10 metod na wiosenny detoks organizmu

Spacer w słońcu po ukwieconej łące to dobry sposób na oczyszczenie ciała i ducha. Poznaj 9 pozostałych tipów na wiosenny detoks organizmu!

Wiosna przyszła, a wraz z nią słońce, dobra pogoda, wysoka temperatura oraz więcej optymizmu na co dzień! Jednak w zimie nasze ciało funkcjonuje zupełnie inaczej, zapada w sen zimowy (nie dosłownie!), więc warto zadbać o wiosenny detoks organizmu. Dowiedz się co zrobić i jak się oczyścić, żeby rozpocząć te porę roku w pełni sił i z całym możliwym pozytywnym samopoczuciem.

1. Zacznij od zdrowia

Aby w pełni cieszyć się pierwszymi oznakami wiosny nie zwlekaj z badaniami okresowymi. Wykonywane raz na pół roku pozwalają w pełni kontrolować stan zdrowia i w razie ewentualnej infekcji czy choroby zwiększają szansę na szybszy powrót do zdrowia.

2. Uzupełnij witaminy

W zimie organizm pracuje na wolniejszych obrotach. Gdy pojawiają się pierwsze, promienne i dłuższe dni możemy czuć się zmęczeni. To typowy objaw przesilenia wiosennego. Można temu zaradzić, stosując jako swego rodzaju wiosenny detoks organizmu i wprowadzić do jadłospisu witaminy i mikroelementy. Najlepiej w postaci świeżych warzyw i owoców i ewentualnie – jako suplement diety w postaci tabletek.

3. Jedz kolorowo!

Wiosna to idealny czas na wprowadzenie większej różnorodności warzyw i owoców. Targi i bazary o tej porze roku zalewane są świeżymi nowalijkami. Skuś się na jedzenie chociaż raz dziennie sałatki z samych owoców albo wypicie jednej szklanki soku ze świeżo wyciskanych warzyw. Takie zdrowe pyszności stanowią doskonały wiosenny detoks i powinny stać się twoją rutyną, nie tylko wiosną.

Świeże warzywa i owoce to doskonały sposób na detoks i wiosenne oczyszczanie organizmu

4. Daj skórze odetchnąć

Kiedy przychodzi wiosna, dni robią coraz dłuższe i na zewnątrz mamy coraz więcej słońca. Zmień krem na lżejszy, koniecznie z filtrem UV. Nie siedź w wannie, weź szybki prysznic, na zmianę zimnym i ciepłym strumieniem, poprawisz krążenie. Nawilż ciało po każdej kąpieli, poprawisz jej kondycję i usuniesz uczucie napięcia i przesuszenia.

5. Wyjdź na spacer w promieniach słońca

Nie narzucaj sobie od razu dużego tempa, jeśli nie spacerowałeś zimą, a tym bardziej nie ćwiczyłeś regularnie. Organizm może doznać szoku i czuć się jeszcze bardziej przemęczonym. Zacznij od krótkich, codziennych spacerów, później spacer zamień na szybki marsz. Wiosna to także dobry czas na wypróbowanie nowych rodzajów aktywności fizycznych. Dobrym rozwiązaniem jest basen, jazda na rowerze, rolkach. Coraz dłużej i częściej świecące słońce tylko motywuje do wyjścia z domu :).

6. Pij wodę

1,5 litra dziennie to absolutne minimum. Pij ile tylko się da. Woda oczyszcza, nawilża, buduje komórki, które odpowiedzialne są za podstawowe procesy życiowe, ale także za procesy bardziej skomplikowane. Wody potrzebuje cały nasz organizm. Jeśli nie masz nawyku picia wody możesz dodać do niej kawałek cytryny albo limonki, to na pewno uatrakcyjni napój i zachęci do regularnego picia wody.

7. Śpij

Pytając rad ludzi o pięknych sylwetkach i wspaniałym samopoczuciu, jaki jest najlepszy i najtańszy lek na zdrowie odpowiadają: sen, sen i jeszcze raz sen. Nie lekceważ swojego organizmu, śpij tak długo, jak tylko możesz i rób to regularnie. U niewyspanych i śpiących nieregularnie osób istnieje podwyższone ryzyko otyłości.

8. Odstaw niepotrzebne kalorie

Nie zmieniaj diety z dnia na dzień, zacznij od małych rzeczy. Przede wszystkim jedz mniej, nie zadowalaj się produktami o ubogim składzie, czytaj etykiety. Przyrządzaj jak najwięcej posiłków sam, polegaj na świeżych i jak najmniej przetworzonych składnikach,

9. Zadbaj o swoje samopoczucie

Znajdź nowe hobby, rozwijaj swoją pasję. Nie siedź w fotelu, czekając aż coś się wydarzy i samo zmieni w twoim życiu. To jak wygląda twoje życie, a tym samym i twoje samopoczucie, zależy tylko i wyłącznie od ciebie.

Wyjdź na wiosenny spacer i popraw swoje samopoczucie!

10. Zmodyfikuj garderobę

Nadeszła wiosna. Ciemne i ponure ubrania odstaw na dolną półkę. Wyciągnij kwieciste koszule, apaszki i chustki. Przy wyborze nowych części garderoby postaw na pastele. Dbając o wnętrze nie można zapominać o zewnętrznym wyglądzie opisującym nasze nastawienie do świata. Załóż okulary przeciwsłoneczne, lekki płaszczyk, wyjdź z domu i uśmiechem powitaj tę piękną porę roku :).

Wiosenny detoks organizmu to przyjemne zobowiązanie

Detoks na wiosnę nie powinien stanowić przykrego obowiązku i absolutnie tak tego nie traktuj! To ma być miłe zobowiązane. Masz się obudzić ze snu zimowego i zobowiązać do tego, żeby być w pełni sił dla nadchodzącego słońca oraz coraz dłuższych dni.

Autor: Dominika Kubasiak