Coraz częściej słyszy się o cudownych właściwościach acai (açaí). Już kilka lat temu tajemnicze jagody na dobre zagościły w amerykańskich sklepach. Teraz docierają na Stary Kontynent i podbijają serca europejskich miłośników zdrowej żywności. Kuszą reputacją bomby witaminowej i dzięki swoim nadzwyczajnym właściwościom antyoksydacyjnym powoli prześcigają, ostatnio tak popularne, jagody goji.
Czym są jagody acai?
Jagody acai to ciemnofioletowe owoce palmy rosnącej na wilgotnych terenach tropikalnych Ameryki Południowej. W Polsce znana jest ona pod swoją naukową nazwą euterpa warzywna (Euterpe oleracea). Owoce acai są małe i okrągłe. W środku jagody znajduje się duża pestka, którą otacza odrobina miąższu i skórka.
Czy warto po nie sięgnąć?
Jagody açaí stanowią bardzo ważną cześć diety Brazylijczyków mieszkających na terenach Amazonii. Pomimo małej ilości miąższu, owoce euterpy warzywnej są bardzo pożywnym i wartościowym elementem jadłospisu. Acai mogą pochwalić się obecnością całego bukietu witamin oraz składników odżywczych w swoim składzie. Są bogate w witaminę C, B1, B2 i B3, a także wapń, fosfor i potas. Stanowią źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega6 i Omega9. Doceniane są przede wszystkim ze względu na silne właściwości przeciwutleniające, między innymi dzięki zawartości naturalnej witaminy E.
Owoce acai słyną z ponad trzydziestokrotnie większej ilości antyoksydantów niż popularne w Europie czerwone winogrona. To właśnie z powodu działania przeciwnowotworowego oraz odmładzającego, jagody rosnące na terenie Brazylii, Gujany Francuskiej czy Peru zyskały tak wielką popularność wśród amerykańskich konsumentów. Mieszkańcy Amazonii, których podstawowym elementem codziennej diety jest owoc euterpy warzywnej, starzeją się wolniej i wyglądają o wiele młodziej niż ich rówieśnicy z Europy Zachodniej.
Uważa się także, że zawarty w açaí kwas ellagowy przyczynia się do hamowania mutacji DNA, a także powoduje obumieranie komórek rakowych. Zawarte w acai witaminy i minerały korzystnie wpływają też na polepszenie kondycji układu odpornościowego. Co więcej, konsumpcja owoców açaí poprawia koncentrację i przyczynia się do zniwelowania problemu z zasypianiem. Osoby spożywające açaí nie tylko mają lepszą pamięć i o wiele więcej energii, ale także są mniej nerwowe. Jedzenie acai zmniejsza ryzyko chorób serca oraz zaćmy. Ten niesamowity owoc ma też działanie antywirusowe i antybakteryjne. Ponadto, jagody euterpy warzywnej są docenianym na całym świecie elementem diety oczyszczającej organizm z toksyn. Niektórzy wierzą także w odchudzające właściwości acai. Inni z kolei, zawierzają temu owocowi walkę z trądzikiem.
W Polsce jagody açaí są dostępne w postaci sproszkowanej, bądź jako tabletki. Jeśli jednak zdecydujemy się na tą drugą opcję, warto na pewno sprawdzić skład produktu. Rzadziej acai można dostać w formie suszonych owoców, herbat czy soków. Acai znajdują się w ofercie niektórych aptek, sklepów ekologicznych i ze zdrową żywnością. Jagody wykorzystuje się przy produkcji kremów przeciwzmarszczkowych oraz napojów i batonów energetycznych.
Autor: Natalia Zukowska
Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą z serwisu Flickre.com na licencji Creative Commons 2.0 od Lisa Cyr i papagaio-pirata.