Opalaj się z rozwagą

Plaża, słońce, morze i opalanie

Początek lata oznacza, że przychodzi czas na upragniony urlop, wylegujemy się na słońcu, aby uzyskać nienaganną opaleniznę. Mimo, że słońce jest czynnikiem niezbędnym do życia, jego nadmiar może powodować wiele poważnych skutków ubocznych, włączając nowotwory skóry.

Jak się przed nimi bronić? Jak działa filtr UV? Co to jest SPF? Jak maksymalnie zwiększyć ochronę przeciwsłoneczną?

Poniżej odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Dlaczego się opalamy?

Opalenizna jest wynikiem reakcji obronnej organizmu towarzyszącej ekspozycji na słońce; działanie rozpoczyna się w chwili opalania, zwiększa pod koniec i utrzymuje w zależności od długości i intensywności naświetlania.

Jak promieniowanie UV wpływa na skórę?

Promieniowanie UV może powodować szereg ciężkich skutków ubocznych. Dwa typy promieniowania UV – UVA i UVB – mają bezpośredni wpływ na powstawanie nowotworów skóry i osłabiają układ immunologiczny. Co więcej, przyspieszają starzenie się skóry i powodują zmiany jej kolorytu.

Podstawową cechą różniącą oba typy promieniowania jest siła wnikania w głąb skóry. Promieniowanie UVA penetruje głębsze partie (nie jest pochłaniane przez warstwę ozonową) i odpowiada za przedwczesne starzenie się skóry. Promieniowanie UVB (częściowo ulega absorbowaniu przez warstwę ozonową) wpływa przede wszystkim na powierzchnię skóry i dlatego powoduje jej oparzenia.

Wszyscy, bez względu na rasę lub pochodzenie etniczne, podlegają potencjalnym, niekorzystnym skutkom nadmiernej ekspozycji na słońce. Jednak niektórzy są bardziej podatni na szkodliwe działanie słońca. Typ skóry wpływa na stopień opalenia i czas niezbędny do uzyskania opalenizny, dlatego osoby o jasnej karnacji opalają się znacznie szybciej i bardziej intensywnie niż osoby o ciemniejszym zabarwieniu skóry.

Przewlekła ekspozycja na promieniowanie UV, bez ochrony przeciwsłonecznej, zwykle powoduje nadmierne zmarszczki i zgrubienia skóry, a także zmniejsza jej elastyczność.

Co to jest SPF?

Skrót SPF (ang. Sun Protection Factor), znany wszystkim z opakowań kremów do opalania, to Wskaźnik Ochrony Przeciwsłonecznej – oznacza stopień w jakim produkt chroni naszą skórę przed poparzeniem. Zaleca się stosowanie filtrów przeciwsłonecznych z SPF wynoszącym co najmniej 15. Znajdujące się na opakowaniach produktów do opalania wskaźniki SPF stosowane są głównie do ochrony przed promieniowaniem UVB. Najbardziej zaleca się jednak stosowanie kremów chroniących skórę także przed promieniowaniem UVA.

Jak odpowiednio stosować krem do opalania?

Użyj produktu o szerokim zakresie ochrony przeciw promieniowaniu. Nałóż krem 15-20 minut przed wyjściem na słońce, tak aby w całości uległ wchłonięciu i stosuj regularnie i obficie co 2 godziny.

Jak najlepiej zabezpieczyć się przed szkodliwym działaniem promieniowania UV?

  • Ogranicz czas przebywania na słońcu; przede wszystkim między 10:00, a 14:00 (kiedy promieniowanie jest najsilniejsze).
  • Ubieraj się tak, aby zabezpieczyć swoją skórę; jeżeli planujesz spędzić cały dzień na słońcu – zakryj tak dużą powierzchnię ciała, jak to możliwe.
  • Kupuj odpowiednie produkty do opalania.
  • Zabezpiecz oczy.
  • Regularnie sprawdzaj skórę.

Autor: Natalia Witowski

ŹRÓDŁA

  1. United States Environmental Protection Agency 2006Sunscreen: The Burning Facts.
  2. Sun Safety: Save Your Skin. Food and Drug Administration and WebMD partnership 2012
  3. Bibi Petersen and Hans Christian Wulf, Application of sunscreen − theory and reality, Photodermatology, Photoimmunology & Photomedicine 2014, 30 (2-3); 96-101.
  4. Sergio Schalka, Vitor Manoel Silva dos Reis, Sun protection factor: meaning and controversies, An Bras Dermatol. 2011;86(3):507-515.