Kiedy najlepiej spożywać białko – przed czy po treningu?

Białko w kulturystyce

To pytanie stawia sobie zapewne każdy początkujący kulturysta, który zamierza rozpocząć walkę o to, aby osiągnąć spektakularnie nieziemskie ciało niczym sławni celebryci znajdujący się na okładkach kolorowych gazet. Organizm większości sportowców uprawiających takie dyscypliny jak np. podnoszenie ciężarów posiada większe zapotrzebowanie na białko aniżeli tych, którzy nie ćwiczą zbytnio regularnie, ponieważ pomaga ono odbudowywać intensywnie trenujące mięśnie.

Postaram się odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepszy moment na to, aby je przyjmować i uzyskać upragnione efekty oraz czuć się w pełni komfortowo. Zacznijmy od tego, że źródłem białek znajdujących się w pożywieniu są zarówno produkty roślinne, do których zalicza się m.in. fasolę, soczewicę oraz groch, a także zwierzęce takie jak mięso, ryby, jaja czy też drób. Osoby podejmujące regularny wysiłek fizyczny potrzebują białka wysokiej jakości, jednak nie zawsze mogą one dostarczyć go w odpowiedniej ilości. Właśnie dlatego zaleca się stosowanie odpowiednich suplementów wzbogaconych w białko.

Podczas intensywnych ćwiczeń dochodzi do znacznego zmniejszenia naszej tkanki mięśniowej, aby w jej miejscu mogła pojawić się następna – bardziej trwała. Podczas całego tego procesu dochodzi do katabolizmu, czyli rozpadu białek ustrojowych, które są niezbędne do ponownego odbudowania masy mięśniowej. Dlatego tak bardzo ważną rzeczą jest uzupełnianie ich braku w organizmie tuż po treningu. Odżywki białkowe możemy podzielić na trzy grupy:

  • hydrolizaty (WPH) – skrót WPH oznacza hydrolizowany izolat białka, który jest wysoce przyswajalną formą protein. Jeden z produktów dostępnych na rynku o nazwie BIOTECH HYDRO WHEY ZERO 1816 g skutecznie przyspiesza odbudowę mięśni po treningu. Suplement przeznaczony jest w szczególności dla osób które nie tolerują laktozy oraz glutenu.
  • izolaty (WPI) – bez wątpienia są najdoskonalszym źródłem białka, charakteryzują się głównie wysoką wchłanialnością, rozpuszczalnością oraz lekkością. Preparat TREC NUTRITION ISOLATE 100 1800g doskonale sprawdzi się wtedy, kiedy nasze mięśnie będą potrzebowały natychmiastowej regeneracji. Posiada ogromne źródło cennych dla organizmu protein, niezbędnych do budowania beztłuszczowej masy mięśniowej.
  • koncentraty (WPC) – wyróżniają  się bardzo wysoką wartością odżywczą oraz aktywnością anaboliczną. Korzystnie wpływają na nasz układ immunologiczny, zwiększając przy tym doskonale naszą odporność. Z grona wielu oferowanych przez producentów fabrykatów możemy spotkać się z takim jak GOLD WHEY PROTEIN ISOLATE 2270g – oprócz wyśmienitego smaku posiada bardzo niską zawartość węglowodanów oraz tłuszczów. Świetnie przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej oraz wspomaga zdrowie naszych kości.

Spożycie protein przez osoby aktywne fizycznie przed treningiem jest również bardzo istotne, ponieważ doskonale sprzyja pracującym podczas wykonywania ćwiczeń mięśniom natomiast zaraz po ich zakończeniu, gdy nasze ciało staje się bardziej rozgrzane pomaga z całą pewnością lepszemu wchłanianiu się aminokwasów przez nasz organizm, które nasilają nasz anabolizm.

Uzupełnianie płynów w kulturystyce

Podsumowując spożywanie białka zaleca się zarówno przed rozpoczęciem treningu jak i po jego zakończeniu, szczególnie kiedy znajdujemy się w sytuacji, gdy nie mamy możliwości aby dostarczyć go wraz z posiłkiem. Białko spożyte przed treningiem zmniejsza poziom uszkodzenia mięśni, a z kolei tuż po nim uzupełnia wszelkie niedobory w naszym organizmie. Zapotrzebowanie na ten składnik jest pożądane głównie przez osoby uprawiające sporty siłowe, dlatego też jego regularne przyjmowanie jest tak niezwykle ważne w utrzymaniu doskonałej formy.