Zasady zdrowego snu

cropped-favicon.png

Odpowiednia długość i jakość snu to gwarancja naszego dobrego samopoczucia. Deficyt snu może powodować wiele niekorzystnych skutków zdrowotnych, obniżać naszą odporność, powodować nadmierne przybieranie na wadze, a także wpływać negatywnie na procesy myślenia i koncentrację.

Aby zadbać o jego odpowiednią jakość, warto wprowadzić do swojego trybu życia kilka zmian, które pomogą nam spokojnie zasnąć i bez problemów przespać całą noc.

Główne zasady zdrowego snu

1. Wywietrzmy dokładnie pomieszczenie przed snem, starajmy się też utrzymywać niską temperaturę w sypialni (18-20 stopni).

2. W ciągu dnia przebywajmy jak najwięcej na świeżym powietrzu, na słońcu, a kiedy jest pochmurno w dobrze oświetlonych pomieszczeniach. Niech nasz mózg zauważy wyraźną różnicę między dniem a nocą.

3. Zrelaksujmy się przed spaniem. Warto zastosować techniki relaksacyjne, posłuchać łagodnej muzyki, poćwiczyć jogę, poczytać dobrą książkę (byle nie zbyt wciągającą).

4. Kładźmy się i wstawajmy o stałych porach. Jeśli nie możemy zasnąć, nie przewracajmy się w łóżku z boku na bok, wstańmy, przejdźmy się po domu, popatrzmy przez okno, napijmy się wody.

5. W miarę możliwości usuńmy z sypialni telewizor i komputer. Na dwie godziny przed snem nie korzystajmy z komputera, nie oglądajmy telewizji, emitują one niebieskie światło, które utrudnia zasypianie i zaburza proces snu.

6. Zadbajmy o przytłumione światło wieczorem i ciemność w nocy. Nawet wstając do toalety lepiej robić to po ciemku. Starajmy się też zmniejszyć lub wyeliminować hałas.

7. Nie kładźmy się spać głodni. Na dwie godziny przed snem warto zjeść lekki posiłek.

8. Nie pijmy po południu kawy, napojów energetycznych, alkoholu.

9. Unikajmy drzemek w ciągu dnia. Im większa aktywność w ciągu dnia, tym głębszy i lepszy sen w nocy.

10. Nie zadręczajmy się myślami, że kolejna noc będzie bezsenna, unikajmy też negatywnych myśli przed snem.

11. Dopasujmy ubranie do temperatury i swoich preferencji, nie powinno być nam ani za zimno ani za ciepło.

12. Pół godziny przed snem spróbujmy uspokajających naparów, np. z melisy, chmielu, rumianku lub ciepłego mleka.