Tydzień Edukacji Globalnej w Ekocentrum Wrocław

tydzień edukacji globalnej

W listopadzie zapraszamy serdecznie do EkoCentrum Wrocław  na spotkania i warsztaty w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej – jedynego takiego we Wrocławiu. Będzie kolorowo, interesująco, inspirująco i smacznie. Przed nami pokazy filmów Córki Delty Nigru i Palestyna od Kuchni, opowieść o Sprawiedliwym Handlu, globalne gry i zabawy dla dzieci, a także dzień pełen Indii – tańca, ruchu, smaków i emocji.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

Gdzie? EkoCentrum Wrocław, ul. św. Wincentego 25 A,C, 50 – 252 Wrocław

Program:

20.11.2014, godz. 18:00

Córki Delty Nigru – pokaz filmu

Córki Delty Nigru to intymny filmowy obraz życia codziennego w tym roponośnym regionie, w którym pomimo przeciwności losu udaje się wiązać koniec z końcem i rozwijać lokalną społeczność. W tle ich osobistych historii rozgrywa się walka z zanieczyszczeniem środowiska i problemami z powszechnym łamaniem praw człowieka. Film podkreśla też siłę i odporność zwykłych kobiet przeciwstawiających się niesprawiedliwościom stanowiącym ich codzienność. Kobiety z Delty Nigru nawigują na jej niespokojnych wodach i przejmują odpowiedzialność za własny los.

Nagrody: 2013: MFF Feministyczny Londyn – najlepszy dokument, MFF La Femme – najlepszy dokument, MFF Abudża – najlepszy dokument

Tytuł oryginalny: Daughters of the Niger Delta, Reżyseria: Mind Nigeria, Zdjęcia: Anthonia Sherry Dimkpa, Bogofanyo Inengibo, Adibalakumo Nain

21.11.2014, godz. 18:00

Po drugiej stronie tabliczki czekolady. Opowieść o Sprawiedliwym Handlu – Borys Bińkowski opowie o idei Sprawiedliwego Handlu, o spotkaniach z rolnikami zrzeszonymi w kooperatywach w różnych częściach świata, a przede wszystkim o kilku drobiazgach, które mogą sprawić, że będziemy żyć w lepszym świecie. Będzie smacznie.

22.11.2014, godz. 14:00 – 19:00

Indie w EkoCentrum – w programie warsztat i pokaz hinduskiej sztuki walki Kalarippayyatu, warsztat tańca bharatanahyam, warsztaty recyklingowe dla dzieci oraz opowieści o Indiach – tradycjach i zwyczajach. Warsztaty poprowadzą Justyna Rodzińska-Nair, współzałożycielka Studio Kalari oraz Agnieszka Kapelko z zespołu Mayura.

* //KALARIPPAYYATU//
Kalarippajattu pochodzi z południowoindyjskiego stanu Kerala i często uważane jest za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie co najmniej w XII wieku. Nazwa oznacza szkołę, miejsce (kalari) do treningu lub walki (payattu). Regularna praktyka kalarippajattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację ciała, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, a co najważniejsze – uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową.

* //BHARATANATYAM//
to jeden z najstarszych tańców klasycznych w Indiach. Był to taniec religijny, który narodził się na południu Indii w stanie Tamil Nadu i początkowo był wykonywany jedynie w świątyniach przez zawodowe tancerki DEVADASI “służki boga”.
Kobiety te stanowiły elitę kulturalną, tańczyły, śpiewały, odgrywały sztuki, a także układały wiersze i malowały. Taniec zaprezentowany przez najlepsze tancerki był elementem obrzędu religijnego, zapewniającym boskie błogosławieństwo i ochronę świątyni. Bharatanatyam jako taniec świątynny związany jest z religią i mitologią hinduistyczną. Poprzez taniec opowiadane są historie bogów, bohaterów i władców zaczerpnięte z mitologii i wierzeń hinduizmu.

Prosimy o zabranie ze sobą wygodnych strojów do ćwiczeń. Szczegółowy program wkrótce na www.ekocentrum.org.

Indyjski Słoń – warsztaty recyklingowe dla dzieci

Serdecznie zapraszamy dzieci oraz dorosłych na recyklingowe warsztaty ze Słoniem Indyjskim w roli głównej,w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej w Ekocentrum.

W trakcie zajęć powstaną recyklingowe indyjskie słonie zajmujące specjalne miejsce w religijnej i codziennej kulturze Indii.

Zapoznamy się z różnymi technikami tworzenia słoni z surowców wtórnych – będzie collage i słonie przestrzenne a także słonie breloki i broszki.

Bedzie megakolorowo, orientalnie i bardzo twórczo !!!


23.11.2014

– godz. 13:00 – 17:00 – Gramy globalnie

Czym jest wirtulalna woda i ile jej zużywasz każdego dnia? Ile kilometrów musi pokonać jedzenie, żeby dotrzeć na Twój stół?  Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi wspólnie podczas gier i zabaw w EkoCentrum! Zapraszamy wszystkie dzieci, rodziców, dziadków – całe rodziny.

Staniemy się na chwilę globalnymi reporterami, którzy przemierzać będą Ugandę, Tanzanię i Etiopię. Zakręcimy też kołem fortuny – każdy będzie mógł przetestować swoją wiedzę na tematy globalne i wygrać nagrodę niespodziankę! A oprócz tego gry, zabawy i warsztaty. Nie zabraknie też pysznej kawy i gorącej czekolady – oczywiście ze Sprawiedliwego Handlu.

– godz. 18:00 – 20:00  – Palestyna od Kuchni

Film Palestyna od kuchni opowiada historie Palestyńczyków z różnych części Zachodniego Brzegu, którzy angażując się w uprawę, produkcję, gotowanie jedzenia podtrzymują tradycyjny wymiar palestyńskiego sposobu życia, a także stawiają opór izraelskiej okupacji.

Po filmie zapraszamy do rozmowy na temat sytuacji w Palestynie oraz sposobów, w jaki polskie organizacje wspierają rozwój inicjatyw społecznych na tamtych obszarach. Gościem spotkania będzie Alicja Qandil, dziennikarka i pomysłodawczyni i współtwórczyni filmu. Spotkanie poprowadzi Agata Ferenc ze Stowarzyszenia Nomada.

Żeby nie być gołosłownym, po filmie zaprosimy wszystkich gości na smakołyki z kuchni palestyńskiej. Dla chętnych nie zabraknie przepisów.

Więcej o naszych działaniach oraz program Tygodnia Edukacji Globalnej wkrótce na www.fer.org.pl, www.ekocentrum.org oraz www.facebook.pl/Fundacja.EkoRozwoju.

Organizator:

Fundacja EkoRozwoju

ul. św. Wincentego 25 A,C

k.zaremba@eko.org.pl

www.fer.org.pl

Działania realizowane są w ramach projektu “Smaki i kolory świata”, który Fundacja EkoRozwoju realizuje ze środków programu Polskiej Pomocy Rozwojowej finansowanego przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych. www.polskapomoc.gov.pl