Zadbaj o stawy naturalnie!

Bóle stawów - jak przeciwdziałać naturalnie

Jedną z najczęstszych dolegliwości, na jaką jesteśmy narażeni w ciągu życia, są bóle stawów. Przyczyny ich wystąpienia dzielą się na dwie główne grupy – wynikające z uszkodzeń mechanicznych, przeciążeń i zwyrodnień oraz takie, których źródłem są stany zapalne. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na naturalne wzmocnienie stawów!

Dolegliwości tego typu dotyczą osób w różnym wieku. W przypadku ludzi młodych bardzo często wynikają z przeciążeń wywołanych zbyt intensywnym wysiłkiem fizycznym czy kontuzjami, natomiast w przypadku osób starszych przyczyną są głównie zwyrodnienia stawów. Obie grupy wiekowe są również narażone na wystąpienie chorób zapalanych, np. reumatoidalnego zapalenia stawów.

Problemy seniorów

Osoby starsze bardzo często zmagają się z problemami wynikającymi z choroby zwyrodnieniowej. Jej efektem jest zniszczenie chrząstki stawowej, co powoduje ból oraz problemy w poruszaniu się. Zwyrodnienia stawów czasami wiążą się z wystąpieniem objawów zapalnych.Przyczyny pojawienia się zmian nie są znane, niemniej prawdopodobieństwo ich wystąpienia rośnie wraz z wiekiem. Wystąpieniu zwyrodnień można w pewnym stopniu zapobiec lub opóźnić ich pojawienie się, a w przypadku występujących dolegliwości, złagodzić ich objawy.

Zioła na stawy

Czasami pojawiający się ból wymaga stosowania leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, warto jednak wiedzieć, iż dolegliwości można łagodzić stosując odpowiednie zioła. Duży wybór preparatów w różnej formie można przykładowo znaleźć na https://www.zielarz-dietetyk.pl/stawy-kosci-miesnie-cat-4 Zioła na stawy mogą mieć działanie lecznicze – nie tylko łagodzą ból, ale również redukują stany zapalne. Cenionymi roślinami są np. arnika górska, obniżająca odczuwanie bólów artretycznych czy kora wierzbowa i brzozowa o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Zioła można stosować jako napary, okłady, maści lub dodając je do kąpieli. Należy pamiętać, aby terapię ziołami skonsultować z lekarzem lub doświadczonym dietetykiem, zwłaszcza jeśli prowadzone jest leczenie farmakologiczne, ponieważ mogą one wpływać na działanie lekarstw.

Skuteczne zioła na wzmocnienie stawów

Wspomaganie i zapobieganie

Aby wspomóc swoje stawy, warto skorzystać z kilku sposobów, które umożliwią poprawę ich stanu oraz wzmocnią je. Można do nich zaliczyć:

Leczenie niefarmakologiczne

Pozwala spowolnić degradację tkanki stawowej i zmniejsza odczuwalne objawy choroby. Polega m.in. na utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, wykonywaniu zabiegów fizjoterapii czy też stosowaniu pomocy ortopedycznych.

Aktywność fizyczną

Najskuteczniejszym sposobem łagodzenia dolegliwości i zapewnienia dobrego stanu stawom jest wzmacnianie mięśni. Rodzaj sportu i intensywność treningu należy dostosować do aktualnego stanu zdrowia, niemniej nawet zwykła codzienne gimnastyka pozwala na uzyskanie dobrych rezultatów. Świetnym pomysłem jest pływanie i wykonywanie ćwiczeń w wodzie, ponieważ umożliwiają one ruch bez obciążania stawów. Jazda na rowerze również pobudza do prawidłowego funkcjonowania pracę mięśni i stawów.

Odpowiednia dieta

Jedzenie może łagodzić stany zapalne i bóle stawów, dlatego diecie również należy poświecić swoją uwagę. Za najkorzystniejszą dla stawów można uznać dietę śródziemnomorską – bazuje ona na rybach, warzywach i owocach, a także oliwie. Produkty te poprawiają ruchomość stawów i ich elastyczność.

Zapobieganie urazom

Kluczową rolę dla zachowania stawów w dobrej kondycji jest zapobieganie urazom. W tym celu należy przestrzegać równomiernego obciążenia oraz chronić przed nadmiernymi przeciążeniami barki, kolana i nadgarstki. Kilka podstawowych zaleceń to m.in. pakowanie i noszenie zakupów w dwóch siatkach, przesuwanie ciężkich przedmiotów po podłodze, a jeśli trzeba je podnieść, należy zrobić to na ugiętych nogach, noszenie obuwia z miękką, amortyzującą wstrząsy podeszwą.

Dolegliwości związane z chorobami stawów w początkowym stadium są trudne do wychwycenia. Dlatego istotne jest, aby obserwować każdy ruch i konsultować najmniejsze bóle, ponieważ może to dotyczyć chorób stawów.