Dlaczego warto budować domy energooszczędne?

Dom energooszczędny na przykładzie projektu domu Flo II WRC2442

Budowa domu energooszczędnego przynosi dużo korzyści. Zarówno dla środowiska naturalnego, jak i dla naszego samopoczucia oraz… portfela. Sprawdź co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie.

Żyj w zgodzie ze środowiskiem

Coraz większą uwagę zwraca się na postępującą degradację środowiska naturalnego. Zauważamy wycinkę lasów, zubożenie zasobów przyrodniczych, zanieczyszczenie środowiska. Podejmuje się w związku z tym wiele działań, takich jak chociażby akcje sprzątania świata, różnego rodzaju warsztaty, edukacja młodzieży i tym podobne. Zewsząd namawiani jesteśmy do segregacji odpadów, a także wprowadzenia do swojego życia drobnych zmian, polegających chociażby na spożywaniu żywności ekologicznej. Współczesność coraz częściej stawia na ekologię. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem zmian u podstaw naszego działania. Jak to zrobić? Na przykład decydując się na niezawodny w tej kwestii dom energooszczędny.

Zasada zrównoważonego rozwoju

Podstawową zasadą, będącą fundamentem życia w zgodzie ze środowiskiem przyrodniczym, jest zasada zrównoważonego rozwoju. Jej realizacja polega między innymi na takim korzystaniu z zasobów środowiska, aby nie uszczuplać ich dla przyszłych pokoleń, nie uniemożliwiając im w ten sposób rozwoju. Właśnie w oparciu o tę zasadę buduje się dziś domy energooszczędne. Są one przyjazne środowisku, jednocześnie nie tracąc na elegancji, klasie i nowoczesności.

Dom energooszczędny

Decydując się na dom energooszczędny, możemy zdecydowanie przyczynić się do poprawy środowiska. Wykorzystuje on odnawialne źródła energii – na przykład energię słoneczną, którą kumuluje i przetwarza dzięki panelom solarnym. Dzięki temu nie jesteśmy uzależnieni od dostawców. Projekty domów energooszczędnych to nie tylko zastosowanie specjalnej technologii. Buduje się je również z uwzględnieniem pewnych czynników. Na przykład istotna jest odpowiednia izolacja termiczna, dzięki której ciepło nie ucieka i nie jest konieczne dodatkowe dogrzewanie budynku. Zużywa on od trzech do pięciu razy mniej energii niż dom tradycyjny. Jednocześnie nie traci swoich zalet użytkowych wraz z biegiem lat. Jest przygotowany na spełnianie najwyższych standardów nowoczesności jeszcze przez długi czas.

Marisa III G1 energo WRC2555

Marisa III G1 energo WRC2555

Jak najwięcej okien umieszcza się od strony południowej, co również ma wpływ na kwestie związane z ogrzewaniem – naturalne światło ociepla pomieszczenia, a ponadto pozwala na skrócenie czasu korzystania ze sztucznego światła lamp. W domach energooszczędnych kładzie się także nacisk na zmniejszenie emisji do środowiska dwutlenku węgla, będącego jednym z tak zwanych gazów cieplarnianych.

Elementem, na którym również warto jest się skupić jest fakt świeżego powietrza o każdej porze roku. Mikroklimat zapewniają działania wentylacji mechanicznej. Usuwa ona także zanieczyszczenia, a filtry blokują przedostawanie się kurzu do pomieszczeń, co zmniejsza ryzyko alergii. Ciągła wymiana powietrza dba również o jego właściwą wilgotność.

Na koniec warto zauważyć, że dom energooszczędny jest tańszy w eksploatacji, dzięki czemu szybko zwrócą się koszty przeznaczone na instalację pewnych rozwiązań. Tym bardziej, że w wielu przypadkach można uzyskać dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wynoszące nawet do 50 000 zł, a wartość rynkowa takich domów nie spada, dzięki czemu w razie potrzeby sprzedamy go bez strat.

* Zdjęcie pierwsze w artykule to Projekt domu Flo II WRC2442