Od jakiegoś czasu wszędzie, gdziekolwiek spojrzymy możemy zaobserwować szerzącą się modę na sport, zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia, słowem – modę na bycie FIT.
Na myśl nasuwają się następujące pytania: Kiedy i od czego to się zaczęło? Jak, w kulturze ludzi zapracowanych, nie mających czasu na żadne przyjemności, powstała i utrzymuje się moda pochłaniająca jednak sporo czasu? Czy wszystko to ma na celu podążanie za trendami, czy po prostu nasze społeczeństwo zaczęło o siebie dbać?
Początki mody FIT
Ważną kwestią, od której należy zacząć jest odpowiedź na pytanie JAK i KIEDY pojawił się ten trend. Niepodważalny wpływ na szerzenie się aktywności fizycznej oraz zmiany w stylu odżywiania wśród ludzi, miały osoby same będące już kimś kogo można by określić mianem FIT. Zapewne każdy słyszał takie określenia jak „trenerka wszystkich Polek”, „trener, będący w stanie podnieść facetów z kanapy”, „trenerzy, którzy chcą szerzyć swoją pasję”. Dzięki ich darmowym, ogólnodostępnym programom treningowym, wielu ludzi odważyło się spróbować i… tak już zostało. Z kanapowych leniuchów, zapracowanych ludzi, żyjących w ciągłym biegu, duża część osób stała się miłośnikami zdrowego stylu życia. Nie ma żadnych wątpliwości, że ich sukces zależy w dużej mierze od trenerów, którzy nieustannie motywują ich na swoich facebook’owych kontach, videoblogach i innych. Jednak trzeba pamiętać, że największym motywatorem człowieka jest on sam, sukces tkwi właśnie w nim.
Dlaczego chcemy być FIT?
Dlaczego właściwie ludzie chcą być FIT? Czy to kwestia podążania za modą, czy raczej kwestia podążania za ideałem?
Istnieje wiele powodów, dla których człowiek chce być FIT. Pierwszą, możliwe, że najważniejszą przyczyną z perspektywy współczesnego człowieka jest wygląd fizyczny. Jak powszechnie wiadomo, atrakcyjność jest teraz jedną z najbardziej cenionych wartości. Ludzie bardziej atrakcyjni fizycznie postrzegani są jako inteligentniejsi, z tego więc wynika, że pomaga im to w niektórych dziedzinach życia, na przykład łatwiej jest im znaleźć dobrą pracę.
Kolejnym powodem mogą być zwykłe porównania międzyludzkie. W zwyczaju współcześnie żyjących ludzi jest porównywanie się do innych, lepszych, zwłaszcza pod kątem fizyczności. Widząc piękną, zgrabną kobietę trzymającą wodę w jednej ręce, jabłko w drugiej, dziewczyny palące papierosa i przegryzające go czekoladą mogą odczuwać pewnego rodzaju dysonans. Ludzie z natury chcą dążyć do redukcji dysonansu, dlatego taki widok może być dla nich niemałą motywacją do tego, żeby samemu zostać FIT.
Warto wspomnieć także o potrzebie dbania o siebie. Kiedy na każdym kroku człowiek potyka się o kolejne artykuły, programy, produkty dotyczące zdrowego stylu życia, sam zdaje sobie sprawę, że powinien lepiej troszczyć się o swoje zdrowie. W końcu od sportu i odżywiania zależy bardzo dużo.
No i ostatnim powodem, do którego się odwołam, jest wcześniej wspomniana moda. Większość ludzi jest tak zaprogramowana, że chcą podążać za nowymi trendami, chcą być „na czasie”. Jednak akurat w tym przypadku nie jest to nic złego, a wręcz przeciwnie. Moda dobra dla zdrowia to świetny trend do naśladowania.
Metody praktykowania życia w stylu FIT
Nowa kultura ma tę zaletę, że jej zasięg jest ogromny. Poczynając na zdrowym odżywianiu, poprzez aktywność fizyczną, a kończąc na zabiegach kosmetycznych.
Zdrowe, racjonalne odżywianie jest niezbędne do zachowania odpowiedniej kondycji ciała i umysłu. Dietetycy i specjaliści do spraw żywienia zalecają spożywanie pięciu posiłków dziennie, w regularnych odstępach czasu oraz picie minimum 2l wody dziennie. Poza tym warto ograniczyć jedzenie słodyczy i alkoholu oraz włączyć do diety więcej owoców i warzyw – to tak niewiele, a jednak wielu ludziom ciężko się do tego przekonać.
Aktywność fizyczna
- na siłowni tradycyjnej lub tej na świeżym powietrzu,
- w domu – wspomagając się filmami instruktażowymi specjalnie przygotowanymi przez trenerów,
- przy pomocy sprzętów, takich jak rowerek, czy stepper,
- na powietrzu – biegając samemu lub z przyjaciółmi.
Aby osiągnąć jakiekolwiek efekty aktywność fizyczną powinniśmy uprawiać minimum 30 minut trzy razy w tygodniu.
No i na koniec należy wspomnieć o kosmetyce. Poza niezbędną, podstawową higieną bycie FIT skupia się również na odpowiednich, prostych zabiegach kosmetycznych, zwłaszcza wśród kobiet: balsamy, kremy i maski mające na celu poprawić wygląd cery, włosów czy paznokci. Wszystko to praktykowane systematycznie i z pasją ma szansę wykreować nową FIT-osobę.
Dlaczego warto wciągnąć się w nowy styl życia?
Istnieje naprawdę wiele powodów, dla których WARTO zainwestować czas i energię w zmianę dotychczasowego stylu życia. Czy istnieje choć jeden, dla którego nie warto? Wątpię. W zamian za odrobinę czasu i chęci, człowiek może otrzymać nowy, atrakcyjniejszy wygląd, nowe znajomości zawarte w różnorodnych grupach osób aktywnych (na siłowni, podczas wspólnego joggingu), nową figurę pozbawioną zbędnych kilogramów, lepsze zdrowie (sport to zdrowie). Co ważne kształtujemy w ten sposób swój charakter – taki styl bycia wymaga od osoby dużo silnej woli, wytrwałości i cierpliwości, a wszystkie te cechy czynią charakter silniejszym i lepiej radzącym sobie z rzeczywistością. Ćwicząc uwalniamy endorfiny, które powodują lepszy nastrój i większą wydajność. Czego chcieć więcej?
Podsumowując nowa moda na bycie FIT przynosi ludziom wiele korzyści, zmienia społeczeństwo na zdrowsze, a być może i lepsze. Nawet jeśli źródła tego trendu wynikają z komercyjnych pobudek, nawet jeśli niektórzy robią to „na pokaz” lub dlatego, że chcą błyszczeć w towarzystwie, styl ten dobrze oddziałuje na większość aspektów ich życia. Ważne jest, żeby zachować równowagę w dążeniu do “doskonałości” – nic na siłę i w nadmiarze. Ludzie podążając za ideałem przy okazji rozwijają siebie samych – zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie – dlaczego więc nie skorzystać z dobrych stron tego trendu i samemu nie wziąć w nim udziału?