Wrocławskie Dni Elektrorecyklingu

dni elektrorecyklingu

Gra miejska, zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego wśród mieszkańców oraz emisja spotu edukacyjnego w autobusach i tramwajach we Wrocławiu to filary tegorocznych Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu. Rozpoczynają się one już 5 października i będą trwały do 26 listopada, kiedy odbędzie się spotkanie podsumowujące akcję i wręczenie nagród.

Głównym celem organizowanych już po raz czwarty Wrocławskich Dni Elektrorecyklingu jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEiE) i w konsekwencji wzrost poziomu selektywnej zbiórki i recyklingu ZSEiE.

Gra Miejska to uwielbiany przez uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów konkurs, który ma formę podchodów. Młodzież na podstawie podpowiedzi ma za zadanie odnaleźć sześć plansz konkursowych i rozwiązać zagadki, które się na nich znajdują. Do przejścia jest około 3 km, co zajmuje około dwóch godzin lekcyjnych. Razem do rozwiązania przygotowano sześć zagadek. Do wygrania są atrakcyjne nagrody – boom boxy, drukarki oraz odtwarzacze multimedialne. W tym roku organizatorzy postawili nie tylko na edukację, ale na efekt swoich działań. Dodatkowe punkty w grze można zdobyć w sytuacji, gdy wrocławianie zgłoszą do odbioru poprzez „Elektrośmieciarkę” co najmniej 300 kg sprzętu (waga uśredniona w przeliczeniu na każdy zespół z danej szkoły). Dzieci mogą też zbierać drobny sprzęt w szkole – jeśli uzyskają co najmniej 20 kg, mogą zgłosić go do odbioru i zyskać punkty.

Szkoła może wygrać nawet bez aktywnego udziału w grze miejskiej. Jeśli mieszkańcy zgłaszając sprzęt do odbioru (na www.elektrosmieciarka.pl lub telefonicznie pod numerem 12 292 66 66) podadzą dane szkoły – ta otrzymuje punkty. Ich ilość decydować będzie o przyznaniu nagród. Minimum logistyczne do zgłoszenia odbioru elektroodpadów to znów 20 kg. Szkoły mogą wziąć udział w obu kategoriach konkursowych łącznie lub tylko w jednej, wybranej.

Już od 20 października we wszystkich autobusach we Wrocławiu obejrzymy spot edukacyjny na temat postępowania ze zużytym sprzętem elektryczny i elektronicznym. Ta społeczna reklama dotrze do wielu tysięcy Wrocławian. Organizatorzy mają nadzieję, że odtąd Wrocław będzie przykładem dla całej Polski.

Patronat Honorowy nad akcją objął już tradycyjnie Prezydent Wrocławia, Pan Rafał Dutkiewicz. Jej Organizatorem jest firma Biosystem Elektrorecykling Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. a współorganizatorami: Wydział Środowiska i Rolnictwa UM oraz Centrum Kulturalne Dzieci i Młodzieży we Wrocławiu.