Czystek to urzekająca roślina ozdobna, której fioletowo–różowe płatki, niezwykle wrażliwe na zmiany temperatury, otwierają się wraz ze wschodem słońca, a wraz z zachodem zamykają. Krzew ten liczy sobie kilkanaście rodzajów, z których większość naturalnie występuje na Półwyspie Iberyjskim. W Polsce czystek uprawiany jest głównie jako krzew ogrodowy lub roślina doniczkowa.
Warto dowiedzieć się nieco więcej o tej ciepłolubnej roślinie, ponieważ nie od dziś znany jest jej dobroczynny i unikalny wpływ na zdrowie. Jakie właściwości ma czystek i w czym może nam pomóc?
Wartościowe polifenole
Czystek stanowi prawdziwe bogactwo polifenoli, naturalnych przeciwutleniaczy, będących ogromną pomocą w walce z wolnymi rodnikami, substancjami, które mogą sprzyjać wielu chorobom, również tym nowotworowym. Wspomagają układ immunologiczny organizmu, zwiększają odporność na infekcje, pomagają walczyć z drobnoustrojami i grzybami. Dzięki nim znacznie spowolniony jest również proces powstawania stanów zapalnych w organiźmie, obniżany poziom „złego” cholesterolu, podwyższany zaś poziom „dobrego”, dzięki czemu mogą być pomocne w walce z miażdżycą. Polifenole wykazują również działanie przeciwalergiczne, hamując uwalnianie histaminy.
Wiele dobra w drobnym kwiatku
Duża część pozytywnych oddziaływań czystka jest związana z bogactwem polifenoli, jednak zioło to ma również wiele innych ciekawych i pomocnych właściwości.
Jesteś palaczem? A może walczysz z uciążliwymi skutkami palenia? Czystek jest sposobem również na to, gdyż ma swój wkład w wydalanie toksycznych metali ciężkich z organizmu.
Choroby skóry, łupież, łuszczyca, trądzik, grzybice, opryszczka, a nawet infekcje zatok. Tak, tutaj również zbawienny będzie nasz czystek gdyż działa silnie antybakteryjnie, antywirusowo oraz antygrzybicznie. Wiele z tych dolegliwości staramy się leczyć przy pomocy leków, maści czy kremów z apteki, a warto czasem uzupełnić kurację naturalnymi metodami, może się okazać, że te farmakologiczne okażą się niepotrzebne.
Czy zastanawiałeś się nad dodatkową ochroną zębów? Napar z czystka dorównuje płynom do higieny jamy ustnej, które na codzień używamy. Pozbawiony toksycznej substancji o nazwie triklosan, czystek jest bezpieczniejszą alternatywą dla popularnych płynów. Przepłukanie jamy ustnej naparem z tej dobroczynnej rośliny jest pomocne zarówno w walce o biały, zdrowy uśmiech jak i przyjemny zapach z ust.
Regularne picie naparu z czystka pomaga dodatkowo zniwelować nieprzyjemny zapach wydzielin ciała przy problemach z dokuczliwym zapachem potu.
Warto pamiętać
Jak większość naparów z ziół, czystek wykazuje dobroczynny wpływ na organizm przy regularnym stosowaniu. Warto więc uzupełnić o niego nasz codzienny jadłospis, pijąc herbatę z czystka przykładowo każdego ranka, a pierwsze efekty można zaobserwować już po miesiącu stosowania.
Herbatę z czystka warto nabyć w specjalistycznym sklepie lub aptece. Przestrzegamy przed kupowaniem ziół na bazarach lub w nieznanych miejscach, gdyż są one niewiadomego pochodzenia. Dlatego jeśli decydujesz się na wypróbowanie czystkowej terapii najlepiej upewnij się co dokładnie zawiera paczuszka zanim zaczniesz go pić.
Warto również pamiętać, że wszelkie napary pite w konkretnych leczniczych celach są jedynie suplementami diety. Zachęcamy więc do prowadzenia zdrowego trybu życia, dostarczania organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych w postaci zróżnicowanej diety i wzbogacenia swojej codzienności w ziołowe napary.
Pamiętajmy również, że osoby chore i przyjmujące lekarstwa, przed kuracją ziołową zawsze powinny skonsultować się z lekarzem, gdyż zioła mogą zmieniać działanie leków – wzmocnić lub osłabić dawkę albo spowodować inne konsekwencje zdrowotne.
Mariola Zając