popularność zyskała swym niezwykle przyjemnym zapachem. Wtedy też zauważono, że uzyskiwany z jej kwiatów olejek stanowi wspaniały środek bakteriobójczy i przeciwzapalny. Jej liście stosowane są także jako środek łagodzący ból podczas zapalenia ucha czy kataru. Jako element flory domowej warto umieścić Pelargonię w kuchni, ponieważ jej zapach pomoże nam odstraszyć uciążliwe (zwłaszcza w okresie letnim) małe muszki.

Zapach pelargonii w kuchni odstrasza w okresie letnim) małe muszki

Rośliny i kwiaty domowe poprawiają mikroklimat i oczyszczają powietrze

Oczywiście to tylko kilka przykładów roślin, które trzymane w naszych domach poprawią mikroklimat i oczyszczą powietrze w naszym mieszkaniu. Istnieje wiele gatunków roślin pokojowych, które neutralizują toksyny w otoczeniu, toteż decydując się na dany rodzaj nie trzeba sztywno trzymać się tych, które zostały wymienione powyżej. Ale faktem jest, że warto posiadać przynajmniej jeden dar natury w swoim domu, ponieważ niezależnie od gatunku, każda roślina w naszym mieszkaniu wpływa korzystnie na nasz organizm.

Autor: Karolina Majka