Jak segregować odpady?

Jak segregować odpady?

Główna zasada segregacji śmieci brzmi: oddzielamy surowce od odpadów, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Jakie surowce oddzielamy? Tworzywa sztuczne i metale, papier, odpady organiczne a także opakowania szklane.

Mokre osobno, suche osobno. Tylko tak możemy z całej masy wyrzucanych odpadów komunalnych odzyskać organiczną ich część, z której możliwe będzie wyprodukowanie w biogazowniach gazu lub w kompostowniach naturalnych substraktów do nawożenia gleb – mówi Michał Paca, ekspert do spraw ekologii i ochrony środowiska.

Pojemniki na odpady, czyli co i gdzie wrzucić?

Prawidłowa segregacja obejmuje: odpady organiczne, papier, szkło, tworzywa sztuczne, metal i odpady, które nie podlegają recyklingowi. Klasyfikację śmieci ułatwią kolorowe pojemniki lub kolorowe worki na śmieci. Szklanych ani plastikowych pojemników myć nie musimy, wystarczy je opróżnić. Na późniejszym etapie recyklingu surowce te i tak zostaną umyte w specjalnych basenach.

Niebieski pojemnik na śmieci – papier

Do niebieskiego pojemnika na śmieci wrzucamy papier. Mogą się tu znaleźć gazety, katalogi, ulotki, zeszyty, książki, opakowania i torby papierowe, kartony oraz tektura. Makulatura powinna być sucha. Do niebieskich kontenerów nie wrzucamy twardych okładek zeszytów, tapet, zszywek, spinaczy ani plastikowych elementów zdobień, np. książek lub kalendarzy. Do tych pojemników nie wrzucamy również pustych opakowań po sokach czy mleku. Miejsce takich odpadków jest w pojemniku na tworzywa sztuczne.

Czerwony kontener na śmieci – metal i aluminium

Czerwone pojemniki przeznaczone są na odpady metalowe i aluminiowe. Możemy do nich wrzucić puste puszki, folię aluminiową, metalowe opakowania i nakrętki. Z takich odpadków warto usunąć wszelkie etykiety i nalepki. Możemy zaoszczędzić miejsce w kontenerze, zgniatając puszki przed wyrzuceniem ich do pojemnika.

Żółty pojemnik na odpady – tworzywa sztuczne

Żółty pojemnik jest przeznaczony do odpadów wykonanych z tworzyw sztucznych. Możemy do niego wrzucać nakrętki i butelki plastikowe, opakowania po sokach i napojach, butelki po płynach i reklamówki. Przed wyrzuceniem śmieci, z butelek zdejmujemy nakrętki. Butelki zgniatamy, aby zajęły jak najmniej miejsca w kontenerze. Do pojemnika nie wyrzucamy butelek po olejach, puszek po lakierach ani plastikowych zabawek.

Pojemnik zielony – szkło

Do zielonych pojemników wrzucamy wszystkie odpady wykonane ze szkła. Mogą się tu znaleźć butelki, słoiki i opakowania po kosmetykach. Wszystkie opakowania powinny być opróżnione i nie mieć nakrętek. Do kontenerów ze szkłem nie wrzucamy luster, szyb, żarówek ani ceramiki.

Kompostownik

Odpady organiczne stanowią ok. 30%-50% śmieci z gospodarstwa domowego. Obierki warzyw i owoców, skorupki jajek, skoszona trawa, liście, pozostałości z rabat i resztki jedzenia, najlepiej przeznaczyć na kompost. Kompost to bezpieczny i naturalny nawóz, który wzbogaca glebę w próchnicę. Nadaje się do każdego rodzaju roślin. Możemy go uzyskiwać w luźno położonej pryzmie lub w kompostowniku.

Pozostałe odpadki umieszczamy w pojemniku na odpady zmieszane. Odpady medyczne, zużyte opony, oleje silnikowe, środki ochrony roślin, zużyte baterie i akumulatory, sprzęty elektroniczne i elektryczne oraz odpady wielkogabarytowe zostawiamy w PSZOK-u – Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.