Palenie papierosów – wpływ na zdrowie i urodę

Palenie papierosów demoluje nasz organizm

Palenie papierosów posiada negatywny wpływ na zdrowie i urodę. Palenie powoduje szybsze starzenie się skóry. Palacze tytoniu umierają młodziej. Palenie papierosów powoduje raka – te i inne hasła odnośnie palenia papierosów znamy na pamięć, a przemysł tytoniowy jednak wciąż kwitnie.

Odżywiamy się zdrowo, wydajemy fortunę na kosmetyki i zabiegi kosmetyczne jednocześnie sięgając po popularnego “dymka”… W tym momencie to wszystko, co robimy dla zdrowia i urody zostaje niemalże przekreślone grubą kreską.

Zawartość papierosa

Każdy papieros, zgodnie z obowiązującą normą, powinien zawierać ok. 0,28 mg do 0,61 mg nikotyny. Niestety ta ilość często zostaje nawet podwojona przez niektórych producentów. Oprócz tego w każdym papierosie znajdziemy substancje takie jak m.in.: cyjanowodór, 1,3-Butadien, hydrochinon, niektóre aldehydy, nitrozoaminy, amoniak chlorek winylu, fenole – wszystkie z nich są wysoko-toksyczne. Niszczą nasz organizm poprzez obniżanie w naszym organizmie witamin np. A, C, E i B, przez co jesteśmy narażeni na działanie wolnych rodników.

Palenie papierosów powoduje choroby

Palenie papierosów przede wszystkim skutkuje chorobami w układzie sercowo-krążeniowym m.in.: chorobą niedokrwienną serca, zawałem mięśnia sercowego czy miażdżycą. Jednocześnie substancje toksyczne z dymu papierosowego atakują nasz układ oddechowy prowadząc do chorób takich jak: rozedma płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, rak płuc, rak języka, rak przełyku czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Palenie papierosów a starzenie skóry

Dym papierosowy niezwykle szybko wchłania się przez wszystkie komórki naszego organizmu. Z tego względu długoletnich palaczy można rozpoznać po ich specyficznym zapachu. Dym wnika w każdą komórkę ciała, przez co nasza skóra starzeje się ok. dwa razy szybciej. Według statystyk przeciętny palacz wygląda ok. pięć lat starzej niż jego niepalący rówieśnik. Cera pod wpływem dymu tytoniowego staje się cieńsza, szara, ziemista i sprawia wrażenie zmęczonej. Pod wypływem dymu uwalniają się w skórze wolne rodniki, które niszczą m.in. struktury kolagenowe, przez co skóra wiotczeje i pojawiają się w niej głębokie zmarszczki. Tytoń może przyczynić się i zaostrzyć przebieg wielu chorób np. trądzika pospolitego czy różowatego.

Palenie papierosów – ciąg dalszy demolowania organizmu

Palenie papierosów niszczy także strukturę płytki paznokcia, przez co stają się one łamliwe, rozdwajają się, a płytka z czasem ulega zżółknięciu. Palenie papierosów osłabia układ odpornościowy, przez co szybciej rozwijają się bakterie, a organizm gorzej radzi sobie z odbudową tkanek. Wpływa to także niekorzystnie na stan zębów, stają się nie tylko żółte, ale bardziej podatne na próchnicę czy parodontozę. Natomiast włosy tracą blask, są bardziej łamliwe i wypadają w znacznie większej ilości.

Niestety nie ma skutecznej rady na skutki palenia, ponieważ każdy wypalony papieros wywołuje nieodwracalne zmiany w organizmie. Modyfikacje zachodzą także w wewnętrznych warstwach skóry, przez co ciężko odbudować jej strukturę. Aby zminimalizować następstwa palaczom zaleca się stosowanie diety bogatej w witaminy C i E, cynk czy beta-karoten oraz wypijanie dużej ilości płynów. Jednak jedynym skutecznym sposobem na profilaktykę jest zerwanie z nałogiem.

Autor: Natalia Mielicka