Szparagi cenimy nie tylko ze względu na fantastyczny smak, ale także za właściwości lecznicze. Pochodzą one ze wschodniej części basenu Morza Śródziemnego i Azji Mniejszej. W XVI wieku stały się popularne w Anglii oraz we Francji. W późniejszym okresie były ulubionym przysmakiem króla Ludwika XIV.
Najbardziej aromatyczne to szparagi zielone, które mają wyrazisty smak. Są miękkie, więc nie trzeba ich obierać przed gotowaniem. Posiadają najwięcej prozdrowotnych właściwości, gdyż pod skórką znajduje się całe bogactwo składników mineralnych tj. potas, magnez, fosfor, fluor.
Białe szparagi to łagodniejsza odmiana. Nie wytwarzają barwnika. Są twardsze od zielonych więc przed gotowaniem należy je obrać, przez co tracą cenne wartości odżywcze.
Szparagi fioletowe zawierają najwięcej cukrów, lecz mniej błonnika. Ta odmiana szparagów jest trudna w uprawie, ponieważ mogą rosnąć jedynie przez krótką chwilę i należy je zebrać zanim pod wpływem słońca zabarwiają się na zielony kolor. Spotyka się je bardzo rzadko.
Gotowane i zapiekane
Szparagi najlepiej smakują gotowane w wodzie lub na parze, posypane zarumienioną na maśle bułką tartą albo polane oliwą i skropione sokiem z cytryny. Można je również zapiekać z szynką parmeńską i jajkiem, podawać z makaronem i w sałatkach. Świetnie nadają się również do zup. Podane bez dodatków są chrupiące i soczyste.
Kto powinien unikać szparagów?
Z racji tego, że szparagi mają w sobie dużo puryn mogących powodować gromadzenie się kwasu moczowego w organizmie, nie powinny ich spożywać osoby cierpiące na dnę moczanową i kamienie nerkowe. U osób z nieregularną perystaltyką jelit szparagi mogą powodować wzdęcia.
Dla zdrowia
Szparagi są doskonałym źródłem kwasu foliowego, który jest niezbędny dla kobiet planujących ciążę, witamin A, C, z grupy B oraz wapnia i błonnika. 100 g to tylko 18 kcal.
Dzięki właściwościom moczopędnym szparagi usuwają obrzęki (przy artretyzmie i reumatyzmie), łagodzą również objawy napięcia przedmiesiączkowego.
Zawierają także duże ilości białka – glutationu, który pomaga w zwalczaniu nowotworów i choroby Alzheimera.
Znajdująca się w szparagach inulina powoduje wzrost dobroczynnych dla organizmu bakterii i poprawia pracę układu pokarmowego.
Zawarta w szparagach asparagina wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.
Czy wiesz, że… szparagi są doskonałym afrodyzjakiem? Najlepiej podawać skropione oliwą lub sokiem z cytryny wtedy najskuteczniej odgrywają swoją rolę.
Warto więc korzystać z sezonu na szparagi i zaprzyjaźnić się z nimi, ponieważ na pewno smakowicie urozmaicą naszą dietę!
Agnieszka Miśkowiec