Wstajemy rano, wydawałoby się po odpowiedniej dawce snu, a tu okazuje się, że pod naszymi oczami pojawiły się miękkie poduszeczki, które zdecydowanie nie dodają uroku. Jak sobie z nimi radzić w sposób naturalny, a przede wszystkim jak im przeciwdziałać?
Przede wszystkim należy odróżnić defekt kosmetyczny od przyczyn zdrowotnych, opuchnięte oczy i powieki mogą być bowiem sygnałem występujących w organizmie chorób. Worki pod oczami mogą być objawem alergii, chorób nerek i nadnerczy, tarczycy czy schorzeń układu krążenia, dlatego w pierwszej kolejności powinno się wyeliminować przyczynę zdrowotną.
Jeśli jednak opuchnięcie okazuje się jedynie problemem kosmetycznym, jest wiele naturalnych sposobów, aby temu przeciwdziałać lub chociaż zatuszować niedoskonałości.
Przyczyny worków pod oczami
- niezdrowy tryb życia: częste nieprzespane noce, odwodnienie, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, zbyt duża ilość soli w diecie (także w słonych przekąskach i produktach przetworzonych), nadmiar słońca, zbyt częste gorące kąpiele.
- uwarunkowania genetyczne, słabe naczynia krwionośne,
- wiek – w miarę upływu lat słabną mięśnie okrężne oczu.
Opuchlizna pod oczami – jak się jej pozbyć?
Najprostszym sposobem (zaraz po zmianie stylu życia oczywiście) są naturalne okłady. Wykorzystać do nich możemy torebki czarnej lub zielonej herbaty, zioła (np. rumianek, świetlik, aloes), produkty spożywcze (schłodzone ogórki, awokado, ziemniaki, pietruszkę, ubite białko jaja), a nawet zwykłą, schłodzoną łyżkę.
Kostkami lodu (oczywiście owiniętymi w ściereczkę) możemy także masować okolice oczu.
Coraz popularniejsze są specjalne maseczki pod oczy. W ich przypadku, podobnie jak przy wyborze gotowego kremu, warto zwrócić uwagę na takie składniki jak arnika, bluszcz, miłorząb japoński. Kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji okolic oczu warto przechowywać w lodówce.
Okłady z ziemniaka na obrzęki pod oczami
Połowę dużego ziemniaka ucieramy, dzielimy na 2 części, które owijamy w gazę i kładziemy na oczy. Leżymy z okładem na oczach 15-20 minut, a następnie myjemy twarz letnią wodą.
Kompresy z pietruszki na worki pod oczami
Kilka łodyżek pietruszki siekamy, zalewamy wrzątkiem i odstawiamy do naciągnięcia. Przecedzamy i zwilżamy naparem waciki. Kładziemy je na oczy i leżymy z nimi około 15 minut.
Przepisy pochodzą z książki „ABC Kosmetyki Naturalnej”.
Ewa Zawidzka