Sezonowość na rynku odpadów

Odpady zielone w domu i ogrodzie

Nasza codzienna działalność wiąże się nierozłącznie z wytwarzaniem różnego rodzaju odpadów. Niektóre z nich stanowią jednak kategorię odpadów sezonowych – zaliczamy do nich przede wszystkich tzw. odpady zielone, czyli podlegające rozkładowi części roślin, pozostające po wiosennych porządkach w ogródku i letnich zabiegach pielęgnacyjnych. Część działkowiczów wykorzystuje je do produkcji własnego kompostu, co jednak zrobić, jeśli nie mamy możliwości ani nawet potrzeby budowania kompostownika, w którym moglibyśmy przechować tego rodzaju odpady?

Czy spalanie odpadów zielonych to dobry pomysł?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi – nie, i to z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że odpady sezonowe podczas spalania emitują duże ilości dymu o bardzo intensywnym zapachu. W mniejszych miejscowościach od lat jesienne ogniska są częstym widokiem, powodują one znaczne zanieczyszczenie powietrza dymem i ze względu na odór poważnie uprzykrzają życie okolicznym mieszkańcom. Praktykując palenie odpadów narażamy się na znaczne pogorszenie naszych stosunków z sąsiadami. Jeśli mimo to decydujemy się na takie rozwiązanie powinniśmy mieć świadomość, że zgodnie z obecnie obowiązującym prawem palenie odpadów jest zakazane, a za złamanie tego przepisu grozi nam mandat o wysokości nawet 500 złotych. To drugi z powodów. Trzecim jest fakt, że duże ogniska mogą wymknąć się spod naszej kontroli i doprowadzić do pożaru w ogrodzie.

Co zamiast palenia?

Najrozsądniejszą alternatywą jest skorzystanie z usługi odbioru odpadów zielonych. Wiele samorządów w Polsce podjęło się organizacji okresowego wywozu odpadów takich jak opadłe liście, trawa, gałęzie i inne odpady organiczne, których chcą się pozbyć właściciele działek. Jeśli gmina, w której mieszkamy nie zapewnia takiej możliwość, możemy skorzystać z usług firm z branży utylizacji odpadów, takich jak Sinoma Recycling. Po skontaktowaniu się z przedsiębiorstwem na naszą działkę zostaje podstawiony odpowiedniej wielkości kontener, w którym możemy umieścić wszystkie zebrane przez nas odpady. Następnie wystarczy umówić się na odbiór kontenera i nie martwić się więcej problemem zalegających na działce liści oraz trawy. Z tej samej usługi możemy skorzystać jeśli mamy zalegające odpady po remontach lub robotach w ogródku.