Wiosna to piękny okres, w którym przyroda na powrót budzi się do życia. Pośród przebijających wierzchnią warstwę gleby młodziutkich roślinek na uwagę zasługuję m.in. poziomka.
Aby cieszyć się zdrowotnymi właściwościami tej delikatnej bylinki nie trzeba czekać na owoce, liście to również wspaniały surowiec zielarski.
Poziomka pospolita – informacje podstawowe
Poziomka pospolita (łac. Fragaria vesca) zgodnie z nazwą, występuje powszechnie. Rośnie w klimacie umiarkowanym niemal na całym świecie. W Polsce możemy ją spotkać w widnych lasach sosnowych, na nizinach oraz w górach aż po strefę kosodrzewiny. Pierwsze, europejskie wzmianki o poziomce pochodzą z Francji (1454r.) i zostały zamieszczone w “Zielniku Mogunckim”.
Poziomka jest łatwą do rozpoznania, charakterystyczną rośliną. Jej łodyga sięga do 30 cm i jest owłosiona. Poziomka posiada listki ogonkowe, trójlistkowe, o brzegu pikowanym. Poziomka ma również białe, promieniste kwiaty oraz znane wszystkim pięknie pachnące i pyszne owoce.
Liść poziomki jako surowiec fitoterapeutyczny
Niepozorne listeczki poziomki pospolitej stanowią ciekawy surowiec do celów leczniczych. Możemy je zbierać niemal przez cały okres wegetacji, pamiętając żeby wybierać zdrowe, zielone liście. Po zbiorze należy je wysuszyć w warunkach naturalnych w zacienionych miejscach, z dobrym przewiewem. Obrywając listki należy również mieć na uwadze fakt, że takie działanie znacząco może obniżyć plon owoców, więc pozyskujmy ten surowiec z dużym umiarem.
Liść poziomki – substancje czynne i ich działanie
W liściach poziomki znajdują się takie substancje czynne, jak:
- garbniki pirokatechinowe (około 6%),
- flawonoidy (kwercetyna),
- kwasy organiczne,
- sole mineralne,
- śladowe ilości olejku eterycznego.
Garbniki wykazują działanie ściągające na błony śluzowe przewodu pokarmowego, wywołują działanie przeciwbiegunkowe i bakteriobójcze. Mogą również unieczynnić toksyny bakteryjne, które wydzielane są przez różnorakie szczepy chorobotwórcze.
Flawonoidy, w tym kwercetyna, wykazują działanie moczopędne, pomagają również w usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii.
Poziomka – praktyczne zastosowanie liści
W dolegliwościach ze strony układu moczowego oraz łagodnych biegunkach możemy sporządzić odwar z liści poziomek. Warto również przygotować mieszanki z ziołami o podobnych właściwościach, w celu wzmocnienia działania leczniczego.
Młode liście poziomki mogą stanowić namiastkę herbaty.
Liście poziomki można również wykorzystać zewnętrznie. Napar świetnie nada się do przemywania cery tłustej, skłonnej do rozszerzonych porów. Możemy nim również przemywać oczy w stanach zapalnych i nadmiernym łzawieniu.
W czasie spacerów warto zwrócić uwagę na tę niepozorną bylinę i zachwycić się nie tylko owocami poziomki, ale także liśćmi, które mogą wzbogacić naszą ziołową, domową apteczkę.
Autor: Natalia Woch- Bogusz