Wszędzie mówi się o ekologii, o tym, że musimy zacząć żyć z poszanowaniem środowiska, gdyż w przeciwnym razie nasze dzieci i wnuki czeka życie w bardzo zanieczyszczonym świecie.
Prawda jest jednak taka, że możemy wydawać miliardy na poprawę czystości wody czy powietrza, ale najlepszy efekt osiągniemy wówczas, gdy zaczniemy od małych kroków we własnym domu. Można zapytać „co to da”? Jednak jeżeli coraz więcej osób będzie zakładać piece gazowe dwufunkcyjne, żarówki energooszczędne oraz nie będzie kupować kolejnej foliowej reklamówki, na pewno przyroda nam kiedyś podziękuje. Zmieńmy najpierw siebie, potem najbliższe otoczenie, a zmieni się cały świat.
Ciepło w domu
Każdy lubi, gdy w domu jest ciepło, można przyjść, zagrzać się i rozkoszować miłą atmosferą. Jednak wytwarzanie na dużą skalę ciepła, szczególnie z węgla kamiennego, kończy się w zimie smogiem – zwłaszcza w dużych miastach, kotlinach oraz w górach. Dodatkowo, jeżeli spalamy śmieci, to trzeba powiedzieć wprost: trujemy siebie i sąsiadów. Co zatem możemy zrobić z w tym temacie?
Dobrym rozwiązaniem jest piec gazowy dwufunkcyjny – zainstalowanie tego wydajnego urządzenia spowoduje, że będziemy emitować do atmosfery mniej spalin, a i nasz portfel odczuje pozytywnie taką zamianę. Na piec gazowy dwufunkcyjny można uzyskać dotację w wielu miejscach – warto śledzić takie informacje. Aby jego moc była dobrze obliczona, warto korzystać z renomowanych firm takich jak https://www.immergas.pl/. Tym bardziej, że jest to dość skomplikowana maszyneria, która ogrzewa w domu zarówno wodę, jak i wszystkie pomieszczenia.
Recykling – modnie i ekologicznie
Staliśmy się wygodni, przez co produkujemy coraz więcej różnego rodzaju śmieci. Wysypiska wręcz toną w odpadach. Co możemy z tym zrobić? Powinniśmy jak najszybciej wdrożyć u siebie segregację. A już na pewno nie powinniśmy wrzucać śmieci do pieca! Ponadto pomyślmy o recyklingu – na pewno wśród naszych odpadów jest wiele przedmiotów (np. pojemników), które możemy wykorzystać wielokrotnie. Nie wyrzucajmy też zbyt pochopnie gazet czy słoików – mogą się nam one jeszcze przydać. Warto zakupić wielorazowe torby na zakupy, czy słomki do napojów (jeżeli ich używamy). Jeżeli mieszkamy na wsi, to resztki jedzenia, warzyw i owoców będą świetnie nadawać się na kompostownik. Książki najlepiej czytać na czytnikach. Coraz więcej osób zauważa też jak dużo torebek foliowych przynosimy do domu po zakupach w supermarketach. Jeżeli tylko kupujemy owoce czy warzywa, które są pojedynczą sztuką czy też mocno ze sobą złączone, to naklejkę z ceną warto umieścić na nim – zawsze to o jeden, rozkładający się kilkaset lat woreczek mniej. Możemy też uszyć wielorazowe siateczki do ważenia, stworzone ze starych firanek – to ostatnio modny trend, a osoby zajmujące się takim szyciem mają setki zleceń. Wiadomo, że może się to spotkać z reakcją sprzedawców, jednak warto ich uświadamiać na ten temat. Wiele osób kupuje towary w sklepie, w którym można przynieść własny słoik i tam zapakować np. mąkę czy kaszę. Warto poszukać takich punktów u siebie.
Dla niektórych dbanie o ekologię oraz otaczający nas świat jest czymś normalnym, zasady stosują już od dłuższego czasu bądź je dopiero wdrażają. Na pewno nie można się zniechęcać, tylko metodą małych kroczków wprowadzać eko-nawyki do swojego domu. Takie rzeczy jak piec gazowy dwufunkcyjny, segregacja śmieci czy zmniejszenie ilości plastiku, z którego korzystamy, są czymś, co łatwo zastosować – wystarczy minimum wysiłku.